Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Filtry

Cena
7 64
Producenci
więcej... mniej
Kolor
więcej... mniej
Filtry

.

Zabawki sensoryczne

Rozwój dziecka jest bardzo ważny na każdym etapie jego życia, niezależnie od jego wieku. Z tego powodu już od pierwszych miesięcy wychowania powinniśmy zwrócić na niego szczególną uwagę. W jaki sposób należy to zrobić, jeśli nasze dziecko jest bardzo małe? Istnieje kilka wspaniałych produktów, które warto zastosować podczas takiej nauki. Zabawki sensoryczne dla dzieci i niemowląt z tej kategorii mają za zadanie stymulację wielu zmysłów. W przypadku najmłodszych jest to szczególnie ważne, ponieważ kilkumiesięczne dzieci rozwijają się bardzo szybko i taka aktywizacja może okazać się kluczem do sukcesu. Zobacz propozycje Bamboli w tej kategorii. 

Czym są zabawki sensoryczne dla dzieci?

Zabawki kojarzą się z przedmiotami mającymi służyć rozrywce maluszków. Dostępne są jednak również gadżety, takie jak zabawki edukacyjne bądź sensoryczne, które mają funkcje dydaktyczne i sprzyjają ich rozwojowi fizycznemu oraz umysłowemu. Ich specyficzna konstrukcja oddziałuje na różne zmysły dziecka. Zabawka sensoryczna dla niemowląt wyróżnia się najczęściej kontrastową i intensywną kolorystyką, różnorodnymi fakturami oraz świecącymi lub wydającymi dźwięki elementami. Z uwagi na fakt, że pociechy często je też gryzą, producenci nadają im nawet różne smaki. Wszystkie te aspekty zabawek sensorycznych dla dzieci sprawiają, że mogą one łatwiej i przyjemniej poznawać otaczający je świat.

Cechy charakterystyczne sensorycznych zabawek

Dzieci w charakterystyczny dla siebie sposób zaznajamiają się z otoczeniem. Wszystko jest dla nich nowe, więc muszą nauczyć się wychwytywać i rozpoznawać docierające z różnych stron sygnały. Odpowiednio zaprojektowane zabawki sensoryczne korzystnie wpływają na prawidłowy rozwój zmysłów małego dziecka. Mogą pełnić wiele funkcji: prorozwojową, prewencyjną, a także terapeutyczną. Twórca sensomotorycznej teorii rozwoju dzieci, Jean Piagiet, podkreślał ich zależność od sensorycznych i motorycznych środków uczenia się i rozumienia środowiska. Eksploracja świata odbywa się na początku głównie poprzez ruch, wzrok, słuch i dotyk. Dzięki temu w późniejszym okresie może tworzyć właściwe konstrukcje myślowe i uniknąć zaburzeń integracji sensorycznej czy koncentracji. Sensoryczna zabawka jest skonstruowana w taki sposób, aby oddziaływać na różne zmysły, najlepiej 2 lub 3 naraz. Nie jest polecana z kolei zbyt duża ilość impulsów, gdyż mogłoby to wywołać efekt przebodźcowania. Zabawki sensoryczne powinny więc uwzględniać wrażenia:

  • wzrokowe – poprzez wykorzystanie materiałów barwach widzialnych przez malucha w danym okresie życia;
  • dźwiękowe – odgłosy absorbujące uwagę dziecka, do których należy szeleszczenie, piszczenie czy grzechotanie;
  • dotykowe – można je uzyskać poprzez użycie rozmaitych faktur i kształtów. 

Edukacyjne zabawki sensoryczne – wybór w zależności od wieku

W dzisiejszych czasach rynek z artykułami dla dzieci oferuje niemal wszystko, o czym się zamarzy. Zabawki sensoryczne w sklepie internetowym występują w najróżniejszych formach i kolorach. Kluczowe jest dobranie ich do wieku malucha, aby zapewnić zrównoważony i dostosowany do jego aktualnych potrzeb rozwój. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wielu producentów dokonuje podziału swoich produktów pod tym kątem. Wyróżnia się więc kilka kategorii.

  • Zabawki sensoryczne dla 2 latka mają przede wszystkim ułatwiać rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zdolności manualnych. W związku z tym świetnie sprawdzą się np. proste układanki dźwiękowe czy tablice manipulacyjne.
  • Zabawki sensoryczne dla 3 latka powinny stanowić dla niego pewne wyzwanie. To okres, w którym maluch chętnie wykonuje określone zadania, więc polecane są m.in. puzzle sensoryczne czy piramida aktywności.
  • Natomiast na zabawki sensoryczne dla 4 latka można już zaproponować proste łamigłówki logiczne oraz akcesoria do zabaw ruchowych. Dobrym pomysłem mogą być przedmioty, które można turlać lub odbijać. 

Rodzaje zabawek sensorycznych

Jak zapewnić dziecku efektywny rozwój? Warto zadbać o to, aby otaczały go różnorodne przedmioty, kształty oraz materiały. Przykładowo, drewniane zabawki sensoryczne są ponadczasowe oraz przyjazne środowisku i zdrowiu dziecka. Należą do klasycznych rozwiązań, które nie narzucają schematów, tylko wzmagają kreatywność i pobudzają wyobraźnię maluszków. Zabawki sensoryczne drewniane występują np. w formie układanek, pojazdów lub klocków. To doskonały wybór dla przyszłego kreatora. Kolejną propozycją są zawieszki sensoryczne. Dzięki nim od pierwszych tygodni życia można umilić dziecku czas spędzony w wózku, zapewniając jednocześnie trening zmysłów. Najlepiej wybrać modele wyposażone w grzechotki, lusterko, elementy szeleszczące, wibrujące lub gryzaki. Istotna jest również jakość tego typu artykułów, dlatego warto postawić na wysokogatunkowe polskie zabawki sensoryczne. Wówczas mamy pewność, że będą antyalergiczne, solidnie wykonane i bezpieczne dla malucha. Takie urozmaicenie jego otoczenia zapewni kompleksowy trening umiejętności motorycznych i manualnych. 

Jak zabawki sensoryczne pomagają w rozwoju dziecka?

Warto wspomnieć, skąd wzięła się nazwa tych zabawek, a więc czym jest sensoryka. To pojęcie oznaczające odbieranie bodźców za pomocą zmysłów oraz właściwe interpretowanie ich przez układ nerwowy. Aby tak się stało, niezbędna jest integracja sensoryczna wymagająca współgrania dotyku, równowagi czy zmysłu czucia głębokiego. W ten sposób rozwijają się też pozostałe zmysły oraz zdolności psychoruchowe. Zabawki sensoryczne mają służyć wsparciu tego procesu. Stanowią połączenie zabawy i nauki – dopasowywanie elementów, tworzenie konstrukcji, poznawanie struktur czy słuchanie nowych dźwięków rozwinie logiczne myślenie, koncentrację i koordynację, zapewniając maluchowi jednocześnie mnóstwo zabawy. Dzięki takim zabawom i właściwej stymulacji rozwijają się również połączenia mózgowe. A prawidłowy rozwój mózgu dziecka już od najmłodszych lat jest niezwykle istotny. 

Jak zabawki sensoryczne pomagają w rozwoju dziecka?

Warto wspomnieć, skąd wzięła się nazwa tych zabawek, a więc czym jest sensoryka. To pojęcie oznaczające odbieranie bodźców za pomocą zmysłów oraz właściwe interpretowanie ich przez układ nerwowy. Aby tak się stało, niezbędna jest integracja sensoryczna dziecka wymagająca współgrania dotyku, równowagi czy zmysłu czucia głębokiego. W ten sposób rozwijają się też pozostałe zmysły oraz zdolności psychoruchowe. Zabawki sensoryczne mają służyć wsparciu tego procesu. Stanowią połączenie zabawy i nauki – dopasowywanie elementów, tworzenie konstrukcji, poznawanie struktur czy słuchanie nowych dźwięków rozwinie logiczne myślenie, koncentrację i koordynację, zapewniając maluchowi jednocześnie mnóstwo zabawy. Można je podzielić na kilka kategorii przez wzgląd na zmysł, który aktywizują. 

Zabawki sensoryczne rozwijające dotyk

Ich podstawą są rozmaite faktury: gładkie, chropowate, śliskie czy szorstkie. Pożądane są również wszelkie wystające elementy, za które maluch może chwytać. Do zabawek sensorycznych wpływających na dotyk należy np. miękka piłeczka pokryta wypustkami, mata sensoryczna stworzona z różnych materiałów czy plasteliny i inne gniotki dla starszaków.

Zabawki sensoryczne rozwijające słuch

Pociecha od najmłodszych lat powinna stopniowo zaznajamiać się z różnymi dźwiękami – zarówno intensywnymi tonami, jak i łagodnymi melodiami. Przydatne będą więc wszelkie gadżety wydające odgłosy szeleszczenia, stukania, piszczenia czy grzechotania. Zalicza się do nich grzechotkę sensoryczną, grające pozytywki czy instrumenty dla dzieci. Takie akcesoria uczą również naśladować odgłosy natury. 

Zabawki sensoryczne rozwijające wzrok

Zmysł wzroku aktywizują wszelkie zabawki o kontrastowych kolorach. Miesięczny niemowlak powoli zaczyna dostrzegać czerwone, zielone, żółte i niebieskie odcienie. W ciągu kilku kolejnych miesięcy będzie w stanie odróżniać więcej barw. Warto wspierać ten proces poprzez zakup odpowiednich zabawek wpływających na wzrok, takich jak kolorowe książeczki czy akcesoria z elementami świetlnymi.