Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Aby skakanie było i przyjemne, i bezpieczne – wybieramy skoczki dla dzieci

Aby skakanie było i przyjemne, i bezpieczne – wybieramy skoczki dla dzieci

0 Komentarzy

O ile nauka chodzenia to długotrwały proces, który wymaga zaangażowania również ze strony rodziców, o tyle ze skakaniem maluchy nie mają żadnego problemu. Który rodzic nigdy nie widział, jak jego pociecha staje wyprostowana w łóżeczku, opiera się o szczebelki i pociesznie skacze z roześmianą miną? Oczywiście taki widok wywołuje błyskawiczny sprzeciw ze strony mamy czy taty. Łatwo przecież wyobrazić sobie, że malec może zrobić sobie w takiej sytuacji krzywdę. Jeśli jednak zabronimy mu skakania w łóżeczku, to możemy być pewni, że przekorny maluszek z pewnością będzie chciał powtórzyć taką czynność. Co więc możemy robić, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo? 



Skakanie jest przez najmłodszych utożsamiane z dobrą zabawą, niestety koordynacja psychoruchowa i odpowiedni balans ciałem, jaki należy opanować do bezpiecznego podskakiwania, często jest poza możliwościami maluszków. Istnieje jednak prosty i skuteczny sposób, dzięki któremu możemy sobie raz-dwa poradzić z tym problemem. O dziecięcym zamiłowaniu do skoków doskonale zdają sobie sprawę producenci akcesoriów do zabawy, którzy robią co tylko w ich mocy, aby wychodzić naprzeciw potrzebom zarówno maluchów, jak i ich rodziców. Doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu skakanie połączone jest z całkowitym bezpieczeństwem, są tzw. skoczki. To specjalnie projektowane akcesoria dla najmłodszych, przemyślane w taki sposób, aby nie tylko pozwalać maluchowi na wykonywanie jego ulubionych skoków, ale również amortyzować ich upadki i ubezpieczać przed ewentualnym potknięciem się. Wiele z tych akcesoriów cechuje się również wielofunkcyjnym charakterem – znajdą się modele, które można wykorzystać również jak huśtawkę czy niewielką trampolinę dla dziecka. Co ciekawe, możemy kupić również wysokiej jakości skoczki dla niemowląt, które wykorzystamy także w kategoriach kołyski. Nie da się zatem ukryć, że opcji mamy wiele i, w zależności od potrzeb naszych, oraz naszych pociech, będziemy w stanie znaleźć rozwiązanie do nich dostosowane. 



Skoczki dla maluchów – opinie specjalistów

Na samym początku warto odnieść się do kilku negatywnych uwag pod adresem skoczków dla dzieci. Wielu ortopedów oraz fizjoterapeutów zaznacza, że korzystanie z tych akcesoriów może być potencjalnie szkodliwe dla najmłodszych. Ich zdaniem odbija się to na rozwoju układu kostnego oraz prawidłowego funkcjonowania stawów, specjaliści zatem stanowczo odradzają korzystanie z takich artykułów. Jak to jednak wygląda w rzeczywistości? Kiedy skoczki dla dzieci były nowością, a ich projekt znacznie różnił się od rozwiązań, które obecnie możemy znaleźć na rynku, faktycznie można było mieć wiele zarzutów do ich konstrukcji. Oczywiście szybko zostało to zauważone i kolejne warianty zostały skonstruowane w taki sposób, aby nie tylko odpowiednio amortyzować skaczącego malucha, ale także same paski, na których opierał się malec były dużo stabilniejsze i gwarantowały znacznie lepsze podparcie. Specjaliści uznali nowe rozwiązanie za lepiej przystosowane do rozwoju dzieci, jednak początkowe kontrowersje związane ze skoczkami wciąż pokutują i wielu młodych rodziców po prostu nie ufa takim propozycjom. Jak zatem powinniśmy podejść do tego rodzaju akcesorium? Przede wszystkim ze spokojem i z rzetelną wiedzą na temat sposobu jego użytkowania. 



Kiedy zdecydować się na skoczek

Jak już wcześniej zauważyliśmy, rodzajów skoczków mamy na rynku naprawdę wiele. Każdy wariant dostosowany jest do innego wieku pociechy. Musimy jednak wiedzieć, że jeżeli interesuje nas akcesorium służące wyłącznie do skakania, to nie powinniśmy kupować go maluchowi młodszemu niż dwa lata. Z czego wynika to ograniczenie? Przede wszystkim z tego, że w tym wieku można już mówić o odpowiednim ukształtowaniu układu kostnego oraz mięśniowego. Dzięki temu nawet częste korzystanie ze skoczka nie będzie żadnym obciążeniem dla ciała maluszka. Od drugiego roku wzwyż możemy więc śmiało zapewniać dzieciom takie akcesorium. Czy to jednak znaczy, że do tego czasu nie możemy proponować maluchom żadnego akcesorium do skakania? Otóż możemy, jak najbardziej. Musimy tylko pamiętać, żeby było odpowiednio dostosowane do wieku. Dla najmłodszych np. projektuje się specjalne skoczki-huśtawki, na których malec nie tylko trochę poskacze, ale również pohuśta się lekko, co z pewnością go uspokoi. Pamiętajmy o tym, że na każdym opakowaniu widnieją odpowiednie oznaczenia wiekowe, które będą dla nas niezwykle cenną wskazówką. Skoro już jesteśmy przy przyglądaniu się opakowaniom – jest jeszcze jedna cenna wiadomość, której nie możemy przeoczyć. Chodzi tutaj o informacje o atestach oraz certyfikatach upoważniających producentów do sprzedaży swoich produktów. Takie logotypy są dla nas komunikatem, że zakupiona zabawka jest odpowiednia dla naszego dziecka i bez obaw możemy dać mu ją do zabawy. Informacje te są całkowicie pozbawione aspektu marketingowego. Nie mają więc na celu zachęcić rodziców do sięgnięcia po swoje portfele, ale do uspokojenia ich i przekonania, że to całkowicie bezpieczne zabawki, których użytkowanie nie będzie wiązało się z zaburzeniem prawidłowego rozwoju pociechy. 



Podstawowe kategorie skoczków

Skoczki dziecięce można podzielić na trzy podstawowe kategorie, z czego każda z nich wiąże się z zupełnie inną specyfiką użytkowania. Są one też dostosowane do różnego wieku maluszka, zatem warto upewnić się, że wiemy, jaki model będzie najlepiej przystosowany do możliwości i potrzeb naszej pociechy.



– skoczek-huśtawka – pierwsze, na co musimy zwrócić uwagę w tym wariancie, to sposób mocowania. Przydadzą się tutaj umiejętności majsterkowania, ponieważ może zajść konieczność zawieszenia takiego skoczka albo na framudze drzwi, albo na suficie. Niezależnie jednak od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, warto wywiercić specjalne otwory na zamocowanie wytrzymałych haków. Skaczący maluszek będzie wymagał stabilnej konstrukcji, przyłóżmy się więc do montażu. Jeśli jednak nie czujemy się zbyt pewnie w takich domowych pracach, to wystarczy, że znajdziemy specjalny model wyposażony w solidny i stabilny stelaż. Dzięki temu oszczędzimy sobie dodatkowych problemów, a maluszek i tak będzie miał zapewnioną bezpieczną zabawkę. Całość opiera się na połączeniu miękkiego siedziska wykonanego z płóciennego materiału oraz elastycznych szelek amortyzujących opadanie maluszka;



– klasyczny skoczek – takie rozwiązania przywodzą na myśl albo stoliki sensoryczne, albo charakterystyczne chodziki, w których sadza się dziecko na umiejscowionym w centralnej części zabawki siedzisku. To rozwiązanie dla starszych dzieci, dlatego bądźmy pewni, że nasza pociecha jest już gotowa na zabawę tym akcesorium. Jakie są podstawowe atuty tego rozwiązania? Dookoła dziecka producenci często umieszczają dodatkowe akcesoria, dzięki którym zabawa jest jeszcze atrakcyjniejsza. Niektórzy projektanci idą nawet o krok dalej, wyposażając skoczki w zabawki sensoryczne, dzięki czemu zabawa jest równoznaczna z rozwojem zmysłów maluszka. Warto więc postawić na taką opcję, kiedy zależy nam na tym, aby malec miał zapewnioną zabawę na najwyższym poziomie;



– gumowy skoczek – opcja, która uchodzi za najpopularniejsze rozwiązanie w kategorii skoczków dla dzieci. Najczęściej mamy tu do czynienia z pieskami, konikami lub innymi przyjaźnie wyglądającymi zwierzątkami. Wykonuje się je z elastycznej gumy, dzięki czemu maluszek może, siedząc na zabawce, odbijać się od podłogi i skakać na zwierzaku. Z pewnością każdy rodzic kojarzy charakterystyczne gumowe piłki do odbijania się, które jeszcze kilka lat temu były niezwykle popularne (do dzisiaj natomiast wykorzystywane są podczas szeroko rozumianych zajęć korekcyjnych). Gumowe skoczki to ich nowszy odpowiednik dający dużo więcej frajdy. Ważne, abyśmy jednak pamiętali, że rozwiązanie to jest odpowiednie dla dzieci od trzeciego roku życia. 





Pomimo swoich początkowych kontrowersji, skoczki dla dzieci szybko stały się interesującą zabawką dla najmłodszych, po którą sięga coraz więcej rodziców. Mnogość rozwiązań dostosowanych do różnych przedziałów wiekowych pozwala na wybranie dokładnie takiego wariantu, który idealnie sprawdzi się w przypadku naszej pociechy. Dzięki czytelnym oznaczeniom na opakowaniu bez trudu znajdziemy interesującą nas opcję – nic więc nie stoi nam na przeszkodzie, aby przy okazji kolejnych zakupów dziecięcych akcesoriów do zabawy, wziąć pod uwagę właśnie te produkty.

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*