Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

10 powodów, dla których Twoje dziecko musi mieć zestaw magnesów

10 powodów, dla których Twoje dziecko musi mieć zestaw magnesów

0 Komentarzy

Dzieci w swoim rozwoju są niezwykle zdeterminowane i zrobią wszystko, aby nauczyć się nowej umiejętności. Nieważne, czy chodzi tu o chodzenie, mówienie, czy opanowanie małej motoryki. Każdy napotkany problem to dla maluszka wyzwanie do pokonania, z którym prędzej czy później bez trudu sobie poradzi. Psychologowie i pedagodzy dziecięcy wskazują, że determinacja najmłodszych bierze się m.in. z ciągłego zachwytu otaczającą ich rzeczywistością i odkrywaniem nowych możliwości wykorzystania jej w swoich zabawach oraz nauce. 



Jako rodzice zatem powinniśmy robić wszystko, co tylko w naszej mocy, aby ułatwić naszym pociechom oswajanie otoczenia oraz dostarczać niezbędne narzędzia, dzięki którym ich możliwości poznawcze będą jeszcze większe. Na szczęście producenci akcesoriów dla dzieci doskonale rozumieją rolę opiekunów w codziennych zabawach dzieci, dwoją się i troją więc, aby proponować rodzicom wysokiej jakości rozwiązania wspierające naturalny dziecięcy rozwój. Mogłoby się wydawać, że mowa tutaj o zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach wyposażonych w szereg elektronicznych podzespołów, lecz wygląda to dużo prościej. Okazuje się, że najskuteczniejsze akcesoria z tej kategorii są w swojej konstrukcji niezwykle proste. Im mniej bodźców dostaje dziecko, tym lepiej się skupia na prawidłowym wykonywaniu poznawanych umiejętności – liczne migające lampki, zabawne dźwięki czy dotykowe ekrany są tutaj całkowicie zbędne. Dlatego jednym z najlepszych rozwiązań w tym zakresie są zestawy magnesów – na lodówkę, tablicę magnetyczną czy metalowe elementy wyposażenia dziecięcego pokoju. Jakie zatem aspekty wiążą się z użytkowaniem takiego akcesorium?



1. Rozwój wyobraźni

Dziecięca zabawa odbywa się dwutorowo. Na pierwszym torze jest oczywiście przestrzeń związana z zabawkami i otoczeniem. Rodzic bez problemu jest w stanie ją dostrzec, obserwując specyfikę zabawy swojej pociechy. Drugi tor jednak jest dużo ważniejszy i znajduje się w dziecięcej wyobraźni. To dzięki temu proste figurki zamieniają się w bohaterów, a plastikowy kijek staje się potężnym mieczem. Maluchy więc potrzebują bodźców, dzięki którym są w stanie budować swój wyimaginowany świat. Zestawy magnesów oferują wiele zróżnicowanych kształtów (często wielokolorowych), które można dowolnie ze sobą łączyć lub układać w skomplikowane historie obrazkowe. Wszystko to dzieje się na niewielkiej powierzchni lodówki lub tablicy, lecz w dziecięcej głowie często zamienia się to w prawdziwą przygodę.



2. Szeroka dostępność

To pozornie zaleta z perspektywy rodzica, jednak łatwo znaleźć przełożenie na korzyść dla maluszka. Magnesy dla dzieci w zdecydowanej większości przypadków są tematyczne. Możemy zatem wybrać pojazdy, postaci z bajek, dinozaury, zwierzątka itd. Jeśli dobrze znamy zainteresowania naszej pociechy, to bez trudu znajdziemy dokładnie taki zestaw, który w pełni oddaje jej hobby. Możemy być pewni, że mały fan motoryzacji dużo entuzjastyczniej spojrzy na kilkanaście różnych magnetycznych pojazdów niż na kształty, których nie będzie w stanie powiązać ze swoimi zainteresowaniami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy kupowali dziecku więcej zestawów, aby jego historie obrazkowe były jeszcze bogatsze i ciekawsze. Ten pierwszy zestaw jednak powinien wpisywać się w jego hobby.



3. Rozwój małej motoryki

Wiele z dostępnych dzisiaj na rynku magnesów ma niewielkie rozmiary. Przekłada się to na konieczność sprawnego chwytania i manipulowania nimi. W przypadku starszych dzieci nie będzie to wielka trudność, lecz dla tych najmłodszych – jak najbardziej. Złapanie małego i wąskiego obiektu będzie nie tylko nie lada wyzwaniem, ale również ogromnym sukcesem, jeśli malcowi się to uda. A wspieranie małej motoryki jest niezwykle ważne w początkowych etapach rozwoju dziecka, wpływa to chociażby na dalszą naukę pisania ręcznego i korzystania z komputerowej klawiatury (a nie ma co ukrywać, że sprawne korzystanie z klawiatury jest dziś istotne). 



4. Orientacja przestrzeni

Koncepcja przestrzeni jest dla najmłodszych dość abstrakcyjna. Z perspektywy dorosłego człowieka jest to na tyle oczywista kwestia, że trudno zrozumieć dziecięcy punkt widzenia. Warto jednak możliwie jak najwcześniej zapoznać pociechę z tą koncepcją. Magnesy nadają się do tego znakomicie – prosty samochód-magnes ma przecież jasno określoną pozycję w przestrzeni i musi być zwrócony kołami do dołu. Maluch jednak nie zdaje sobie z tego sprawy, będzie więc przyczepiał magnesy bardzo dowolnie. Jeśli na spokojnie wytłumaczymy mu konieczność zachowania przestrzeni (bo przecież samochód jeździ na kółkach, kółka muszą więc dotykać ziemi, a ziemia jest na dole – prosta argumentacja z pewnością trafi do dziecka), to nasza pociecha z pewnością szybko zrozumie, że nie wolno np. przewracać kubków z napojami. 



5. Nauka alfabetu i cyfr

Najpopularniejsze magnesy dziecięce mają kształt liter i cyfr. Oczywiście można wykorzystywać je na wiele sposobów, lecz najmłodszym posłużą za doskonałą ściągę do nauki. Alfabetu i cyfr trzeba się po prostu nauczyć na pamięć, co z punktu widzenia maluszka może być niezwykle frustrujące. Doskonałym treningiem jest codzienne układanie sekwencji literowych lub cyfrowych. Na początku oczywiście nie powinniśmy oczekiwać, że nasza pociecha od razu ułoży cały 35-cio (26 podstawowych znaków łacińskich plus 9 polskich) znakowy alfabet, bo takie zadanie jest zdecydowanie za trudne. Każdego dnia można jednak dodawać po znaku, aby w końcu maluszek przyswoił cały ciąg liter. Z cyframi może być nieco łatwiej, gdyż jest ich po prostu mniej, chociaż w tym przypadku również warto zachować strategię z nowym znakiem każdego dnia – tym bardziej, jeśli nauka alfabetu i cyfr jest prowadzona w jednym czasie.



6. System nagród i motywacji

Mówi się, że nagradzanie dzieci nie jest najlepszą metodą wychowawczą, ale zastrzeżenie to dotyczy przede wszystkim prymitywnej formy tego systemu, w której to maluszek dostaje np. cukierka za posprzątanie swoich zabawek. Stworzenie całego systemu nagród i motywacji w oparciu o tablicę z magnetycznymi piktogramami będzie doskonałym rozwiązaniem. Po pierwsze dlatego, że dziecko zawsze będzie mogło sprawdzić swoje dotychczasowe postępy, nie będzie chciało więc obniżać poziomu swojego zachowania. Po drugie, ponieważ to świetna zabawa w organizację, która może zaowocować szybkim przekonaniem się do słuszności planowania swoich decyzji i opierania się na harmonogramach. Szybko przydaje się to np. w szkole. Maluch musi odpowiednio zarządzać swoim czasem, aby móc poświęcać go na naukę, zabawę i odpoczynek, a dzięki temu, że wcześniej zaznajomił się z podobnym systemem, stworzenie własnego nie będzie dla niego problemem.



7. Zabawa w logikę

Niektóre magnesy na lodówkę dla dzieci to precyzyjnie zaprojektowane małe labirynty, wymagające odpowiedniego poruszania się magnetycznym pionkiem po płaszczyźnie. Maluch będzie musiał nauczyć się kojarzyć, gdzie znajdują się najlepsze połączenia między korytarzami, którędy najszybciej dotrze do mety, oraz jak uniknąć ślepych zaułków. Wbrew pozorom nie jest to tylko prosta zabawa, ale wieloaspektowe ćwiczenie logicznego myślenia i koncentracji, które powoduje, że dziecięcy mózg pracuje na najwyższych obrotach. 





8. Doskonałe pamiątki

Wielu dorosłych kojarzy magnesy przede wszystkim z niewielkimi pamiątkami z wakacji, gdzie najczęściej na takim akcesorium widnieje obrazek kojarzący się z miejscem pobytu oraz nazwa miejscowości. Dla dzieci to również fantastyczne nośniki wspomnień, które możemy im kupować na każdej wycieczce – nie tylko tej zagranicznej, ale nawet podczas weekendowych wypadów do innego miasta. Dla maluszka będzie to równie emocjonująca przygoda, co pobyt za granicą. Po kilku takich wycieczkach dziecko będzie miało ładną kolekcją, która z pewnością przypomni mu o fantastycznych miejscach zwiedzonych ze swoimi rodzicami. 



9. Ozdoby z ulubionych kreskówek

Magnesy to akcesoria wykorzystywane do promocji kreskówek oraz animacji dla dzieci. Zawsze, kiedy zbliża się premiera nowego przeboju kinowego, rynek zabawek dominują akcesoria sygnowane logotypem zbliżającej się premiery. Jeśli naszemu malcowi spodoba się taki film, to bez dwóch zdań będzie chciał, abyśmy kupili mu akcesoria z nim związane. Takie magnesy świetnie sprawdzą się jako ozdoby dziecięcego pokoju, gdzie można je przyczepiać do różnych metalowych elementów wyposażenia czy tablicy magnetycznej. Kiedy maluszek straci zainteresowanie filmem, bez problemu będzie można je odczepić, zostawiając miejsce na nowe magnesy – bez obaw, że zostaną nieestetyczne ślady (jak w przypadku naklejek).



10. Układanki magnetyczne

Ciekawym akcesorium mogącym zająć maluszka na kilkanaście minut są proste układanki magnetyczne. Forma zabawy jest dokładnie taka sama, jak w przypadku tradycyjnych puzzli, z tym że nie układamy na biurku czy podłodze, lecz na poziomej powierzchni magnetycznej. Największą atrakcją jest jednak to, że taki ułożony obrazek może zostać na lodówce przez jakiś czas, a maluszek, będąc w kuchni, zawsze będzie mógł nacieszyć oczy efektem własnej pracy.

Zestawy z magnesami są więc prostymi i niedrogimi akcesoriami, które zamienią zwykłą lodówkę w powierzchnię dla dziecięcej zabawy. Dzięki różnorodności dostępnych wariantów bez trudu znajdziemy dokładnie takie opcje, które zaskarbią sobie dziecięce serce i zajmą jego uwagę na długie godziny.

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*