Aby zabawa z piłką wspierała rozwój – wybieramy najlepszą piłkę dla Twojego dziecka
Spośród wielu propozycji akcesoriów do zabawy, jakie producenci proponują dzisiaj najmłodszym, możemy znaleźć sporo innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań. Zabawki interaktywne przestały być już dobrem luksusowym. Coraz więcej osób może sobie pozwolić na kupno np. pluszaka z ukrytymi przyciskami czy interaktywnej lalki-niemowlę zachowującej się niemalże identycznie jak prawdziwe dziecko. Dzięki temu różnorodność dostępnych opcji jest ogromna, bez trudu znajdziemy szereg interesujących propozycji, które będą bawić naszą pociechę przez długie godziny. Właśnie dlatego ciekawym zjawiskiem jest niesłabnąca popularność akcesoriów do zabawy, które opierają się na prostej i sprawdzonej konstrukcji. Mowa tutaj chociażby o konikach na biegunach, puzzlach czy zwykłych drewnianych klockach do układania wież.
Pomimo dostępu do niezwykle zaawansowanych elektronicznie akcesoriów, dzieci najlepiej bawią się z nieskomplikowanymi zabawkami, które albo uwalniają ich nieskrępowaną wyobraźnię, albo aktywizują fizycznie. Nie znaczy to naturalnie, że te nowocześniejsze alternatywy nie są często wybierane. Wręcz przeciwnie – wielu rodziców decyduje się na zapewnienie swoim pociechom przynajmniej kilku zabawek interaktywnych. Warto jednak przełamywać tę rutynę (dzieci przecież nienawidzą powtarzalności, potrzebują wielu różnorodnych bodźców), proponując najmłodszym prostsze rozwiązania. Ciekawym akcesorium, które łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, są wszelkiego rodzaju piłki dla dzieci. Oczywiście może się wydawać, że w tak prostej zabawce niewiele można jeszcze zmienić, lecz producenci zabawek od dłuższego czasu proponują swoim klientom np. piłki aktywizujące czy sensoryczne. To interesujące zabawki, dzięki którym maluszek nie tylko spędzi czas na uprzyjemniającej wolny czas rozrywce, ale również zyska nieocenione wsparcie swojego naturalnego rozwoju. Dziecięce zdobywanie wiedzy oraz nowych umiejętności przebiega bardzo indywidualnie. Specjaliści od psychologii i fizjologii najmłodszych często zwracają na to uwagę, chociaż wielu opiekunów wychodzi z założenia, że istnieje uniwersalny okres, w którym dziecko powinno opanować określone sprawności. Łatwo zatem przeczytać (głównie w źródłach internetowych) ile lat powinien mieć maluszek, kiedy zacznie samodzielnie chodzić, mówić, czy sprawnie manipulować trzymanymi w dłoniach przedmiotami. W praktyce jednak nie jest to takie jednoznaczne, a na rozwój najmłodszych wpływa szereg czynników zewnętrznych. Jako rodzice nie jesteśmy jednak bezradni i – dzięki wykorzystaniu odpowiednich zabawek – bez trudu zapewnimy malcom wsparcie.
Piłka do zabawy, nauki czy do sportu?
Kiedy zależy nam na znalezieniu piłki odpowiednio dostosowanej do potrzeb naszego malucha, musimy kierować się kilkoma czynnikami. Ponieważ różnorodność piłek dla najmłodszych jest ogromna, to warto zastanowić się nad jej wyborem jeszcze przed właściwymi zakupami. Pierwszą rzeczą, jaką musimy ustalić, jest określenie przeznaczenia zabawki. Jeśli zależy nam na zapewnieniu dziecku rozrywki i niczego poza tym, będziemy zainteresowani raczej opcjami wykonanymi z lekkiej gumy. Takie rozwiązanie gwarantuje nie tylko doskonałą rozrywkę, ale także pozwala na grę zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Niewielka masa zabawki to gwarancja, że maluszek nie zniszczy żadnych przedmiotów domowego wystroju, gumowa powłoka natomiast umożliwi błyskawiczne umycie zabawki po powrocie z dworu. Niekiedy jednak szukamy zabawki mogącej rozwinąć motorykę dziecka. W takiej sytuacji idealnym wyborem okażą się piłki sensoryczne lub aktywizujące. Projektuje się je w taki sposób, aby malec – zaintrygowany nietypowym kształtem oraz bogatą kolorystyką – sam odkrywał możliwości akcesorium i wykorzystywał je w swoich dotychczasowych zabawach. Na końcu warto wspomnieć też o chyba najbardziej oczywistym rozwiązaniu, czyli o piłce nożnej. Akurat ten sport ma najniższy próg wejścia ze wszystkich, jeśli chodzi o umiejętności motoryczne i wyczucie własnego ciała, dlatego już kilkuletnie dzieci są chętne do kopania piłek. Widzimy więc, że pierwszym krokiem, jaki musimy podjąć, aby dokonać właściwej decyzji zakupowej będzie świadomość potrzeb naszego dziecka. Warto więc rozsądnie podejść do tego problemu i poobserwować zachowanie i sposób zabawy podopiecznego. Z pewnością zauważymy coś, co pomoże nam w zawężeniu kategorii interesujących nas produktów.
Czym się kierować podczas wyboru piłki?
Skoro już wiemy, jaka kategoria piłek będzie nas interesowała, to kolejnym krokiem, który musimy podjąć, będzie zastanowienie się, jak jeszcze bardziej zawęzić pole poszukiwań w obrębie dostępnych kategorii. Przyjrzyjmy się więc popularnym akcesoriom dostępnym w ramach każdej z nich, aby zapoznać się z ich właściwościami.
– piłki do zabawy – wspominaliśmy już o klasycznych piłkach wykonanych z gumy. Ich nieocenioną zaletą (z perspektywy rodziców) jest niska cena. Nie kupujmy jednak pierwszego wariantu, który wpadnie nam w ręce. Materiał, z którego wykonana jest piłka, powinien być w stu procentach bezpieczny dla naszego maluszka, a z dostępnymi na rynku propozycjami bywa różnie. Wiele z tych piłek ma charakterystyczny, gumowy zapach – to dla nas wyraźny znak, że powinniśmy odłożyć takie akcesorium i szukać bezwonnych propozycji. Są one pokryte warstwą specjalnego, nietoksycznego lakierku, który skutecznie zabezpiecza dzieci przed kontaktem z syntetycznym tworzywem. To szczególnie istotne w przypadku alergików lub maluszków podatnych na problemy ze skórą. Inną propozycją z tej kategorii może być tzw. piłka-zmyłka. Produkt ten to interesująca wariacja na temat piłki do rzucania. Akcesorium to ma przeniesiony punkt ciężkości, przez co rzucone w jednym kierunku, może całkowicie zmienić trajektorię. Taka piłka dla dzieci doskonale sprawdzi się podczas zabawy na świeżym powietrzu – sięgnijmy więc po nią, jeśli zależy nam na znalezieniu gry do przełamania rutyny codziennych spacerów lub zabawy w ogródku. Nieprzewidywalność takiej zabawki zwiększa atrakcyjność zabawy, urozmaica ją o element losowy, przez co nuda wkrada się dużo wolniej. Warto wspomnieć także o piłkach do kąpieli, które umilą maluszkowi codzienne mycie się.
– piłki wspomagające rozwój – rozwiązania sensoryczne i aktywizujące to pomoc dla rodziców, którzy chcieliby wesprzeć swoje pociechy w zdobywaniu nowych sprawności. W zależności od tego, na jaki aspekt rozwoju chcemy postawić, taką zabawkę musimy wybrać. Dla dziecka mającego problemy z małą motoryką idealnie nadadzą się piłki sensoryczne. Producenci wyposażają je w liczne uchwyty czy rączki, za które malec będzie mógł łapać. Sama piłka jest również miękka, wykonuje się je ze specjalnego pluszu, można ją więc zgniatać czy rzucać bez obaw o bezpieczeństwo domowników. Wiele produktów z tej kategorii cechuje się również wykorzystaniem materiałów o zróżnicowanych fakturach. Wpływa to na zapewnienie dziecku zmiennych bodźców dotykowych, co szybko zostanie zauważone przez maluszka. Piłki sensoryczne to przede wszystkim narzędzia wykorzystujące rozmaite elementy, dzięki którym malec lepiej poradzi sobie z chwytaniem i manipulowaniem przedmiotami. Z kolei rozwiązaniem problemu maluszków nielubiących wysiłku fizycznego okażą się piłki aktywizujące. Wykonuje się je w taki sposób, aby swoim kształtem zachęcały do kopania i rzucania. Wiele z nich przypomina tradycyjne piłki do kopania, lecz najczęściej tworzone są z tych samych materiałów co warianty sensoryczne. Wiele modeli ma dodatkowe dzwoneczki lub nawet głośniczki grające wesołe melodyjki po uderzeniu o powierzchnię – to jeszcze bardziej zachęca maluszka do zabaw z piłką.
– piłka sportowa – na rynku znajdziemy wiele piłek do gry w piłkę nożną, lecz bądźmy uważni podczas wyboru. Wiele propozycji to niskiej jakości tanie zamienniki, które po kilkunastu kopnięciach zaczną błyskawicznie tracić powietrze lub się odkształcać. Szukajmy przede wszystkim produktów, które są szyte z charakterystycznych łat, a nie wykonane z jednolitego tworzywa. Trzeba na nie co prawda przeznaczyć nieco więcej pieniędzy, lecz posłużą na dłuższy czas. To istotne przede wszystkim dlatego, że nieodpowiednia piłka może łatwo zniechęcić maluszka do uprawiania sportu. Jeżeli jednak będziemy stawiać wyłącznie na wyższej jakości produkty, to możemy być pewni, że nic nie stanie na drodze małemu piłkarzowi do strzelania celnych bramek.
Piłka dziecięca z pewnością znajdzie się w kolekcji zabawek każdego malucha. Na rynku znajdziemy najróżniejsze propozycje wykonane z rozmaitych materiałów. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy wykorzystać potencjał takiego artykułu w stu procentach, to musimy odpowiednio dobrać jego przeznaczenie do potrzeb oraz możliwości maluszka. Obserwujmy jego zabawę i zachowania, zastanówmy się, czy potrzeba mu nowej zabawki, czy raczej narzędzia do wspierania rozwoju sprawności. A może widzimy, że malec całe dnie spędza na grze w piłkę nożną ze swoimi przyjaciółmi? Zamieńmy te obserwacje na informacje pozwalające nam podjęcie decyzji zakupowej, która okaże się strzałem w dziesiątkę.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź