Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

10 pomysłów na dziecięcą aktywność fizyczną w domu

10 pomysłów na dziecięcą aktywność fizyczną w domu

0 Komentarzy

Chociaż jesienna aura bywa zachęcająca do spędzania wolnego czasu na zewnątrz, to jednak obniżająca się temperatura, coraz częstsze opady deszczu i szybko zapadający zmrok studzą zapał najmłodszych chcących bawić się na dworze. Problem jednak w tym, że domowe zacisze nie stwarza takich perspektyw jak plac zabaw czy park. Dzieci więc tęsknią do letnich ciepłych dni, kiedy to bawiły się z przyjaciółmi na dworze. 



Jako rodzice możemy jednak zapewnić im rozrywkę na podobnym poziomie w domu, kiedy za oknem strugi deszczu skutecznie zniechęcają do wychodzenia na zewnątrz. Wystarczy odrobina kreatywności i wyobraźni, aby nagle zamienić salonową przestrzeń czy przedpokój w fantastyczny tor wyścigowy lub kręgielnie. Oczywiście warto wspierać się rozwiązaniami promowanymi przez producentów akcesoriów dla najmłodszych, których oferta dzisiaj potrafi zachwycić niejedną pociechę i jej opiekunów. Ważne, abyśmy zawsze stawiali na rozwiązania, co do których jakości nie mamy żadnych zastrzeżeń. Nie ma przecież nic gorszego niż rozczarowanie płynące z zabawy akcesoriami, które łatwo się niszczą i po jednorazowym użyciu nie nadają się już do niczego. Zapewniając maluchom wysokiej jakości przybory do zabawy, możemy być przekonani, że będą one chętnie do nich wracać i nawet długie deszczowe dni nie będą przeszkodą na drodze fantastycznej rozrywki. 



Nie zapominajmy też o bezpieczeństwie. Kiedy zależy nam na zamianie domu w niewielki plac zabaw, to zastanówmy się, czy nasze domowe wyposażenie stwarza ku temu możliwość. Nie da się ukryć, że komody, szafki i inne meble mające ostre kanty generują niebezpieczeństwo, na które bawiąca się pociecha nie zwróci uwagi. Po naszej więc stronie leży to, aby dostosować je do nowych okoliczności. Najczęściej jednak wystarczy kilka poduszek oraz ewentualnie specjalnych okrągłych ochraniaczy do kantów (które można z łatwością dostać w internecie) i już możemy bezproblemowo wziąć się za ustawianie elementów zabawy. 





1. Zabawa w chowanego

Każde dziecko zna popularną zabawę, w której wygrywa ten, który najskuteczniej ukryje się przed szukającym. Doskonale gra się w to na dworze, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy spróbowali i w domu. Oczywiście im więcej miejsca, tym lepiej, dlatego najciekawsze rozgrywki będą w przypadku rodzin mieszkających w domkach jednorodzinnych, lecz większe mieszkania też zapewnią nam zajęcie na długie godziny. Maluchy są niezwykle kreatywne w zakresie szukania kryjówek, możemy się zatem spodziewać, że nawet najmniej oczywiste miejsca staną się dla dzieci schronieniem przed wzrokiem rodzica. I nie ma też co ukrywać, że malcom znacznie łatwiej znaleźć taką przestrzeń. Dorośli, którzy zamienią się z pociechą rolami i sami będą musieli się ukryć, z pewnością napotkają na niemałą trudność podczas szukania kryjówki. Najważniejsze jednak, że najmłodsi będą mieli frajdę. 



2. Ruchowe gry planszowe

Na rynku istnieje wiele fantastycznych gier planszowych łączących się z aktywnościami fizycznymi. Niektóre z nich opierają się na zmodyfikowanych zasadach zabawy w prawdę i wyzwanie, gdzie zadajemy dziecku pytania z zakresu popularnej wiedzy ogólnej, a w przypadku błędnej odpowiedzi, musi ono zatańczyć, zrobić fikołka czy kilka pajacyków. Kilka rund takiej gry w zupełności wystarczy, aby malec się porządnie zmęczył. Oczywiście sami możemy również stworzyć własną wersję gry, gdzie zamiast pytań o stolice państw czy nazwy zwierząt (poziom trudności jest dostosowany do wieku maluchów) można zadawać pytania o ulubione filmy i kreskówki dziecka. Taka personalizacja na pewno zostanie doceniona i pociecha sama zacznie nas prosić, abyśmy z nią zagrali. Gry planszowe, a zwłaszcza te wykorzystujące elementy zabaw ruchowych, sprawdzają się w większym gronie, warto więc zasugerować dziecku, aby zaprosiło swoich przyjaciół i urządzić niewielki turniej. Bez wątpienia najmłodsi będą długo wspominać takie mistrzostwa. 



3. Domowe kręgle

Kto nie lubi kręgli? Ta świetna gra drużynowa stwarza nie tylko możliwości rywalizacyjne, ale jest doskonałą formą spędzania czasu w większym gronie. Kiedy pogoda na dworze nie zachęca do wychodzenia z domu, warto całą rodziną zorganizować turniej kręgli w przedpokoju. Wystarczy jedynie zestaw domowych kręgli, który z łatwością kupimy w niejednym sklepie dla dzieci. Ustawiamy pachołki na jednym końcu korytarza, a z drugiego rzucamy niewielką (gumową lub plastikową) piłką. Zasady mogą być dokładnie takie same, co w przypadku tradycyjnej odmiany gry. Dzieciaki uwielbiają tę formę spędzania czasu, warto więc pokazać im, że niewielkim nakładem finansowym i czasowym możemy zamienić swoją domową przestrzeń w niemalże profesjonalną kręgielnię. Dobrą wiadomością dla dorosłych wychowujących swoje pociechy w duchu ekologii na pewno będzie fakt, że wiele zestawów domowych kręgli kupimy w wersji drewnianej. Domowe kręgle dla dziecka zagwarantują całej rodzinie wiele godzin niezapomnianej zabawy

DREWNIANE KRĘGLE PIRACI

BIGJIGS

Kręgle ,Piraci” to prosta i atrakcyjna zabawka dla małych chłopców. Sześć kolorowych, dobrze wykonanych kręgli z drewna jest pomalowanych tak, by przypominały one kapitana pirackiego statku i pięciu członków jego załogi.

29,99zł

4. Teatrzyk domowy

Wchodzenie w role jest w czołówce ulubionych rozrywek najmłodszych. Podpatrywanie swoich rodziców, a potem przerabianie ich zachowania na potrzeby własnych zabaw nigdy się im nie nudzi. Znając więc taką sympatię dzieci do grania ról, warto stworzyć prosty teatrzyk domowy z wykorzystaniem koców, krzeseł i prześcieradeł. Z łatwością zaimprowizujemy prostą scenę, na której nasze pociechy będą mogły grać role swoich rodziców, postaci z bajki czy kogo tylko zapragną. Dorośli mogą z kolei zgadywać, w kogo wcieliły się ich pociechy. Takie modyfikowane kalambury wprawią wszystkich członków rodziny w doskonały nastrój, co zaowocuje wieloma doskonałymi wspomnieniami, do których zarówno maluchy, jak i opiekunowie będą wracali równie chętnie. To może być też moment, w którym dziecko odnajdzie w sobie pasję do odgrywania ról, warto więc szybko zauważyć, czy odnajduje się w takim charakterze i zapisać je do szkolnego kółka teatralnego lub po prostu zwiększyć częstotliwość takich zabaw. Wspieranie pasji najmłodszych zawsze powinno być priorytetem dla rodziców. 



5. Gumowa piłka

Gumowa piłka dziecięca wykonana z syntetycznego, elastycznego materiału, odbijająca się od każdej powierzchni to przepis na fantastyczną zabawę. Niezależnie od tego, czy chcemy po prostu ją sobie podawać, odbijać od ściany czy potraktować w charakterze piłki do gry w nogę. Wystarczy tylko odpowiednio zaplanować przestrzeń do gry i już możemy spędzić cały dzień na zabawach z piłką. Oczywiście możemy ją wykorzystać także w ramach innych zabaw do urozmaicenia rozgrywki. Ponownie, przyda nam się nieco większy metraż, aby w pełni wykorzystać potencjał takich zabaw, lecz nawet wąski korytarz można zamienić w małe boisko do gry. 





6. Zabawa z hula hopem

Chociaż hula hopy cieszą się znacznie mniejszą popularnością niż przed kilkoma laty, to nie znaczy, że nie należy się nimi zainteresować. To interesujące akcesorium wykorzystywane m.in. w ćwiczeniach relaksacyjnych, będzie doskonałym wyborem, kiedy szukamy sposobów zredukowanie stresu naszej pociechy. Wielokolorowe obręcze zapewnią jej wiele godzin doskonałej zabawy. 



7. Ogromna yenga

Yenga to klocki do układania prostokątnych wież. Cała zabawa polega na tym, aby pewnym ruchem wyciągać po klocku tak, aby konstrukcja się nie przewróciła. Brzmi prosto? Zdecydowanie nie jest. Zabawa staje się jeszcze ciekawsza, kiedy zapewnimy dziecku klocki o kilkukrotnie większym rozmiarze niż w podstawowym zestawie. Drewniane (chociaż lekkie) klocki nagle pozwalają na ułożenie wież wyższych od dzieci, co nie tylko urozmaica grę, ale znacznie ją też utrudnia. Każdy maluch na pewno będzie chciał wziąć udział w takiej zabawie. To idealna propozycja imprezowa, kiedy pociecha spędza czas z rówieśnikami. Wtedy zabawa z ogromnymi klockami yenga będzie znacznie ciekawsza.



8. Deska do balansowania

Zakrzywione deski do balansowania to proste w konstrukcji akcesoria, które jednak można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest balansowanie ciałem w tył i przód, aby nauczyć się kontrolowania swojego środka ciężkości. Deskę można wykorzystać także podczas ćwiczeń korygujących postawę lub jako niewielki podest dla dziecka niemogącego dosięgnąć umywalki podczas mycia zębów. Dolna część akcesorium oklejona jest filcem, aby nie ślizgała się ona na płytkach czy panelach, dzięki temu gwarantuje całkowite bezpieczeństwo podczas treningu czy zabawy. Z deski mogą korzystać również dorośli, może udźwignąć aż dwustukilogramowy ciężar.  

DESKA DO BALANSOWANIA

WOBBEL

Świetnie zaprojektowana, dokładnie wykonana deska do balansowania stworzy w waszym domu mini plac zabaw idealny do walki z nudą.

607,05 zł

9. Tor wyścigowy

Niespożyta dziecięca energia bardzo często objawia się poprzez chęć biegania. Chociaż domowa przestrzeń nie jest najlepiej przystosowana do takiej aktywności, to jednak powód, aby zabraniać maluchom tej formy spędzania czasu. Po odpowiednim dostosowaniu naszego mieszkania i zamienienie go w niewielki tor wyścigowy możemy pozwolić dziecku na bieganie w tę i z powrotem. Aby zwiększyć atrakcyjność zabawy i dodać element rywalizacji, weźmy do ręki telefon i włączmy stoper. Pociecha będzie miała kilka prób, aby przebiec wyznaczony tor w jak najkrótszym czasie. Jeżeli mamy więcej dzieci lub malec zaprosił do gry swoich rówieśników, to warto urządzić małe mistrzostwa. Wydrukujmy dodatkowo medal lub zastanówmy się nad inną formą nagrody, aby podnieść motywację wszystkich zawodników. Takie domowe zabawy szybko okażą się strzałem w dziesiątkę. Zwróćmy jednak uwagę na kwestie bezpieczeństwa i jeżeli widzimy, że nasze mieszkanie nie stwarza możliwości na zrealizowanie takiego pomysłu, lepiej zastanówmy się nad czymś innym.



10. Elektroniczne gry taneczne

Na końcu warto się zastanowić nad wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Jeżeli posiadamy konsolę do gier, to warto zastanowić się nad kupnem imprezowej gry tanecznej. Wiele z takich tytułów posiada dedykowany tryb dziecięcy, dzięki któremu najmłodsi mogą spędzić czas na wykonywaniu najróżniejszych figur tanecznych. Bogata biblioteka muzyczna zawierająca nowoczesne hity (również z popularnych filmów czy kreskówek dla najmłodszych) na pewno szybko przypadnie dzieciom do gustu. Maluchy uwielbiają tańczyć i absolutnie nie przejmują się tym, czy ich ruchy są zgodne z rytmem, czy nie – po prostu dobrze się bawią. Warto więc zapewnić im taką rozrywkę.


Sprawdź nasze propozycje zabawek sportowych

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*