Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Bestsellery

Prezenty muzyczne dla dzieci - wchodzimy w świat muzyki

Prezenty muzyczne dla dzieci - wchodzimy w świat muzyki

0 Komentarzy

Muzyka to dla wielu osób międzypokoleniowy sposób porozumienia się, który łączy nie tylko generacje, lecz często staje się wręcz podstawową przestrzenią zrozumienia wzajemnych potrzeb i oczekiwań. Być może brzmi to nieco górnolotnie, lecz każdy, kto chociaż raz przeprowadził ze swoimi rodzicami pojednawczą rozmowę na temat muzyki znanej im z ich młodości, z pewnością wie, o co chodzi. Muzyka jest po prostu uniwersalna, przemawia do emocji, wzbudzając konkretne, znane wszystkim uczucia, gwarantując podobne przeżycia. Nic więc dziwnego, że wielu młodych opiekunów chciałby zaprosić swoje pociechy do niesamowitego świata dźwięków i rytmiki. Problem jednak w tym, że konieczność znalezienia w sobie konsekwencji, determinacji oraz ogromnej motywacji w nauce gry na instrumencie może być dla najmłodszych po prostu męcząca. Czy istnieje jakiś pomost pomiędzy niegraniem na żadnym instrumencie a nauką posługiwania się prawdziwym? 

Zalety zabawkowych instrumentów

Producenci zabawek dla najmłodszych szybko zdali sobie sprawę z istnienia takiego problemu. Zdecydowali, że trzeba znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące zarówno najmłodszych, jak i ich rodziców. Wielkimi krokami zbliżamy się do świąt Bożego Narodzenia, a żadne upominki nie wydają się równie interesujące dla malucha, co prezenty muzyczne. Takie zabawki najczęściej wykonuje się z plastiku lub drewna. Wyglądem do złudzenia imitują prawdziwe instrumenty, a więc bez problemu zapewnimy dziecku zabawkową gitarę, keyboard, saksofon czy nawet perkusję. A jeśli mamy jeszcze inne upodobania, jeśli chodzi o akcesoria muzyczne, to możemy znaleźć nawet zabawkowe wersje trąbek czy konsolet dla DJ-a. Słowem, znajdziemy zdecydowaną większość rozwiązań dostępnych profesjonalnym muzykom, tylko że w wersji dla najmłodszych. Podstawowa zaleta takich zabawek jest dość oczywista – możemy rzeczywiście zainteresować malucha światem muzyki. Prosta kilku strunowa gitara stanie się doskonałym poligonem doświadczalnym dla dziecka zainteresowanego tworzeniem swoich własnych dźwięków. Jeśli na takiej prostej (i, co istotne z punktu widzenia rodziców, taniej) gitarce dziecko zacznie rzeczywiście grać, albo po prostu po kilku tygodniach wciąż się nią nie znudzi, to będzie wyraźny sygnał, że można zacząć zastanawiać się nad kupnem prawdziwego akcesorium. Podobnie jest w przypadku instrumentów dętych czy rytmicznych. Z nimi występuje jednak taki problem, że różnica w cenie między zabawkowymi odpowiednikami a tymi profesjonalnymi jest ogromna, znacznie większa niż w przypadku gitary. Przykładem może być perkusja – zakup zabawkowego wariantu nie będzie zbyt kosztowny, lecz kiedy faktycznie zdecydujemy się na prawdziwy zestaw bębnów, to może się okazać, że kwota, jaką będziemy musieli wydać, znacznie przekracza nasz miesięczny budżet. Niektórzy rodzice od razu kupują maluchom instrumenty, oczekując, że będą one po prostu na nich grać. Nie każde dziecko jest przecież zainteresowane muzyką, o czym opiekunowie często zapominają. Postawienie na wersję zabawkową pozwoli nam wyczuć, czy maluch w ogóle chce iść w kierunku tworzenia dźwięków i uczenia się dość trudnych zależności rządzących rytmem. To też świetny pomysł na dziecięcą integrację. Jeśli każdy z maluchów przyniesie własne akcesorium muzyczne, to dzieciaki szybko utworzą amatorski zespół, gdzie każdy może grać na innym instrumencie. Kolejną zaletą stawiania na podobne prezenty jest alternatywa dla standardowych zabawek. Tym bardziej że ostatnio dość zauważalny staje się trend wręczania dzieciom akcesoriów elektronicznych. Warto od czasu do czasu przełamać ten prezentowy schemat, obdarowując najmłodszych upominkiem, który ich zaintryguje. Niewielki keyboard odtwarzający kilka skomponowanych przez producenta melodyjek czy saksofon, który po naciśnięciu każdego z przycisków wydaje dźwięk o innej wysokości, na pewno szybko staną się ulubionymi akcesoriami do zabawy najmłodszych – pytanie tylko, na jak długo. 

Rola muzyki w dziecięcym rozwoju

Niezależnie od tego, czy sami jesteśmy zwolennikami muzyki, czy raczej słuchamy jej sporadycznie, z pewnością znany jest nam jej ogromny wpływ na dziecięcy rozwój. Poprzez puszczanie najmłodszym najróżniejszych utworów muzycznych czy nawet jednostajnych dźwięków, uzyskujemy najróżniejszy efekt. Prostym przykładem jest chociażby jednostajny szum silnika odkurzacza towarzyszący sprzątaniu lub dźwięk wydobywający się z suszarki podczas suszenia włosów. Dzieciaki potrafią zasnąć ukołysane takim nieprzerwanym, jednotonowym dźwiękiem. Wynika to z tego, że maluszki są niezwykle podatne na bodźce z otoczenia – zarówno te wizualne, jak i audialne. Co więcej, silne bodźce odbierane w dzieciństwie często rzutują na całe życie. Bywa, że muzyka puszczana niemowlakom kształtuje ich gust w późniejszym życiu. Jest to całkowicie nieuświadomiony proces, gdyż maluszki przecież nie pamiętają swoich pierwszych lat życia. W mózgu jednak tworzą się konkretne połączenia wiążące muzykę czy obraz z emocjami, czy m.in. poczuciem bezpieczeństwa. Maluchy intuicyjnie wychwytują też rytm. Kiedy włączymy skoczny i melodyjny utwór, to możemy być pewni, że najmłodsi zaraz zaczną tańczyć, albo wyklaskiwać tempo piosenki. I nie jest to kwestia indywidualna – każda pociecha reaguje w ten sam sposób. Tak, jak rodzimy się ze zdolnością pływania, tak od pierwszych chwil życia potrafimy naśladować konkretny rytm. Słuch muzyczny może z czasem zaniknąć, jeśli nie będzie odpowiednio stymulowany, lecz wbrew obiegowym opiniom, każde dziecko nadaje się na podjęcie nauki gry na instrumencie. Są one do tego po prostu przystosowane. Problem jednak w tym, że dla malców muzyka jest jedynie kolejną formą zabawy, a nie wyzwaniem lub umiejętnością wymagającą treningów i szlifowania. Właśnie dlatego wiele dzieciaków nakłanianych przez rodziców do podejmowania prób gry na instrumencie szybko rezygnuje. Nie dlatego, że przerasta to ich możliwości, lecz z powodu braku frajdy. Obowiązkowe treningi czy wizyty na lekcjach muzyki potrafią skutecznie odebrać chęć gry na instrumencie. Pamiętajmy, że nakłanianie najmłodszych wbrew ich woli jest w zdecydowanej większości skazane na porażkę – maluchy same muszą poczuć w sobie chęć pogłębiania konkretnych umiejętności, jedynie wtedy może to odnieść pozytywny skutek. Właśnie dlatego muzyczne prezenty zapoznające najmłodszych z koncepcją tworzenia muzyki są takim dobrym pomysłem. Zastanówmy się więc, które z nich są warte naszej uwagiNajlepsze zabawki muzyczne

Chociaż producenci akcesoriów dla najmłodszych z zakresu zabawek muzycznych często zaskakują nas swoją pomysłowością, to istnieje kilka uniwersalnych rozwiązań, które zawsze warto sprawdzić – z pewnością zachwycą one każde dziecko – niezależnie od płci.Gitara kilkustrunowa

Gitara to doskonały instrument na start. Nauka gry na niej nie jest zbyt skomplikowana i zdeterminowane dziecko, będzie w stanie grać proste melodie już po kilku tygodniach treningu. A jeśli sami też umiemy grać na gitarze, to będzie to dodatkowy atut. Łatwo sobie wyobrazić, że wspólne granie z malcem stanie się fantastycznym pomostem międzypokoleniowym. Warto tworzyć taki wspólny grunt z dzieckiem, może się to okazać świetny sposób na pokonanie trudności wychowawczych, które niechybnie nadejdą w nastoletnim wieku pociechy. 

DREWNIANA GITARA

DJECO

Cudownie kolorowa pierwsza gitara dla Twojego dziecka. Dzięki unikatowemu wzornictwu Djeco ta gitara jest idealna dla każdego początkującego muzyka.

113,26 zł

Perkusja z drewna

O ile gitara to często wybierany instrument „na start”, nie musi być wcale jedynym rozwiązaniem. Zabawkowa perkusja wykonana z drewna na pewno zachwyci każdego malucha, stwarzając wiele okazji do szlifowania swojego talentu muzycznego. Oczywiście zabawa na takiej perkusji nie jest zbyt miarodajna, jeśli chodzi o sprzęt dla profesjonalnych muzyków, lecz maluchowi z pewnością stworzy cenną perspektywę, dzięki której oceni, czy w ogóle interesuje go tego rodzaju zabawa. Jeśli tak, to warto zacząć się rozglądać za nauczycielem gry na perkusji z własnym instrumentem, dzięki czemu malec będzie mógł chodzić na lekcje, a my nie będziemy musieli jeszcze inwestować w prywatny zestaw bębnów. 

DREWNIANA PERKUSJA

PLAN TOYS®

Fantastyczny sposób na rozpoczęcie muzycznej przygody. Ta zabawkowa wersja perkusji przyciągnie każdego, zafascynowanego dźwiękiem malucha, emocje gwarantowane również dla rodziców :)

210,32 zł

Książeczka muzyczna

Dla najmłodszych można pomyśleć o czymś zupełnie innym, dostosowanym do ich potrzeb i sposobu zabawy. Specjalna książeczka, która wydaje przeróżne dźwięki oraz odgrywa przyjemne dla ucha melodyjki, pozytywnie wpłynie na samopoczucie maluszka. Wiele z takich akcesoriów zawiera również angażującą historyjkę, którą można czytać maluchom przed snem. Dźwięki ulatujące z niewielkich głośniczków z pewnością podkreślą nastrój opowieści. Tego typu prezenty muzyczne dla dzieci nieustannie zdobywają coraz większą popularność wśród rodziców. Trudno się zresztą dziwić – gwarantują one naprawdę fantastyczną rozrywkę na wysokim poziomie. Zestaw muzyczny

Prosty i skromny zestaw muzyczny składający się z trójkąta, tamburyna, marakasów i kastanietów z pewnością nie jest dostosowany do tworzenia zaawansowanej muzyki, lecz bez trudu przekona malucha do tego, że tworzeniu muzyki jest po prostu fantastyczną zabawą i zawsze polepszy nastrój w nawet najbardziej przygnębiający dzień. Tym bardziej że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprosić kilku przyjaciół i wraz z nimi stworzyć niewielki zespół muzyczny, gdzie każdy będzie grał na innym instrumencie. Taka wspólna zabawa bez dwóch zdań zostanie zapamiętana jako jedna z najprzyjemniejszych chwil z dzieciństwa. Stolik muzyczny

Niewielkich rozmiarów stoliki, z których wydobywają się proste dźwięki to świetne muzyczne prezenty dla dzieci, które dopiero co nauczyły się siadać. Zabawa z takim stolikiem opiera się na wciskaniu najróżniejszych przycisków, a następnie słuchaniu uspokajających melodyjek. To fantastyczna propozycja dla rodziców żywiołowych dzieci, które nie lubią siedzieć spokojnie w jednym miejscu. 


Poszukujesz instrumentów muzycznych dla dzieci? Sprawdź nasze propozycjeŚwiat muzyki otwarty jest dla każdego, również dla dzieci – jako rodzice chcący zapewnić swoim pociechom najlepsze artykuły do zabawy jednocześnie wpływające na ich pozytywne samopoczucie i prawidłowy rozwój, zdecydowanie powinniśmy zainteresować się takimi akcesoriami. A że niedługo będzie okazja ku temu, aby obdarować je właśnie takimi prezentami, to teraz jest najlepszy czas, aby zacząć się zastanawiać, jaki instrument okaże się najlepszy dla malca. 

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*