Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Smoczek dla dziecka – jak wybrać ten idealny?

Smoczek dla dziecka – jak wybrać ten idealny?

0 Komentarzy

Zapytani o najpopularniejsze akcesoria dla dzieci, z pewnością szybko wymienimy smoczki uspokajające. Źródła historyczne i odkrycia archeologiczne sugerują, że są one wykorzystywane przynajmniej od kilku tysięcy lat. Obecnie dla wielu rodziców stanowią nieocenioną pomoc na co dzień, natomiast inni nie sięgają po nie wcale. Ich działanie opiera się na zaspokojeniu naturalnej potrzeby ssania dzieci, a odpowiedni kształt zapewnia im komfort w trakcie użytkowania. 



Od lat 50. XX wieku produkcja na masową skalę sprawiła, że wiele niemowląt na całym świecie miało możliwość korzystania ze smoczków. Te stały się akcesoriami nieco kontrowersyjnymi, których producenci prześcigali się w tworzeniu modeli jeszcze lepiej dostosowanych do potrzeb najmłodszych. Dzisiaj wybór dostępnych na rynku artykułów z tej kategorii jest ogromny, jeżeli więc zdecydujemy się na ich zastosowanie, warto wiedzieć o tym, na co zwracać uwagę podczas zakupu.



Prace nad udoskonaleniem smoczka

Akcesoria do ssania dla dzieci znane były już w starożytności, jednak do mniej więcej połowy XIX wieku, charakteryzował je odmienny podłużny kształt, a wykonywane były często z twardych materiałów. Jeszcze niecałe sto lat temu w wielu rejonach stosowano gałganki z tkanin, które służyły do uspokajania najmłodszych. Taki smoczek dla noworodka nie był jednak najbezpieczniejszy, a tym bardziej higieniczny. Dlatego też szybko popularność zyskały produkty, do których stworzenia wykorzystywano elastyczne materiały, w tym kauczuk, lateks i silikon nadające się do sterylizacji i o wiele bardziej przyjazne dla maluchów. Wraz z popularyzacją smoczków zaczęto jednak zauważać ich wpływ na kształtowanie się odruchu przełykania, a także rozwój uzębienia. Dlatego w porozumieniu z lekarzami, w tym stomatologami, producenci rozpoczęli opracowywanie rozwiązań nowoczesnych, które nie będą inwazyjne. W ten sposób powstały pierwsze produkty o anatomicznym kształcie. W ręce rodziców trafiły więc wyroby, których używamy do dzisiaj. Nie oznacza to jednak, że prace nad ich ulepszaniem się zakończyły – wręcz przeciwnie – są one kontynuowane z wykorzystaniem innowacyjnych technologii i różnorodnych surowców.





Bezpieczeństwo współczesnych smoczków

Ze względu na narastające w drugiej połowie ubiegłego wieku kontrowersje związane z używaniem smoczka, wielu rodziców wzbrania się przed korzystaniem z niego. Jednak u niektórych niemowląt potrzeba ssania jest zbyt duża, aby mogło ją zaspokoić jedynie karmienie piersią lub butelką. Smoczki dla dzieci są rozwiązaniem, które znacząco ułatwia takim maluchom wyciszenie się, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, kiedy otoczenie pełne jest nowych bodźców. Warto więc zaznaczyć, że prawidłowe użytkowanie odpowiednio dobranego produktu, nie jest niebezpieczne dla rozwoju pociechy. Oznacza to, że nie będzie skutkować problemami z wymową i rozwojem uzębienia. Za pierwsze odpowiada między innymi kształtowanie się prawidłowego odruchu języka podczas przełykania, który w naturalnych warunkach zmienia się z poziomego (przód-tył) na skierowany ku podniebieniu. Wybór produktu z końcówką anatomiczną, o nieco ściętym kształcie, zachowującej się w trakcie ssania jak brodawka, nie stanowi przeszkody na tak wczesnym etapie tego procesu. 



Proces wyboru idealnego smoczka

Zanim zdecydujemy się na zakup pierwszego smoczka, musimy pamiętać, że nie istnieje jeden model, który sprawdzi się w przypadku wszystkich dzieci. Niektóre z nich w ogóle nie będą go potrzebowały. Bardzo istotne jest więc podejście do tego w sposób odpowiedzialny tak, aby dobrać produkt do indywidualnych potrzeb pociechy. Konieczność posiadania jednocześnie przynajmniej dwóch sztuk jest czymś, o czym wielu rodziców zapomina. Pozwala to sprawdzić reakcje dziecka na różne modele, a przy tym zabezpiecza nas na wypadek, gdy jeden ulegnie uszkodzeniu lub zaginie. Kryteria, na jakie powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim, to kolejno: kształt, rozmiar i materiał wykonania części do ssania.



Łatwo zauważyć, że w ofertach sklepów z akcesoriami dla dzieci, smoczki dostępne są najczęściej z końcówkami w jednej z trzech form. Pierwsze z nich nazywamy okrągłymi ze względu na regularny kształt, który w połączeniu z tarczą-kołem zawsze zachowuje się w ustach tak samo. Symetryczne są natomiast spłaszczone z dwóch stron, więc należy je podać, dbając o odpowiednie ułożenie. Smoczek anatomiczny posiada za to końcówkę o płaskiej powierzchni z jednej strony (skierowana do języka), a wypukłą z drugiej (skierowana ku podniebieniu). W dwóch ostatnich przypadkach tarcze przyjmują formę odwróconej klepsydry, co ułatwia prawidłowe umieszczenie akcesorium w ustach dziecka.

SMOCZEK USPOKAJAJĄCY

BIBS

Prostota i elegancja czyli klasyka w stylu retro to charakterystyka duńskich smoczków BIBS.

20,81 zł

Jeżeli chodzi o rozmiar, to najważniejszą zasadą jest zapoznanie się z oznaczeniami na opakowaniu każdego z produktów. Najczęściej określają one wiek dziecka w miesiącach, jednak jeśli mamy wątpliwości, możemy skonsultować się z neonatologiem lub inną zaufaną osobą specjalizującą się w opiece nad niemowlętami. Odpowiednia wielkość końcówki jest istotna ze względu na rozwój uzębienia. Smoczek ortodontyczny nie będzie pełnił swojej funkcji, jeśli jego wielkość sprawi, że wywoła nacisk na szczękę i podniebienie malucha. Dlatego też niezbędne jest zmienianie używanych produktów co kilka tygodni w celu dopasowania ich wymiarów do najmłodszych.

Smoczki wykonywane są z materiałów bezpiecznych dla zdrowia dzieci, a przy tym odpowiednio elastycznych i delikatnych. Aby upewnić się, że wewnątrz nie znajdują się substancje toksyczne, sprawdźmy dokładny opis i wybierajmy jedynie te, w których nie ma np. Bisfenoli, w tym BPA. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się smoczki produkowane z naturalnego kauczuku. Mają przyjemną w dotyku powierzchnię, nie zawierają substancji sztucznych i są wytrzymałe. Równie chętnie rodzice sięgają po te, z końcówkami z silikonu medycznego. To materiał doskonale sprawdzający się w przypadku dzieci wykazujących tendencje do alergii i podrażnień.





Użytkowanie smoczka uspokajającego

Zakup smoczka, z którego dziecko będzie chętnie korzystać to zaledwie początek. Od tej chwili najważniejsze będzie prawidłowe używanie produktu. Nie chodzi tylko o obracanie go odpowiednią stroną podczas podawania dziecku. Aby zapobiec problemom, ważne jest, żeby służył on jako doraźna pomoc w określonych przypadkach, a nie element stale znajdujący się w buzi malucha. Zanim więc po niego sięgniemy, koniecznie upewnijmy się, że dziecięcy płacz nie wynika z niezaspokojonych potrzeb pociechy, a dopiero, kiedy mamy pewność, że będzie to jedyny sposób na wyciszenie – podajmy akcesorium. Jeżeli natomiast towarzyszy on najmłodszemu członkowi rodziny w zasypianiu, zaraz po zapadnięciu w sen wyciągnijmy go i schowajmy. Ograniczenie używania smoczka znacząco ułatwi proces odstawiania go całkowicie w przyszłości.

SMOCZEK USPOKAJAJĄCY

ELODIE DETAILS

Nie musisz mówić, żeby móc się wyrazić! W szerokiej ofercie Elodie Details znajdziesz smoczki pasujące do każdego nastroju i każdej osobowości.

29,97 zł

W używaniu akcesoriów tego rodzaju ważne jest też to, jak dbamy o zachowanie ich w czystości. Przede wszystkim każde użycie powinno być poprzedzone myciem lub sterylizacją wedle wskazówek producenta. Dzięki temu na powierzchni końcówki nie będą rozwijały się bakterie. Żeby dodatkowo zabezpieczyć produkt przed ich wpływem, warto zainwestować w pojemnik przeznaczony do przechowywania smoczków i gwarantujący możliwość szybkiego wyciągania ich w razie potrzeby. Bardzo dobrym pomysłem jest też zawieszka, dzięki której nie spadnie on na ziemię. Zanim podamy go dziecku, sprawdźmy też – wyginając elastyczny materiał – czy nie doszło do uszkodzenia. Jeśli tak się stało, całość należy wyrzucić, aby nie narażać malucha na możliwość połknięcia końcówki.



Podczas wyboru smoczka pamiętajmy, że każdy maluch jest inny, sugerujmy się przy tym w głównej mierze bezpieczeństwem produktów i obserwujmy, w jaki sposób reaguje na nie pociecha. Może się okazać, że niejednokrotnie będą one pomocne w trakcie usypiania lub stresujących dla rodziców i najmłodszych sytuacji w domu czy na spacerze.

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*