Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Bestsellery

Smoczek do butelki – jak wybrać ten odpowiedni?

Smoczek do butelki – jak wybrać ten odpowiedni?

0 Komentarzy

Karmienie dziecka za pomocą butelki może być stosowane jako główny lub uzupełniający sposób zaspokajania głodu niemowlęcia. Większość z nas bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest prawidłowy dobór tego akcesorium. Jednak równie istotne jest dopasowanie smoczków, które zapewniają komfort najmłodszym w trakcie jedzenia, ale również wpływają na kształtowanie się mięśni odpowiadających między innymi za prawidłową wymowę w późniejszym okresie. Wybór produktów jest ogromny, należy więc wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby naszego malucha.Częstotliwość karmienia niemowląt w pierwszych miesiącach jest bardzo duża, a na to, czy będą po nim najedzone może mieć wpływ nie tylko długość posiłku, ale też między innymi rodzaj smoczka w butelce. Dlatego powinniśmy dobierać je pod kątem materiałów, z jakich zostały wykonane, rozmiaru czy wielkości otworów. W ten sposób możemy zapewnić dziecku odpowiedni przepływ pokarmu, wygodę w trakcie ssania, odpowiednią stymulację mięśni i bezpieczeństwo podczas karmienia. Koniecznie nauczmy się także właściwie dbać o higienę smoczków.Smoczki do butelek a prawidłowy rozwój dziecka

Podczas karmienia piersią ssanie angażuje różne grupy mięśni. Z czasem dziecko zmienia sposób połykania pokarmu na taki, który wykorzystuje nie tylko żuchwę, ale także cały język w sposób, jaki nieco później wpłynie na prawidłową artykulację wyrazów. Nawet jeśli decydujemy, że to właśnie naturalny pokarm będzie stanowił wyłączny element diety naszej pociechy do momentu rozszerzenia jej po kilku miesiącach, powinniśmy pamiętać, że w wielu przypadkach niemożliwe jest karmienie wyłącznie poprzez przystawianie malucha do piersi. Butelki mimo wszystko przydadzą się do podawania odciągniętego pokarmu lub jeśli zajdzie taka potrzeba – mleka modyfikowanego. Żeby jak najlepiej dobrać je do potrzeb niemowlęcia, musimy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją każdej z nich. Smoczek do butelek nie stanowi wyjątku. To on będzie miał wpływ na wykonywane przez język ruchy w trakcie podawania pokarmu, więc poświęćmy czas na dokładne przeczytanie, co kryje się za oznaczeniami producenta, po którego wyroby sięgnęliśmy.

SMOCZEK ANTYKOLKOWY

BABYONO

Smoczki antykolkowe do butelek NATURAL NURSING to nowoczesna odpowiedź na naturalne potrzeby niemowląt.

11,99 zł

Materiały do produkcji smoczków

Dostępne na rynku akcesoria dla niemowląt muszą być przede wszystkim wykonane z bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Oznacza to, że zastanawiając się, jaki smoczek do butelki wybrać z pewnością natrafimy na produkty silikonowe i lateksowe. Oba te materiały mają swoje zalety oraz sprawdzają się w różnych sytuacjach. Pierwszy rodzaj to doskonałe rozwiązanie w przypadku niemowląt karmionych piersią oraz butelką. Silikon jest tworzywem bezzapachowym, bardzo łatwym w sterylizacji, charakteryzuje się również dużą trwałością. Jego twardość wpływa też na opór, jaki stawia podczas ssania, wymaga więc odpowiedniej pracy żuchwy i języka. Lateks natomiast to surowiec bardzo elastyczny a przy tym miękki, który używany jest u dzieci ze słabo rozwiniętymi mięśniami. Jego struktura powoduje jednak, że wyroby z tego materiału należy o wiele częściej wymieniać ze względu na szybsze zużywanie. Wykonane z niego smoczki najczęściej mają pomarańczowy lub żółtawy odcień dzięki użytemu do produkcji kauczukowi. 

Kształty smoczków do butelek

Tak jak w przypadku smoczków uspokajających, tak i te przeznaczone do butelek mają różne kształty. W zależności od firmy wyróżniamy ich bardzo wiele – od tych przypominających pierś, po proste lub z różnymi szerokościami szyjki. Dobranie odpowiedniego powinniśmy więc poprzedzić zapoznaniem się z oznaczeniem na opakowaniu. Wiele osób poleca szczególnie wersje dynamiczne. Końcówka tych smoczków zmienia swój kształt w trakcie ssania, w czym przypomina brodawkę. Tym samym angażuje mięśnie i sprawia, że dziecko musi się trochę wysilić, by zaspokoić głód. Poza końcówką ważne jest również to, jaki kształt ma podstawa. Jeżeli nasz maluch odmawia karmienia łączonego, dobrym pomysłem może być wybranie akcesorium o odpowiednio wyprofilowanej dolnej części. Do tego rodzaju należy między innymi smoczek do butelki Avent z serii Natural. W przeciwieństwie do produktów uspokajających, producenci tych do karmienia w ofertach posiadają artykuły o zróżnicowanej fakturze powierzchni. Przykładem mogą być prążki lub innego rodzaju wypustki zapobiegające wypadaniu z buzi.

SMOCZEK DO KARMIENIA

AVENT

Wyjątkowy zaworek zgina się, dostosowując się do rytmu ssania dziecka.

20,99 zł

Przepływ smoczka do butelki

Otwory smoczka umożliwiające przepływ zawartości butelki, także różnią się w zależności od modelu i oznaczeń. Im mniejsze, tym pokarm wypływa wolniej, im większe, tym proces karmienia jest szybszy. Te ostatnie pozwalają też na stosowanie innych typów jedzenia, takich jak kaszka. W przypadku najmłodszych niemowląt wystarczą niewielkie otwory, które zapobiegają zakrztuszeniom podczas połykania zbyt dużej ilości mleka. Pomagają one przy tym w treningu prawidłowej pracy języka i żuchwy. Natomiast gdy maluch podrośnie, możemy wykorzystać smoczki posiadające jedną większą lub kilka mniejszych dziurek. W ten sposób dostosujemy je do rosnących potrzeb pociechy. Pominięcie wymiany akcesorium na to o większym przepływie bardzo utrudni dziecku jedzenie, skutkując frustracją i niezaspokojeniem głodu. Jeżeli mamy problemy w określeniu tego, czy posiadany produkt powinien już zostać zastąpiony, po prostu obserwujmy niemowlę. Gdy karmienie trwa dłużej niż zazwyczaj (najczęściej powinno ono zajmować jednorazowo do 20 minut), a maluch się denerwuje, to znak, że warto zaopatrzyć się w smoczek o większym przepływie.

Rozmiar dostosowany do wieku dziecka

Różnice w przepływie najłatwiej zaobserwować w przypadku smoczków o różnych rozmiarach. Dlatego, jeśli zadbamy o bieżące dobieranie akcesoriów do wymagań niemowlęcia, bardzo łatwo będzie nam szybko znaleźć odpowiednie produkty. Z pomocą przychodzą również sami producenci, którzy na opakowaniach stosują wyraźne oznaczenia w skali numerycznej lub wykorzystują litery i dodatkowe opisy. Jednak pamiętajmy, że nie ma odgórnie narzuconych zasad dotyczących takiego znakowania towaru. Oznacza to, że musimy zapoznać się z dokładną charakterystyką wyrobów danej marki, aby określić, czy na przykład smoczki dla dzieci do 3 miesiąca na pudełkach opisano jako 0, S, a może MINI. Zwiększanie rozmiaru akcesorium wraz z rosnącą pociechą wpływa na komfort jedzenia. Jeśli dwumiesięcznemu maluchowi podamy produkt dla roczniaka, nie tylko będzie mieć problem z wygodnym ssaniem, końcówka niejednokrotnie wypadnie mu z buzi, ale też przepływ spowoduje krztuszenie się. Za mały smoczek dla starszej pociechy wpłynie natomiast na ilość połykanego przez nią powietrza, problemy z zaspokojeniem głodu, a także uniemożliwi prawidłowe ssanie.Użytkowanie i wymiana smoczka

Jeśli używamy butelki, doskonale wiemy, jak ważne jest utrzymanie jej w czystości. Podobnie jest z samym smoczkiem. Przed i po każdym użyciu upewnijmy się, że jest on dokładnie wyczyszczony na powierzchni, a także we wszystkich zagłębieniach. Zwracajmy szczególną uwagę na końcówkę czy miejsca, w których podstawa styka się z nakrętką. Stosujmy również zalecane przez producentów sposoby mycia oraz sterylizacji. Nie czekajmy, aż resztki pokarmu zaschną w środku. Jest to szczególnie ważne w przypadku produktów kauczukowych, narażonych na przesiąkanie zapachem lub naciąganie się w trakcie szorowania. Przed podaniem naszemu niemowlęciu butelki upewnijmy się też, że smoczek jest w całości, a jego powierzchnia nie ma wyraźnych śladów zużycia. Najłatwiej zrobić to delikatnie wychylając końcówkę w różne strony i sprawdzając, czy materiał nie ma pęknięć. Przede wszystkim jednak dokonujmy wymian, kiedy dostrzeżemy, że pociecha potrzebuje zmiany na model dla starszych dzieci.

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*