Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Aby połączyć rozrywkę, rozwój i naukę – czym są sortery?

Aby połączyć rozrywkę, rozwój i naukę – czym są sortery?

0 Komentarzy

Młodzi rodzice mają dzisiaj nie lada wyzwanie, jeśli chodzi o wybór odpowiednich akcesoriów do zabawy dla swoich pociech. Chociaż sklepowe półki uginają się pod najrozmaitszymi propozycjami, to znalezienie najlepszej opcji nie jest wcale proste. W poszukiwaniach zabawek dla najmłodszych warto kierować się opiniami bardziej doświadczonych rodziców (z czym w erze powszechnego dostępu do internetu nie powinno być żadnych problemów) oraz komentarzami pedagogów i dziecięcych psychologów. Ci drudzy w ostatnim czasie zwracają uwagę młodych rodziców na liczne zalety sorterów.



Czym są sortery dla dzieci? Mówiąc wprost, są to akcesoria łączące w sobie elementy zabawy, poznawania świata i rozwijania swoich umiejętności motorycznych oraz sensorycznych. Brzmi jak skomplikowane akcesorium wyposażone w całą masę komponentów elektronicznych. Nic bardziej mylnego – sortery to bardzo proste w swojej konstrukcji akcesoria, których główną zaletą jest właśnie prostota wykonania. Wiele z nich wytwarza się z drewna czy plastiku. Oczywistym skojarzeniem, jakie pojawia się w naszej głowie, jest więc kwestia ceny – akcesoria te potrafią być niezwykle tanie, a korzyści płynące z ich użytkowania przez dzieci są absolutnie bezcenne. Na jakie opcje możemy się zdecydować? Specjaliści wyróżniają przede wszystkim cztery podstawowe rodzaje tych akcesoriów. Mowa tutaj o tych wykonanych z plastiku, drewna, pluszu lub wydających dźwięki. W którym momencie powinniśmy zastanowić się nad kupnem takiej zabawki? Mówi się, że mniej więcej od trzeciego miesiąca życia maluszek bez problemu będzie w stanie bawić się sorterem. Oczywiście jest to bardzo indywidualna kwestia – nie wszystkie dzieci rozwijają się w tym samym tempie, więc możliwe, że nasza pociecha będzie mogła zacząć zabawę nimi wcześniej lub będzie potrzebowała trochę więcej czasu. Przekroczenie granicy tych orientacyjnych trzech miesięcy jednak powinno być dla nas wyraźną sugestią. Co zatem powinniśmy mieć na uwadze i jakimi kryteriami się kierować podczas wyboru odpowiedniego modelu dla naszej pociechy?



Pierwszy sorter dla dziecka – jak go wybrać?



Jak już zostało wspomniane, maluchy rozwijają się w różnym tempie. Właśnie dlatego nasze dziecko może nie potrzebować akcesoriów poprawiających jego zdolności motorycznych lub umiejętności nazywania kolorów, ale np. reagowania na dźwięk. Należy więc dobrze ocenić potrzeby naszego maluszka, dzięki czemu będziemy w stanie dobrać dokładnie taką zabawkę pomagającą dziecku w rozwoju tej sprawności, z którą akurat ma nieco trudności. W jaki sposób jednak to rozpoznać? Metoda jest bardzo prosta. Wystarczy zagrać z maluchem w prostą grę opierającą się na naśladowaniu – my pokazujemy, a maluszek za nami powtarza. Dzięki temu sprawdzimy, czy jest w stanie wykonać wszystkie ruchy, prawidłowo rozpoznać dźwięki, wskazywać te same obiekty i kojarzyć pokazywane przez nas kolory. Warto oczywiście stopniować trudność pokazywanych czynności, aby upewnić się, z jakimi sprawnościami nasza pociecha ma najwięcej trudności. Jeśli więc zobaczymy, że problemem jest motoryka, wybierzmy takie akcesorium, które będzie wymagało od maluszka odpowiedniego manipulowania przedmiotami. Kiedy zauważymy, że dziecko nie rozpoznaje dźwięków, idealnym wyborem okaże się sorter dźwiękowy. Spośród jakich opcji możemy wybierać?



– sortery dla najmłodszych dzieci – zgodnie z tym, o czym pisaliśmy wcześniej, pod określeniem „najmłodsi” kryją się trzymiesięczne maluszki. W tym wieku dzieci mają duży problem przede wszystkim z manipulowaniem przedmiotami. Nie są w stanie sprawnie łapać obiektów, zatem najlepszymi sorterami będą proste pojemniki z różnokształtnymi otworami, w których należy umieścić klocki o analogicznym wyglądzie. Malec uczy się jednocześnie kojarzenia kształtów przestrzennych z tymi znajdującymi się na dwuwymiarowej płaszczyźnie oraz trenuje chwyt. Chociaż klocki te są zwykle pokaźnych rozmiarów, to najmłodsi i tak miewają kłopoty z utrzymaniem ich w dłoni;



– sortery dla dzieci ok. roku życia – w tej kategorii znajdziemy przede wszystkim wszystkiego rodzaju układanki i łamigłówki oparte o łączeniu ze sobą odpowiednich par kształtów. Znajdziemy oczywiście także pojemniki z otworami podobne do tych, proponowanych młodszym pociechom, lecz w tym przypadku są one nieco mniejsze i wymagają większej koncentracji. Sortery dla 2 latka będą działały na podobnej zasadzie. Istotne jest przede wszystkim to, żeby maluch wciąż miał świadomość, że ma do czynienia ze znanym akcesorium, lecz sposób rozwiązania problemu powinien być nieco trudniejszy niż w propozycjach dla rocznych maluszków;



– sortery dla starszych dzieci – w tej kategorii mowa już o maluszkach powyżej trzeciego roku życia. Jeśli chodzi o dobór sorterów, to w zasadzie nie mamy tutaj już poważnych ograniczeń, nasza pociecha spokojnie powinna poradzić sobie z większością tego rodzaju akcesoriów. Warto jednak zauważyć, że warianty te bywają już znacznie bardziej skomplikowane od propozycji dla młodszych dzieci. Przeskok na wyższy poziom trudności będzie więc dużo bardziej odczuwalny, co z początku może nieco zdezorientować malca, jednak szybko przyzwyczai się on do nowych standardów. Zabawki dla dzieci powyżej trzeciego roku życia charakteryzują się także nawiązywaniem do podstawowych informacji na temat świata. Pociecha będzie musiała więc korzystać z wiedzy na temat nazw zawodów czy odgłosów wydawanych przez zwierzęta – oczywiście na tym etapie rozwoju nie powinno być z tym żadnych problemów. Akcesoria edukacyjne dla trzylatków i starszych maluchów stawiają przede wszystkim na rozwój wyobraźni, logicznego myślenia oraz koncentracji. Wiele z nich pomaga szlifować pamięć i kojarzenie prostych faktów. Warto oczywiście obserwować, jak nasze dziecko radzi sobie z nieco trudniejszym wyzwaniem i w razie problemu, naprowadzić je na właściwy trop.





Sortery ekologiczne



Większość osób kojarzy zabawki dla dzieci z użyciem plastiku, lecz współczesne trendy w projektowaniu i wykonywaniu akcesoriów do zabawy mocno opierają się na wykorzystywaniu drewna. Nie inaczej jest w tym przypadku. Na rynku bez trudu znajdziemy opcje wykonane z tego naturalnego tworzywa, które są równie atrakcyjne dla najmłodszych co plastikowe odpowiedniki. Musimy jednak pamiętać, że nie powinniśmy decydować się na nie, jeśli nasza pociecha ma kilka miesięcy. W takim przypadku wciąż najlepszym rozwiązaniem pozostają opcje wykonane z elastycznych materiałów, takich jak pianka. W przypadku starszych dzieci możemy się jednak bez problemu decydować właśnie na taki wariant. Podstawową zaletą drewnianych sorterów (poza oczywistymi względami ekologicznymi) jest ich prostota. Prawda jest taka, że maluszek nie potrzebuje wcale skomplikowanych i wymyślnych gadżetów z wieloma różnokolorowymi przyciskami odpowiadającymi za granie wesołych melodyjek. Trening koncentracji i kojarzenia powinien odbywać się w spokoju i skupieniu, dlatego proste akcesoria wykonane z drewna nierzadko lepiej stymulują dziecięce zmysły. Sortery drewniane są również znacznie wytrzymalsze i solidniejsze od plastikowych modeli, mamy zatem gwarancję, że kupujemy produkt, który posłuży malcowi przez długie miesiące i nie ulegnie zniszczeniu po przypadkowym upuszczeniu go na podłogę.



Zabawki edukacyjne stają się niezwykle popularne, wiele wskazuje na to, że jest to dominujący trend w ich projektowaniu. Jest to jednak doskonała wiadomość dla młodych rodziców, którzy mogą zaopatrzyć swoje dziecko w szereg wysokiej jakości akcesoriów wspierających ich rozwój i naukę. Nie ma nic lepszego niż dobra zabawa, która prowadzi do zwiększania kompetencji w zakresie sprawności maluszka. Sortery są doskonałym przykładem tendencji do tworzenia akcesoriów, które uczą poprzez zabawę – bez dwóch zdań powinniśmy więc zaopatrzyć nasze dziecko w taką zabawkę. 

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*