Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

10 sposobów na kreatywne wykorzystanie nieużywanych słomek

10 sposobów na kreatywne wykorzystanie nieużywanych słomek

0 Komentarzy

Podczas letniego sprzątania w domu każdy z nas z pewnością nieraz natrafi na akcesoria, których albo od dawna nie używa, albo, których ma zdecydowanie za dużo. Można oczywiście postawić na najprostsze rozwiązanie i po prostu wyrzucić zbędne przedmioty, lecz jeżeli podejdziemy do tego tematu z nieco większą kreatywnością, to bez trudu będziemy w stanie wykorzystać takie artykuły codziennego użytku w zupełnie nowatorski sposób. Dzięki temu również zaoszczędzimy sobie niektórych wydatków czy zwiększymy wygodę codziennych obowiązków. Wiele mówi się dzisiaj o konieczności rezygnowania z plastikowych słomek na rzecz alternatyw. Takie ekologiczne podejście powoduje, że  coraz więcej ludzi przestaje używać tradycyjnych słomek do napoju, lecz w naszych szufladach czy szafkach wciąż można znaleźć opakowania z tymi akcesoriami kupionymi lata temu. Nie powinniśmy ich wyrzucać, więc, aby poprawić kondycję środowiska naturalnego, warto wykorzystać je do innych celów. Tym sposobem unikniemy konieczności wyrzucania ich po jednorazowym wykorzystaniu. Po niejednej imprezie czy przyjęciu urodzinowej naszej pociechy zostaniemy z wieloma słomkami, z którymi nie ma co zrobić. Oto kilka interesujących pomysłów, jak można wykorzystać nawet te, które zostały już użyte.



1. Wzmocnienie bukietu

Aby nadać nieco odświeżającego koloru dziecięcemu pokojowi, wiele rodziców decyduje się na wykorzystanie kwietnych bukietów. Niestety nawet w przypadku nienagannej opieki nad takimi roślinkami prędzej czy później zauważymy, że łodygi nie są już tak silne jak kiedyś, a kwiaty ewidentnie opadają. Czasami problemem może być niedoświetlony pokój, a czasami – brak wazonu odpowiedniej wielkości. Słomki do napojów pomogą nam zażegnać ten problem. Wystarczy rozciąć je wzdłuż na jednej ściance i tym sposobem usztywnić łodyżki. Naszym oczom ponownie ukażą się wyprostowane kwiaty doskonale wkomponowane w pomieszczenie naszej pociechy. Takim sposobem wydłużymy żywotność kwiatków nawet o kilka dni. Jest to o tyle istotne, że dzieci przywiązują się do wyposażenia i ozdób w swoim pokoju, więc z pewnością nie będą chciały od razu wymieniać kwiatów, tylko będą wolały znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu nacieszą nimi swoje oczy jeszcze przez chwilę.  



2. Organizacja kabli

Maluszki korzystają dzisiaj z wielu urządzeń, takich jak komputery, konsole, tablety itd. Wszystkie te urządzenia mają swoje przewody na stałe podłączone do kontaktu, a w przypadku takiego komputera z monitorem, drukarką i głośnikami już robi nam się pod biurkiem pokaźna plątanina kabli. Nie wspominając jeszcze o ładowarkach, lampach i innych sprzętach podłączanych cyklicznie. Możemy jednak w prosty sposób rozwiązać ten problem. Wystarczy owinąć rozciętą słomkę na odpowiednich przewodach i napisać markerem, do którego urządzenia prowadzą. Tym sposobem będziemy wiedzieć, jakie gniazdko możemy zwolnić w przypadku konieczności podłączenia innego urządzenia. Kolorowe słomki dla dzieci urozmaicą także wizualnie takie przewody, zwykle utrzymane w stonowanych, nieatrakcyjnych kolorach. Takie opisane kable następnie możemy umieścić w większych organizerach na przewody.



3. Akcesorium do ćwiczeń logopedycznych

Seplenienie, niewymawianie drżących głosek czy „zjadanie” końcówek wyrazów to częste problemy maluchów uczących się mówić. Niestety akcesoria do domowych ćwiczeń logopedycznych potrafią być niezwykle drogie i trudnodostępne. Jeżeli chcemy więc wspierać pracę naszej pociechy z logopedą, możemy wykorzystać do tego prostą słomkę. Wykonamy z niej improwizowaną dmuchawkę, która pomoże malcowi opanować swój oddech. Proces przygotowania takiego narzędzia jest bajecznie prosty. Potrzebujemy jedynie słomki oraz butelki z charakterystycznym dziubkiem. W otwór nakrętki wkładamy słomkę (poszerzamy go nożem, jeśli jest za mały), a następnie zalewamy butelkę przegotowaną wodą, tak, aby ciecz zajmowała ponad połowę pojemnika. Ćwiczenie polega na dmuchaniu w rurkę znajdującą się w wodzie. Im więcej płynu, tym trudniej będzie się dmuchało. Kilkanaście minut dziennie takich wdechów powinno zdecydowanie pomóc malcowi w trudnych zmaganiach z artykulacją głosek. 





4. Niestandardowe  „puzzle”

Słomki dziecięce w najróżniejszych kolorach i rozmiarach to przecież także doskonała zabawka dla najmłodszych. Można konstruować z nich najróżniejsze figury i łączyć w jedną długą rurkę. Nasza pociecha z pewnością znajdzie wiele interesujących sposobów na wykorzystanie takich akcesoriów. Bezpieczeństwo jednak przede wszystkim, dlatego pilnujmy malucha podczas takich zabaw. Wspólne spędzanie czasu na takim układaniu zwierzątek czy ludzików ze słomek na pewno zostanie docenione przez dziecko, które tym sposobem przełamie swoją codzienną rutynę w doborze zabaw i rozrywek. 



5. Tworzenie interesujących obrazów

Jeżeli potniemy słomki na niewielkie kawałeczki, to w zasadzie otrzymamy klocki, które będzie można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest możliwość tworzenia interesujących obrazów. Wystarczy tylko wziąć kartkę papieru (najlepiej kolorową) i przykleić do niej pocięte kawałki słomek w taki sposób, aby uzyskać kształty czy postaci. Dzięki temu maluszek stworzy trójwymiarowe obrazki, które następnie będzie mógł pokolorować i oprawić w ramkę. Będzie to z pewnością ciekawe doświadczenie mające szansę zostać ulubioną formą kreatywnej rozrywki dziecka. Ciekawą wariacją na temat tej zabawy jest wykorzystanie nie kolorowej kartki i kleju, ale plasteliny. Materiał ten jest dość miękki i łatwy w formowaniu, zatem bez trudu stworzymy płaszczyznę, do której malec przyklei małe walcowate „klocki”. Takie dzieło również będzie można oprawić w ramkę. 



6. Plastikowa biżuteria

Małe modnisie uwielbiają nosić wszelkiego rodzaju ozdoby, im bardziej kolorowe – tym lepiej. A trzeba powiedzieć jasno, że trudno o bardziej kolorowe materiały niż wielobarwne słomki. Możemy je połączyć za pomocą nitki w taki sposób, aby wykonać naszyjnik, koronę czy bransoletkę, co bardziej kreatywne dziewczynki na pewno podejmą próbę stworzenia jeszcze ciekawszych propozycji. Samodzielne przygotowanie biżuterii będzie dodatkowym atutem zachęcającym do takiej zabawy. Możliwość ubieranie się we własnoręcznie wykonane akcesoria bez dwóch zdań zachęci niejedną dziewczynkę do takiej formy spędzania czasu.



7. Własnoręcznie wykonany labirynt

Zabawa w labirynt często wskazywana jest przez specjalistów jako jedna z ulubionych rozrywek najmłodszych. Konieczność przeprowadzenia niewielkiej kuleczki z punktu startowego do mety jest nie tylko angażującym zajęciem, lecz także fantastycznym treningiem koncentracji i koordynacji psychoruchowej. A gdyby zrobić taki labirynt samemu? Nic prostszego. Wystarczy wziąć tylko tekturową pokrywkę od opakowania po butach, przykleić kolorową kartkę papieru do jej spodu i zacząć układać ścinki labiryntu ze słomek. Poziom trudności łamigłówki będzie zależał wyłącznie od inwencji twórczej maluszka. Piłeczka musi być na tyle lekka, aby zatrzymywała się na takich słomkowych ściankach, idealnie więc do tego nada się np. papier foliowy. Musimy go zgnieść mocno i uformować niewielką kuleczkę. Na końcu całość zamykamy pod cienką warstewką przeźroczystej folii lub pleksi. Tym sposobem nasz maluszek ma zapewniony własnoręcznie wykonany (no, może z niewielką pomocą rodziców) labirynt, który zapewni mu mnóstwo doskonałej zabawy. 





8. Zabawa w przenoszenie przedmiotów

Co ciekawe, ten rodzaj rozrywki również spełnia właściwości ćwiczenia logopedycznego. Do zabawy przyda się kilka lekkich piłeczek, najlepiej takich wykonanych ze styropianu. Z łatwością znajdziemy je w sklepach z asortymentem dla najmłodszych, a możliwe, że i w niejednej kwiaciarni. Gra polega na przenoszeniu piłeczek z jednego miejsca na drugie w taki sposób, aby jej nie dotykać – czyli przykładając słomkę do styropianowego akcesorium i biorąc głęboki wdech. Piłeczka będzie podtrzymywana siłą wciąganego powietrza, aż nie znajdzie się w kolejnym miejscu. Im większa przestrzeń między jednym a drugim miejscem, tym większa i trudniejsza zabawa. 



9. Nowa fryzura

Jeżeli nasza córeczka zacznie szukać sposobów na nową fryzurę, to powinniśmy bez zastanowienia się sięgnąć właśnie po słomki. Wilgotne włosy wystarczy nawinąć na słomki i przymocować do głowy za pomocą prostych spinek czy wsuwek. Po kilku minutach dziewczynka będzie miała na głowie piękne loki lub fale. Tym sposobem nowa fryzura będzie gotowa bez konieczności odwiedzania fryzjera i wydawania pieniędzy na drogie artykuły do włosów. 



10. Sposób na gubienie długopisów

Wiele maluszków notorycznie gubi swoje długopisy, co bywa problematyczne zwłaszcza w szkole. Przyczyna problemu jest jednak bardzo prosta – brak wyrobionego nawyku odkładania przyborów na swoje miejsce. Piórnik oczywiście powinien być takim miejsce, lecz warto zadbać o specjalne wydzieloną przestrzeń. Osiągniemy to dzięki przymocowaniu do zeszytów rozciętych słomek, aby maluch zawsze widział, że długopis powinien znaleźć się właśnie w takim specjalnie przygotowanym miejscu. Widok nieznajdującego się tam przyboru do pisania przypomni maluchowi, że zostawił go na ławce. I problem ze zgubionymi długopisami zażegnany. 

Widzimy zatem, że wykorzystać słomki możemy na naprawdę wiele sposobów. Jeżeli podczas sprzątania znajdziemy opakowanie z takimi akcesoriami, to nie wyrzucajmy go, tylko wykorzystajmy je do zabawy z najmłodszymi członkami rodziny, tworząc jednocześnie fantastyczne akcesoria ułatwiające i urozmaicające życie dzieciaków.

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*