Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Bestsellery

Aby oswoić szkolną przestrzeń – jak podnieść pewność siebie młodego ucznia

Aby oswoić szkolną przestrzeń – jak podnieść pewność siebie młodego ucznia

Sep 4, 2020 0 Komentarzy

Pierwsze dni w szkole za nami, nasze pociechy wróciły do swoich klas i przyjaciół wypoczęte po wakacyjnej przerwie i gotowe na nowe wyzwania. W przypadku maluszków, które poszły do przedszkola czy pierwszej klasy z pewnością pojawiło się dużo emocji i ekscytacji, lecz również, nie ma co ukrywać – stresu i obaw. Powiedzmy sobie szczerze – dzieci są dzisiaj bardzo narażone na stres, a środowisko skupione na nieustannym stawianiu kolejnych oczekiwań potrafi przytłoczyć nawet najbardziej ambitne dzieci. Co więc powinniśmy zrobić, aby polepszyć samopoczucie naszych pociech?Oczywiście rozwiązanie każdego problemu, również tego wynikającego z nieradzenia sobie ze stresem nie jest wcale takie trudne, trzeba jednak zdobyć się na właściwe podejście. Kiedy widzimy, że dziecko zaczęło się wycofywać i nie jest już tak wesołe, jak kiedyś, powinniśmy najpierw usiąść razem z nim i zadać kilka precyzyjnie sformułowanych pytań. Nigdy nie pytajmy wprost, czy coś się stało, ponieważ malec z pewnością odpowie, że wszystko jest w porządku. Dzieci intuicyjnie wychodzą z założenia, że nagromadzenie stresu w ich życiu stanowi powód do wstydu, zatem spróbujmy najpierw zmienić ich perspektywę. Musimy wytłumaczyć maluchom, że problemy się zdarzają każdemu i ich obecność należy przedyskutować, znaleźć wspólne rozwiązanie razem z rodzicami.Z czego bierze się dziecięcy stres?

Najczęstszym powodem niepokojów młodych uczniów jest konieczność przebywania w całkowicie nowym i obcym środowisku. Dzieci – nawet te lubiące wyzwania i zmiany – potrzebują sposobów na oswojenie sytuacji, w których nigdy wcześniej nie były. A budynek szkoły, nowi nauczyciele, znajomi i piętrzące się podręczniki to nic innego jak zupełnie obcy grunt wymagający od maluchów całkowitego opuszczenia swojej strefy komfortu. Właśnie dlatego jako rodzice powinniśmy zastanowić się, co możemy zrobić, aby zapewnić najmłodszym poczucie bezpieczeństwa. Zaaklimatyzowanie się w nowym budynku pełnym nauczycieli i obcych dzieci może być niezwykle wymagającym procesem, zwłaszcza w przypadku tych dzieci, które cechują się mniejszą śmiałością i wolą raczej spędzać czas w samotności, na rysowaniu czy układaniu klocków. Nieco bardziej towarzyskie pociechy z kolei powinny dość szybko przełamać tę barierę i znaleźć pierwszych kolegów, którzy pozwolą im poczuć się trochę stabilniej i pewniej. Co natomiast możemy zrobić my, jako rodzice? Jak zachęcić dziecko do przebywania w szkole?

Wielu opiekunów wychodzi z założenia, że słusznym wyjściem będzie odprowadzanie malucha, lecz na pewnym etapie nie jest to już dobry pomysł, zwłaszcza w przypadku, kiedy pozostali uczniowie radzą sobie już samodzielnie. Wtedy możemy narazić pociechę na nieprzyjemne komentarze ze strony pozostałych dzieci, co z pewnością nie ułatwi jej oswojenia się z nowym środowiskiem. Czy to jednak znaczy, że nie mamy innych możliwości w tym zakresie? Oczywiście, że mamy, musimy jednak podejść do tego problemu z nieco innej strony. Aby zapewnić dziecku poczucie komfortu, warto kupić mu przybory szkolne wzbudzające pozytywne skojarzenia. Dzięki temu nawet w obliczu wyzwania, trudniejszej sytuacji w szkole, konieczności nauki materiału, który nie jest do końca jasny, dziecko będzie miało jakiś punkt odniesienia pozwalający na uspokojenie się, oswojenie z zastałymi okolicznościami i oderwanie myśli od chwili obecnej. To dość prosty mechanizm psychologiczny, o którym często wspominają dziecięcy terapeuci, ale dzięki skupieniu uwagi na przyjemnych wspomnieniach czy skojarzeniach w sytuacjach stresowych, jesteśmy w stanie działać dużo lepiej i wydajniej.Sposobem na stres maluchów, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę ze szkołą, jest albo całkowite wycofanie z życia towarzyskiego, albo panika. Ani jedna strategia, ani druga nie jest zbyt produktywna. Warto więc szukać nieoczywistych metod redukcji stresu w samej szkole, aby nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami oraz czynne uczestnictwo w lekcji było znacznie prostsze i przyjemniejsze. Pamiętajmy, że najważniejsze jest wsparcie ze strony rodziców. Rówieśnicy na tak wczesnym etapie rozwoju dziecka nie grają jeszcze dominujące roli, to wciąż opiekunowie pełnią funkcję podstawowych autorytetów. Dlatego świadomość możliwości pomocy z ich strony na pewno będzie cenna dla każdej pociechy. Warto więc zapoznać się z ofertą producentów przyborów szkolnych, którzy doskonale wiedzą, że maluchy potrzebują akcesoriów zwiększających ich poczucie bezpieczeństwa w szkole. Spójrzmy zatem na dostępne rozwiązania i wybierzmy takie, które okażą się strzałem w dziesiątkę w przypadku naszych pociech.

Akcesoria szkolne dla dzieci – jakie wybrać?

Kiedy szukamy przyborów szkolnych dla dziecka, powinniśmy kierować się przede wszystkim względami funkcjonalnymi. Piórnik musi być pojemny, kredki wytrzymałe a długopis dobrze leżeć w dłoni. Jeżeli jednak zależy nam dodatkowo na zapewnieniu malcowi akcesoriów wzbudzających w nim pozytywne skojarzenia, to nie możemy wybierać produktów na chybił trafił, tylko rzeczywiście przemyśleć, jakim kluczem należałoby je kupować. Najlepszym rozwiązaniem byłyby warianty nawiązujące do pasji naszej pociechy. Warto więc na początku w ogóle zorientować się, czy ma ona hobby, do którego w łatwy sposób możemy nawiązać. Jeżeli jest wielkim fanem kreskówek, filmów i książek o piratach, to powinniśmy iść tym tropem. Dziewczynka uwielbiająca zwierzęta, która na swojej półce ma wiele pluszowych zwierzaków, na pewno ucieszy się z akcesoriów szkolnych z takimi wzorami. Nie zapominajmy też o psychologii kolorów – każda barwa niesie ze sobą konkretną emocję, unikajmy więc czerwieni i pomarańczy, na rzecz np. zieleni kojarzącej się ze spokojem. Walka ze stresem powinna odbywać się na kilku płaszczyznach, niektóre z nich można jednak pogodzić poprzez odpowiednie połączenie przyborów szkolnych. Spójrzmy zatem na najciekawsze propozycje, które bezsprzecznie przyczynią się do złagodzenia obaw malucha podczas przebywania w szkole.

PIÓRNIK KONIK

A Little Lovely Company

Przepiękny piórnik, w którym zmieści się wszystko, czego potrzebuje mały uczeń.

33,99 zł

- piórnik – na rynku najczęściej można zauważyć dwa typy piórników. Jeden z nich jest znacznie tańszy o walcowatym kształcie. Jego problemem jest jednak to, że trudno znaleźć w nim aktualnie potrzebne przybory. Wszystkie kredki, pisaki, długopisy i akcesoria geometryczne są w jednej przegródce. Problemem też jest ograniczone miejsce – w takim piórniku nie zmieści się ekierka czy kątomierz, co w przypadku lekcji matematyki może okazać się dość kłopotliwe. Konieczność noszenia takich przyborów osobno jest nieco uciążliwa. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców decyduje się na droższe modele, wyposażone w wiele kieszeni i przegród, dzięki którym maluch z łatwością posegreguje wszystkie swoje przybory. Taka organizacja również pozwoli się trochę odprężyć, łatwo sobie wyobrazić, kiedy na lekcji nauczycielka prosi o wyciągnięcie cyrkla, a malec musi w stresie go szukać. Lepiej więc postawić na wariant z przegródkami. W kwestii kolorów i designu z łatwością znajdziemy takie modele, które na pewno wpiszą się w gust najmłodszych. Entuzjasta przygód superbohaterów z pewnością poczuje się trochę lepiej na lekcji, kiedy będzie mógł spojrzeć na nadruk ze swoim ulubionym herosem;- śniadaniówka dziecięca – domowe śniadania na pewno oswoją dziecko ze szkolną przestrzenią. Nie da się ukryć, że rodzice zawsze zrobią pociesze najlepsze i najsmaczniejsze jedzenie, odkroją skórki, jeżeli zajdzie taka potrzeba i przygotują posiłek w oparciu o ulubione składniki dziecka. Troskliwa mama z pewnością zostawi też coś słodkiego na deser a może i nawet umieści w śniadaniówce liścik podnoszący morale malca. Warto dbać o zbilansowaną dietę najmłodszych, ponieważ może ona znacząco przyczynić się do poprawy ich nastroju. Wiadomo, że dzieciaki najchętniej jadłyby niezdrową żywność, lecz to właśnie te zdrowe potrawy, bogate w witaminy i składniki odżywcze mogą poprawić dziecięce samopoczucie. Pamiętajmy o tym, przygotowując im kanapki. A żeby smakowały jeszcze lepiej, dobrze będzie zaopatrzyć się dodatkowo w śniadaniówkę o niebanalnym designie, z której wręcz będzie chciało się jeść;

- długopisy – długopisy to podstawowe przybory szkolne, można znaleźć je w dosłownie wszystkich możliwych kolorach i kształtach. Właśnie dlatego ich wybór nie powinien być przypadkowy. Sprawmy, żeby prowadzenie notatek przez naszą pociechę było nieco mniej nudne. Zestaw długopisów dziecięcych, w którym można znaleźć wiele kolorowych wariantów, z pewnością urozmaici codzienne obowiązki klasowe. Zapisywanie notatek różnymi barwami, rysowanie czy zaznaczanie informacji w tekście nagle stanie się dużo ciekawsze i zabawniejsze. Możemy też postawić na jeden długopis z kilkoma kolorowymi wkładami, dzięki którym dziecko będzie łatwo zmieniało kolor pisanego tekstu. To atrakcyjne akcesorium pozwoli zapomnieć o nagromadzeniu materiału do przyswojenia, a i prowadzenie notatek stanie się po prostu dużo przyjemniejsze. To też duże ułatwienie podczas nauki, gdzie wiadomości z różnych kategorii mogą być zapisywane innym kolorem. Taka systematyczność na pewno zaowocuje przed sprawdzianem i dodatkowo zmniejszy generowany przez niego stres;

ZESTAW SZEŚCIU DŁUGOPISÓW ŻELOWYCH BROKATOWYCH

Djeco

Długopisy idealne do nauki pisania i zaznaczania najważniejszych rzeczy, o pięknym, brokatowym wykończeniu.

29,99 zł

- kredki – niezależnie od predyspozycji dzieci, malowanie farbkami i rysowanie kredkami zawsze znajduje się w czołówce ulubionych zabaw malucha. Tego typu forma ekspresji jest także doskonałym sposobem na zmniejszenie poziomu swojego stresu. Wystarczy jedynie kartka papieru, kilka różnokolorowych kredek i pomysł. Tego ostatniego na pewno nie zabraknie, kartka zawsze się znajdzie, drewniane kredki dla dzieci zapewnimy im my – rodzice. Możemy być wtedy pewni, że nasza pociecha z pewnością będzie mogła poradzić sobie z chwilowym napięciem. W szkole podstawowej często odbywają się zajęcia z plastyki, na których wielokrotnie wykorzystuje się zestaw kredek ołówkowych. Sprawmy, aby naszej pociesze nigdy ich nie zabrakło, dzięki czemu będzie zawsze przygotowana na lekcję.Tych kilka pomysłów w jasny sposób udowadnia, że oswojenie szkolnej przestrzeni nie stanowi żadnej trudności dla kreatywnych rodziców. Róbmy więc wszystko, co w naszej mocy, żeby pierwszoklasista próbujący odnaleźć się w nowym środowisku i nowej sytuacji, miał przynajmniej kilka możliwości rozładowania nagromadzonego stresu.


Sprawdź nasze propozycje artykułów do przedszkola i szkoły

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*