10 najlepszych gier planszowych na jesienną nudę
Chociaż czasami nawet jesienna pogoda nie jest w stanie powstrzymać najmłodszych przed zabawą na świeżym powietrzu, to są jednak dni, kiedy pochmurna i deszczowa aura skutecznie odbiera najmłodszym ochotę na spędzanie czasu na zewnątrz. Wtedy najczęściej maluchy albo się nudzą, nie mogąc znaleźć sobie miejsca, albo wybierają elektroniczną rozrywkę. W tej ostatniej oczywiście nie ma nic złego, jednak w zbyt dużych dawkach może okazać się szkodliwa.
Wielu rodziców nie ma nic przeciwko całodziennemu graniu na komputerze czy konsoli, bo przecież wtedy pociecha zajmuje się sama sobą, zostawiając rodzicom przestrzeń na wypełnienie swoich obowiązków czy odpoczynek. Pamiętajmy jednak, że nie jest to preferowana forma rozrywki dla najmłodszych i o ile rzeczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pociecha pograła sobie godzinkę czy dwie, to jednak dłuższy czas może być już szkodliwy. I nie chodzi tutaj wyłącznie o pogarszający się wzrok, ale przede wszystkim – skupienie i koncentrację. W przypadku niektórych dzieci może dojść nawet do przeładowania sensorycznego, co może pociągnąć za sobą nudności i zawroty głowy. Nic takiego jednak nie będzie miało miejsca, jeżeli zaproponujemy maluchom alternatywną formę spędzania wolnego czasu w domu.
W charakterze innej propozycji na zabawę fantastycznie sprawdzą się gry planszowe dla dzieci, które ostatnimi czasy biją rekordy popularności. Planszówki w ogóle przeżywają obecnie swoją drugą młodość, a ich producenci zaskakują klientów coraz to wymyślniejszymi rozwiązaniami wykorzystywanymi do urozmaicenia, zdawałoby się, prostych zasad. Dzięki temu nawet znane i sprawdzone tytuły się nie nudzą. Dotyczy to nawet tak podstawowych planszówek jak Chińczyk czy Kółko i Krzyżyk. Pomysłowość producentów nie zna granic, co z pewnością przypadnie do gustu maluchom, dla których kreatywne i nieszablonowe rozwiązania bez wątpienia okażą się atrakcyjniejsze od rzutów kośćmi i przesuwania pionka po kartonowej planszy. Warto przyjrzeć się więc dostępnym na rynku propozycjom i zastanowić się, na które należy zwrócić uwagę, aby nieco uatrakcyjnić jesienne deszczowe popołudnia.
1. Magnetyczne Kółko i Krzyżyk
Formuła gry w Kółko i Krzyżyk jest bajecznie prosta – dwóch przeciwników walczy o to, aby na kratkowanej planszy ułożyć trzy swoje znaki w pionie, poziomie lub po skosie. Dzięki temu, że zasady są tak nieskomplikowane, producenci kolejnych wydań gry mogą pozwolić sobie na ciekawe modyfikacje znacznie zwiększające atrakcyjność rozgrywki. I tak ostatnio popularne stały się wersje magnetyczne, dzięki którym będzie można zagrać na powierzchni lodówki czy innych metalowych płaszczyznach. Zabawa nie musi ograniczać się już do siedzenia przy stole, co z pewnością zachęci najmłodszych do gry. Inne ciekawe odmiany Kółka i Krzyżyka są np. trójwymiarowe. Plansza składa się ze stojących palików oraz kształtów, które się na nie nakłada. Wygrywa ten, komu uda się ustawić swoją figurę na jednej z trzech osi. Takie modyfikacje prostej gry pozwalają na zupełnie świeże spojrzenie, wymyślenie wcześniej niedostępnych taktyk oraz strategii, a finalnie – na dużo lepszą zabawę. Kółko i Krzyżyk to gra dla dwóch osób, lecz na rynku znajdziemy też bardziej rozbudowane wersje, w które zagra nawet do czterech osób. Większa plansza, więcej figur i oczywiście większa frajda.
2. Drewniane domino
Dzieci szybko nudzą się grą w domino, bo szukanie klocków o takiej samej liczbie oczek potrafi z emocjonującej rozgrywki zamienić się w monotonię. Co się jednak stanie, gdy maluch odkryje, że w domino można grać też zupełnie inaczej? Stawianie klocków pionowo w niewielkiej odległości od siebie, aby następnie przewrócić jeden z nich, tworząc reakcję łańcuchową, potrafi zająć malcom całe godziny. Producenci gier szybko zauważyli, że najmłodsi preferują zgoła odmienny sposób na zabawę domino, zaczęli więc wychodzić im naprzeciw. Dzięki temu bez problemu znajdziemy prostopadłościenne klocki wykonane w taki sposób, aby z łatwością dało się nimi grać i tradycyjnie, i nieco bardziej kreatywnie. Co warte zaznaczenia, na rynku znajdziemy też specjalne odblaskowe czy świecące w nocy klocki, dzięki którym nasza konstrukcja będzie znacznie bardziej imponująca. Warto poświęcić też trochę własnego czasu i pokazać pociesze nieco bardziej skomplikowane sposoby tworzenia ciągów przewracających się kostek, nie tylko opierające się na kostkach domina. Razem z pewnością stworzymy niezwykłą konstrukcję, którą następnie można uwiecznić na filmie.
3. Memory game – trening pamięci
Gry Memory także nie trzeba nikomu przedstawiać. Przed graczami leży kilkanaście kart tyłem do góry i cała zabawa polega na tym, aby poznać pozycję tych o takim samym wzorze i następnie je dopasować. Wygrywa ten, który szybciej zgarnie ostatnią parę. Łatwo sobie wyobrazić, że w ramach wzoru można zastosować niemalże wszystko. Dzięki temu gra doskonale nadaje się jako akcesorium promujące nowe przeboje filmowe dla dzieci czy nawiązujące do innych popularnych marek dla dzieci. Co ciekawe, na rynku znajdziemy też zestawy do samodzielnego zapełnienia. Wtedy możemy usiąść z pociechą i przygotować własne rysunki. Pary nie zawsze muszą być identyczne. Czasami chodzi o znalezienie skojarzeń, np. rycerz – miecz, król – korona, księżniczka – diadem itd. To uczy malucha nie tylko pamięci, lecz także myślenia skojarzeniowego, co jest nie mniej istotną umiejętnością.
4. Balansujące drabiny
Balansujące drabiny czy, w niektórych wersjach, krzesła to dowód na to, że fizyka może być nośnikiem niesamowitej zabawy. Zadanie graczy polega na ułożeniu jak najwyższej wieży z dostępnych akcesoriów. Stawiamy więc drabiny lub krzesła w taki sposób, aby budować konstrukcję idącą w górę. Ten gracz, który swoim ruchem zburzy całą wieżę, przegrywa. To doskonała nauka szukania środka ciężkości przedmiotów oraz koncepcji masy. Maluch uczy się podstaw fizyki bezwiednie, kiedy więc rozpocznie ten przedmiot w szkole, intuicyjnie będzie w stanie zrozumieć, co nauczyciel ma na myśli, mówiąc o ciężarze. Producenci dbają też o to, aby tego typu gry były atrakcyjnie wizualnie. Intensywne kolory oraz ciekawy design akcesoriów na pewno szybko wpisze się w dziecięce gusta. Tego typu dziecięce gry planszowe to doskonały sposób na przełamanie rutyny i pokazanie najmłodszym, że planszówki mogą być znacznie ciekawsze niż im się z początku wydawało
5. Cztery w rzędzie
Ta gra to pewnego rodzaju wariacja na temat klasycznego Kółka i Krzyżyk, pozwala jednak na dłuższą i zdecydowanie bardziej zażartą rozgrywkę. Nie mamy tutaj planszy w klasycznym rozumieniu, jest natomiast pionowa konstrukcja z otworami, w których musimy umieszczać specjalne żetony. Wygrywa osoba, która pierwsza ułoży jednokolorowy wzór w pionie, poziomie lub po skosie. Trudność polega jednak na tym, że musimy umieszczać swoje żetony na żetonach przeciwnika. Przydaje się tutaj więc umiejętność logicznego myślenia, przewidywania i strategicznego podejmowania decyzji. Niekiedy trzeba będzie umieścić swój pionek w jednym oczku, aby jedynie zmylić przeciwnika.
6. Wieża do układania
Układanie wieży z klasycznych prostopadłościennych lub sześciennych klocków nigdy nie wychodzi z mody. Najmłodsi uwielbiają wznoszenie tego typu budowli, zatem już samo to będzie niemałą frajdą. Gra jednak polega na tym, aby z ułożonej wieży wyciągać klocek po klocku, a następnie przekładać go na sam szczyt. Wymaga to nie tylko precyzji, lecz także myślenia przestrzennego. Jak zmieni się środek ciężkości całej budowli, jeśli wyciągniemy klocek bliżej góry, a jak, kiedy postawimy na jeden ze środka? Wszystko trzeba odpowiednio zaplanować, aby nie wywołać lawiny drewnianych elementów.
7. Labirynt
Zabawkowe labirynty polegające na przeprowadzenie metalowej kulki z punktu A do punktu B były prawdziwym hitem lat dziewięćdziesiątych. Obecnie również wzbierają na popularności – w swoich drewnianych czy plastikowych odmianach. Dzięki nowoczesnym możliwościom obróbczym produkty te potrafią zachwycać swoim designem. Dziecko trzymające je w dłoniach musi manewrować całym akcesorium w taki sposób, aby metalowa bila dotarła do mety. W niektórych wariantach mamy do czynienia z zabawką wypełnioną wodą i plastikową kulkę wprawiamy w ruch za pomocą strumienia powietrza.
8. Wędkarz
Ta gra planszowa dla dziecka sprawdzi się w każdym wieku, a i dorośli będą mieli niezły ubaw. Niewielka plansza imitująca staw i plastikowe rybki z przyklejonymi magnesikami wystarczą na wiele minut fantastycznej zabawy. Gracze siedzą naprzeciwko siebie i próbują złowić najciekawsze okazy żyjące w wodzie. Wymagana jest precyzja i sporo cierpliwości. Magnesy wcale nie są takie silne, przez co ryby łatwo odczepiają się od wędki, wędkujący zatem nie będą mieli łatwego zadania. Na szczególną uwagę zasługuje ponownie dobór kolorów i szczegółowość wykonania zdradzająca najwyższą jakość. Producenci rozwiązań dla najmłodszych starają się projektować swoje propozycje w taki sposób, aby najmłodsi byli zachwyceni także warstwą wizualną
9. Balansująca łódka
Kolejną ciekawą grą opierającą się na konieczności zrozumienia działania środka ciężkości jest balansująca łódka. To tak naprawdę półokrąg, na którym należy ustawić figurki przyjaźnie wyglądających zwierzątek. Trudność polega jednak na tym, że każdy zwierzak ma swoją określoną masę, trzeba więc znaleźć mu odpowiednie miejsce na chybotliwej łódce, a także ustawiać go w odpowiedniej kolejności. Nie trudno sobie wyobrazić, kiedy gra się kończy – przechylenie łódki na jedną ze stron jest równoznaczne z przegraną. Doskonała zabawa dla dwóch osób, lecz można bawić się również w pojedynkę. Frajda gwarantowana.
10. Bingo
Gra w Bingo także jest szeroko znana i lubiana, doczekała się wielu ciekawych wersji i modyfikacji, m.in. podróżnej, gdzie dwóch graczy ma przed sobą planszę z wieloma rysunkami kojarzącymi się z przedmiotami, jakie widujemy podczas podróży, a więc most, znak stopu czy rower. Gracz, który pierwszy odhaczy wszystko z jednego rzędu, krzyczy triumfalnie „bingo” i wygrywa. Jeżeli natomiast chodzi o warianty, w które zagramy z pociechą w domu, to również znajdziemy wiele interesujących opcji – zarówno w tradycyjnej odmianie ze specjalnie zaprojektowaną maszyną losującą, jak i nieco bardziej zmodyfikowanych, jak chociażby ogrodowe bingo, gdzie zasady są bardzo podobne jak w przypadkach podróżnej wersji, szukamy jednak nie elementów związanych z podróżowaniem, ale pracami ogrodowymi.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź