Kostium na Halloween – kupny czy wykonany własnoręcznie. Wady i zalety
Niekiedy da się usłyszeć głosy wielu rodziców wychodzących z założenia, że zakup przebrań na karnawał czy Halloween mija się z celem. Nie jest to opłacalna inwestycja, ponieważ malec założy przebranie raz, a następnie o nim zapomni. Niepotrzebnie zajmie tylko kolejne miejsce w szafie. Dlatego, twierdzą ci rodzice, lepiej zrobić strój samemu. Nie dość, że zaoszczędzimy pieniądze, to jeszcze zapewnimy maluchowi frajdę podczas wspólnego dobierania poszczególnych elementów kostiumu.
Po drugiej stronie w tej dyskusji stoją opiekunowie wychodzący z założenia, że nie ma co tracić czasu i wysiłku na szukanie po domu akcesoriów mogących posłużyć za poszczególne części kostiumu. Wolą od razu kupić taką propozycję, która doskonale wpisze się w dziecięce zainteresowania i oczekiwaniami będąc także przekonanym, że jeżeli przebranie jest wysokiej jakości i dobrze leży, to dziecko z pewnością będzie po nie sięgało nawet poza sezonem. Tacy rodzice często podkreślają, że pociechy wykorzystują przebrania również do zabaw niezwiązanych z karnawałem, a jeżeli ich przyjaciele i rówieśnicy również mają swoje kostiumy, to z pewnością spędzą wiele czasu na zabawie w odgrywanie ról. Mamy tutaj więc dwa odmienne stanowiska, z których w dość jasny sposób wypływają zalety jednego i drugiego rozwiązania. Niezależnie od naszego prywatnego podejścia, warto się zastanowić nad atutami i wadami obu podejść.
Kwestia finansowa
Nie da się ukryć, że podstawowym czynnikiem determinującym decyzję rodziców w podjęciu tego rodzaju decyzji, są względy finansowe. Chociaż rozpiętość cenowa dostępnych na rynku propozycji jest naprawdę szeroka i z pewnością każdy znajdzie opcję na swoją kieszeń, to w dalszym ciągu dla wielu osób jest to pewien problem. Niezależnie od tego, jakie są jego podstawy. Trzeba powiedzieć jednak wprost, że własnoręczne wykonanie stroju zawsze będzie znacznie tańsze – tym bardziej że często większość potrzebnych składników mamy w domu. Każdy ma przecież kilka szuflad zapełnionych najróżniejszymi przedmiotami, których szkoda wyrzucić, bo a nuż się przydadzą. W sytuacji konstruowania kostiumu dla dziecka od podstaw istnieje spora szansa, że te obiekty właśnie okażą się kluczowe, a nasza niechęć do wyrzucania pozornie nieprzydatnych rzeczy zostanie nagrodzona. Jeżeli jednak chodzi o osoby preferujące zakup gotowego rozwiązania, to cena niektórych wariantów z pewnością pozytywnie nas zaskoczy. Asortyment wielu sklepów internetowych jest na tyle zróżnicowany, że istnieje możliwość znalezienia najróżniejszych modeli. Cena będzie oczywiście bezpośrednio wynikała z liczby oraz jakości samych materiałów wykorzystanych podczas produkcji – im ich mniej, tym oczywiście kwota będzie niższa. Pamiętajmy też o tym, że chcąc skomponować strój własnoręcznie, musimy zadbać o spójność stylistyczną kompletu. Różnokolorowe elementy trzeba będzie więc pomalować, aby wszystkie miały jednolitą barwę. Tego problemu naturalnie nie ma, jeżeli postawimy na kupny strój na Halloween. Koszty więc potrafią czasami wzrosnąć – nawet jeżeli dysponujemy wszystkimi potrzebnymi akcesoriami.
Wygoda
Tutaj ewidentnie trzeba przyznać punkt opcjom ze sklepu. Wystarczy je jedynie zamówić przez internet, co samo w sobie nie zajmie nam nawet pięciu minut (jeżeli mamy już gotowe wyobrażenie na temat stroju dla pociechy) i już można wrócić do swoich codziennych spraw. W przypadku opcji DIY najpierw trzeba skompletować wszystkie potrzebne części – co już może być niemały wyzwaniem, później ewentualnie dokupić brakujące elementy, a na końcu spróbować zbudować z nich gotowe przebranie. Oczywiście brzmi to na dość czasochłonne i męczące zajęcie, jednak warto mieć na uwadze, że tym sposobem zainteresujemy maluszka zabawki typu „zrób to sam”. Samodzielnie wykonywanie najróżniejszych przedmiotów, czy to codziennego użytku, czy dekoracji, potrafi dać niemało satysfakcji i stanowić ogromną frajdę. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych lubiących kreatywne zajęcia, wyzwania manualne czy nieszablonowe sposoby spędzania wolnego czasu. Szybko więc może okazać się, że proces budowania kostiumu będzie nie mniejszą zabawą niż sam udział w halloweenowym balu. Pamiętajmy jednak, że nie każde dziecko będzie zainteresowane takim zajęciem. Niektóre malce po prostu będą chciały od razu wskoczyć w kostium i móc się w nim bawić. Wtedy nawet najciekawsze zabawy DIY nie przekonają ich do zmiany decyzji. Musimy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie o czas. Jeżeli mamy go całkiem sporo, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby poświęcić kilka wieczorów na wykonywanie kostiumu dla pociechy. Jeśli jednak wiemy, że nie będziemy mieli w tym pomocy dziecka, a sami wolnych chwil mamy jak na lekarstwo, to lepszym pomysłem będzie jednak zakup.
Wygląd
Kluczową kwestią, którą trzeba poruszyć, jeśli chodzi o przebranie na Halloween, jest bez dwóch zdań jego wygląd. Kiedy decydujemy się na opcje dostępne w sklepach, od razu zauważymy, że są wykonane w spójnym stylu. Dobór barw najczęściej opiera się na zasadzie trzech kolorów (podstawowy, uzupełniający oraz przełamujący), dzięki czemu intuicyjnie przykuwają one nasze oko i wyglądają po prostu estetycznie. Co ważne, w przypadku strojów tak popularnych teraz superbohaterów mamy do czynienia ze specjalnym materiałem piankowym, przywodzącym na myśl stroje dla nurków. Został on uformowany w taki sposób, aby uwidocznić mięśnie, co zwiększa iluzję superbohaterskiego, atletycznego ciała. W domowych warunkach niezwykle trudno będzie nam zaimprowizować podobny efekt. Nie znaczy to jednak, że nie będziemy w stanie stworzyć czegoś innego, nie mniej atrakcyjnego. Zaletą domowych kostiumów jest możliwość ich personalizowania. Co, nie ukrywajmy, jest dla najmłodszych stosunkowo ważne. Zauważmy, że chęć podkreślenia swojego indywidualnego charakteru czy zamanifestowania swoich zainteresowań zaczyna się rozwijać dosyć wcześnie. Najmłodsi więc z jednej strony chcą być na bieżąco z trendami wśród swoich rówieśników, z drugiej zaś – móc jednocześnie podkreślić swoją indywidualność. Taki własnoręcznie wykonany strój z pewnością pozwoli na zaakcentowanie dziecięcego hobby. Jeśli natomiast chodzi o kwestie estetyki i spójności, to, jak już wcześniej pisaliśmy, warto przemalować wszystkie elementy przebrania, aby nadać im jednolity kolor. W większości przypadków nie będzie z tym żadnych kłopotów, wystarczy jedynie wykorzystać farbę w sprayu. Same materiały z kolei można łączyć ze sobą przy użyciu bezbarwnego kleju na gorąco, wtedy będziemy pewni, że łączenia będą ledwie zauważalne – wcale nie musimy wykorzystywać narzędzi do szycia, spokojnie poradzimy sobie bez tego.
Komfort noszenia
Z wygodą bywa różnie. Oczywiście kupując halloweenowy kostium za kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych, to możemy być pewni, że maluszek będzie mógł go nosić ze spokojem o swój komfort. W przypadku tańszych rozwiązań jednak nie jest już to takie oczywiste. I nie jest to kwestia samej jakości, co bardziej konieczności dopasowania produktu do wzrostu pociechy. Nie da się ukryć, że tutaj przyda się miara oraz dokładnie wymierzenie dziecka, aby móc dopasować wymiary do podanej w sklepie internetowym rozmiarówki. W przypadku punktów stacjonarnych warto przymierzyć taki kostium i przejść w nim kilka metrów, aby zobaczyć, czy wszystko malcowi odpowiada. Kiedy natomiast wykonanie stroju bierzemy na swoje barki, to pewnym problemem może być dopasowanie go potrzeb dziecka – zwłaszcza jeżeli wcześniej nie mieliśmy styczności z krawiectwem. Na szczęście problem ten można łatwo obejść i za bazę przebrania wziąć starą koszulkę dziecka. Dzięki temu nie będziemy musieli robić specjalnych wykrojów, a i dodatkowo wykorzystamy nieużywane ubranie.
Ekologia
Stosunek do środowiska naturalnego jest dzisiaj ważną kwestią w rodzicielstwie, warto więc zasygnalizować ten wątek w przypadku kostiumów na Halloween. W przypadku opcji kupnej sprawdzajmy wcześniej, jakie materiały zostały wykorzystane do jego produkcji. Najlepiej oczywiście stawiać na stuprocentową bawełnę, lecz nie zawsze jest to możliwe. Skupiajmy się jedynie na takich propozycjach, które nie zagrażają nie tylko zdrowiu naszego malucha, ale również nie pogorszą kondycji środowiska naturalnego, kiedy będziemy chcieli już je wyrzucić. W przypadku samodzielnie wykonywanych opcji zaletą jest to, że w końcu możemy wykorzystać zalegające w naszych szufladach plastikowe akcesoria niemających żadnego innego zastosowania. Tym sposobem nadajemy im drugie życie, co jak najbardziej wpisuje się w założenia dbania o ekologię. Takie podejście staje się ważniejsze z roku na rok, coraz częściej mówi się o istnieniu tego problemu, zatem działanie proekologiczne w przestrzeni wychowywania dziecka jest naprawdę istotne. Już od najmłodszych lat zaszczepiajmy malcom właściwą postawę i przygotowujmy ich do podejmowania samodzielnych decyzji mających na celu poprawę stanu planety.
Poszukujesz przebrania na Halloween dla swojego dziecka? Sprawdź nasze propozycje
A zatem, czy powinniśmy się zdecydować na rozwiązanie kupne, czy samodzielnie wykonane? Nie da się odpowiedzieć wprost na tak postawione pytanie, ponieważ obie mają swoje zalety i ograniczenia. Jeżeli chcemy zaoszczędzić przed okresem świątecznym, a nasze dziecko lubi zabawy DIY, to wykonanie kostiumu będzie strzałem w dziesiątkę. Kiedy natomiast zależy nam na tym, aby szybko zapewnić pociesze fantastycznie prezentujące się przebranie wykonane z materiałów, których pozyskanie leży poza naszymi możliwościami, to kupno okaże się właściwsze. Odpowiedzmy więc sobie samemu na to pytanie, nie ma tu złych odpowiedzi – tak długo, jak maluszek otrzyma wymarzony kostium na halloweenową zabawę.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź