10 powodów, dla których warto obchodzić Halloween z dzieckiem
Halloween to święto, które swojego czasu zrobiło sporo szumu w naszym kraju. Z perspektywy tradycji oraz kultury, świętowanie 31 października nie ma najmniejszych podstaw, lecz szybko zauważono, że w tym dniu kryje się bardzo ciekawy potencjał – co ważnie, nie tylko marketingowy, chociaż ten oczywiście także. Droga Halloween ze Stanów Zjednoczonych do Polski nie była wcale łatwa, podobnie zresztą jak w przypadku walentynek, czyli święta, które na polskim gruncie zadomowiło się znacznie wcześniej i bez większych problemów obyczajowych. Obecnie już na kilka tygodni przed końcem października można zobaczyć liczne ozdoby i dekoracje na półkach sklepowych zachęcające do urządzenia halloweenowej imprezy. Podobnie jest z jedzeniem. W cukierniach widzimy finezyjnie udekorowane babeczki kojarzące się z horrorowymi symbolami oraz ciasta dyniowe, które z wierzchu, dzięki cukierniczym zdobieniom, przypominają dyniowy lampion.
O ile dorośli nie mają większych problemów z asertywnością i nie poddają się tego rodzaju trendom zachęcającym do spędzenia 31 października na oglądaniu filmów grozy czy urządzeniu przyjęcia z przyjaciółmi, o tyle najmłodsi łatwo ulegają wpływom i zdecydowanie chętniej myślą o obchodzeniu Halloween po amerykańsku. Czy, jako rodzice, powinniśmy na to w jakiś sposób zaoponować? Absolutnie nie. Niewinna dziecięca zabawa, która przy okazji stwarza też możliwość spędzenia wspólnego czasu całą rodziną, jest zdecydowanie ważniejsza od kontekstu samego święta. Warto więc wspierać naszą pociechę, kiedy ta zdecyduje się wziąć udział w tradycjach halloweenowych przeniesionych z Zachodu. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy i my wykorzystali najlepsze motywy związane z tym dniem i po prostu zapewnili sobie doskonały, rodzinny wieczór spędzony na wspólnych grach czy zabawach. Nie musimy przecież decydować się na rozwiązania niewpisujące się w naszą koncepcję dobrze spędzonego czasu. Takie familijne chwile pod egidą Halloween mają szereg zalet, które warto wymienić, aby pokazać, ile potencjału drzemie w tym święcie.
1. Wieczór gier i zabaw
Łatwo zauważyć, że malce coraz więcej czasu poświęcają elektronicznej rozrywce, która sama w sobie nie jest oczywiście zła, lecz w dużej dawce może okazać się szkodliwa. I nie chodzi tutaj wyłącznie o psujący się wzrok, ale o przeciążenie sensoryczne spowodowane zbyt dużą dawką dźwięku, gwałtownie zmieniających się bodźców wizualnych oraz brak różnorodności w dostarczaniu stymulantów spoza ekranów telewizora i monitora. Aby temu zapobiec, warto więc proponować najmłodszym alternatywne formy spędzania wolnego czasu, do czego świetnie najadą się chociażby gry planszowe dla dzieci oraz zabawy tradycyjne. A tych związanych z motywem Halloween akurat nie brakuje. Na rynku znajdziemy wiele interesujących propozycji właśnie z zakresu planszówek, których estetyka w oczywisty sposób kojarzy się ze stylistyką święta duchów. Tym sposobem prezentujemy maluchom zupełnie inny sposób spędzania wolnego czasu przy jednoczesnym wykorzystaniu jego zainteresowania Halloween.
2. Kreatywność
Najmłodsi nieustannie szukają sposobu na wykorzystanie swojej pomysłowości. Wciąż wpadają na kolejne pomysły, lecz nie zawsze mają możliwość wprowadzenia ich w życie. Halloween staje się ku temu doskonałą okazją, aby zainspirowane motywami święta duchów stworzyły ilustracje bądź wyrażą się w innej formie. Wszystko dzięki temu, że liczba najróżniejszych akcesoriów związanych z tym świętem pozwala najmłodszym znaleźć konkretne sposoby wykorzystania swojej kreatywności. Niezależnie od tego, czy zamierzają wykorzystać kredki, farbki czy plastelinę, z pewnością uda im się stworzyć coś niesamowitego, co przy okazji ewentualnego przyjęcia Halloweenowego z pewnością okaże się oryginalną i niepowtarzalną ozdobą.
3. Przełamanie rutyny
Najmłodsi szybko przywykają do rutyny swojego dnia, czy nawet układu świąt w roku. Jeżeli nigdy wcześniej nie obchodziliśmy Halloween, to malec z pewnością będzie niezwykle podekscytowany nową perspektywą. Wielu rodziców wychodzi z założenia, że dzieci są zainteresowane wyłącznie prezentami, a tych akurat się nie daje 31 października. Jest to jednak nieprawda, pociechy wcale nie szukają okazji do zażyczenia sobie nowej zabawki. Wielu z nich szuka po prostu interesujących okazji do przełamania swojej codziennej rutyny. Zapewnienie im więc atrakcyjnych halloweenowych rozwiązań bez wątpliwości okaże się strzałem w dziesiątkę.
4. Wsparcie nauki języka angielskiego
Nauka języka angielskiego często zaczyna się już w przedszkolu – i bardzo dobrze. Im wcześniej dziecko zacznie poznawać zasady gramatyczne i słownictwo innego języka, tym łatwiej i skuteczniej je przyswoi. Znajomość innych języków jest obecnie niezwykle ważna, aby móc wykorzystywać pełnię potencjału kulturowego, który przecież jest mieszanką najróżniejszych wpływów. Umiejętności językowe bardzo pomagają w zrozumieniu otaczającego nas świata. Co więcej, poznawanie zagadnień lingwistycznych nie istnieje w próżni, bardzo często towarzyszy temu szeregu wiadomości na temat zachodniej kultury i tradycji, w które akurat Halloween jest mocno wpisane. Obchodzenie go w domu na pewno ułatwi dziecku zrozumienie wszystkich kontekstów kulturowych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, co będzie nie bez znaczenia dla rozwoju jego kompetencji językowych.
5. Wspólne gotowanie
Święto duchów jest okazją do zaproszenia malca do kuchni, gdzie razem można przygotować fantastyczną ucztę dla gości na przyjęciu lub nawet dla siebie, w ramach odskoczni od codziennych posiłków. Wspólne przyrządzanie dań nie tylko zbliża rodziców z dziećmi, to przecież świetny pomost międzypokoleniowy, lecz uczy najmłodszych także podstawowych nawyków podczas przygotowywania jedzenia oraz ma szanse zainteresować ich światem kulinariów na dłużej. Z początku warto stawiać na najprostsze opcje, jak np. muffinki. Foremki do babeczek z pewnością pomogą nam wczuć się w taki halloweenowy klimat. A kto wie, może nawet na tyle, że pociecha zdecyduje pójść tą drogą nawet dalej i po kilku latach sama będzie prezentować nam swoje najnowsze popisy kulinarne.
6. Nowe doznania smakowe
Skoro więc mowa o wspólnym gotowaniu, nie można nie wspomnieć o nowych doznaniach smakowych. Dzieci, zwłaszcza te młodsze, mają swoje przyzwyczajenia, jeżeli chodzi o preferowane posiłki i z dużą rezerwą podchodzą do nowych potraw. Dochodzi nawet do tego, że niekiedy samo podanie potrawy nie może za bardzo odbiegać od wcześniejszego sposobu, bo dla malca to już jest za duża zmiana. Chcąc jednak urozmaicić jego dietę, dobrym pomysłem byłoby zasugerowanie, że np. taka zupa z dyni jest daniem typowo halloweenowym – dodatkowo można ją jeszcze udekorować w taki sposób, aby na jej powierzchni utrzymywała się charakterystyczna mina nawiązująca do dyniowych lampionów. Obok takiej propozycji żadne dziecko nie przejdzie obojętnie.
7. Spotkanie z bliskimi
Chociaż często podkreśla się, że do spotkania z przyjaciółmi oraz rodziną nie potrzeba żadnej okazji, to jednak nie da się ukryć, że konkretne święta ułatwiają podjęcie decyzji o zorganizowaniu przyjęcia. Nie inaczej jest w tym przypadku, nie dość, że mamy tutaj faktyczną zachętę do takich imprez, to jeszcze samo Halloween kojarzy się ze spotkaniami oraz wizytą najbliższych. Co więcej, często są to zabaw tematyczne, na które przychodzi się w kostiumie lub ogląda filmy grozy. Warto więc samemu urządzić przyjęcie 31 października i zaprosić swoją rodzinę oraz przyjaciół z maluchami. Zaznaczmy naturalnie, że przebrania są obowiązkowe.
8. Niewinne żarty
Śmiech to ostateczne lekarstwo na każdy problem, lecz codzienność nie stwarza zbyt wielu możliwości do żartów i zarażaniu się wzajemnie dobrym humorem. Niewinne psikusy halloweenowe nawiązujące do amerykańskiej tradycji cukierka albo psikusa na pewno ułatwią nam poprawę nastroju domowników czy współpracowników. W takich żartach naturalnie przodują dzieci. Możemy być więc pewni, że nasza pociecha będzie chciała sobie z nas za zażartować, przygotujmy się zatem na to, że wchodząc do ciemnego pomieszczenia, wpadniemy twarzą w niewielkie papierowe nietoperze. Takie kawały jednak wprawią każdego w pozytywny humor.
9. Wieczór filmowy
Różnorodność oraz łatwa dostępność filmów powoduje, że każdy może dzisiaj zostać kinomanem bez konieczności wydawania ogromnych kwot na bilety do kina. Oczywiście skoro mówimy tu o Halloween, to warto zainteresować się dreszczowcami oraz horrorami, jednak nie są to najlepsze propozycje dla najmłodszych. Na szczęście bez problemu znajdziemy szereg kreskówek oraz filmów animowanych z motywami grozy w tle, które tak naprawdę bawią, a nie straszą. Scenariusze takich propozycji są bardzo często rozpisane w taki sposób, aby rodzice też mogli czerpać przyjemność z seansu. Teraz wystarczy jeszcze tylko przygotować kilka tematycznych przekąsek i już mamy przepis na halloweenowy wieczór.
10. Historyjki o duchach
Całkowitym klasykiem spędzania czasu podczas halloweenowych wieczorów jest opowiadanie sobie strasznych opowieści o duchach. Zabawa ta znana jest również z biwaków, kiedy wszyscy siedzą wkoło ogniska i na zmianę snują straszne historie, oświetleni jedynie delikatnym blaskiem płomieni. Podobna formuła świetnie sprawdzi się także na imprezie w mniejszym gronie. Wystarczy jedynie zgasić światło, wziąć latarkę lub niewielką lampkę i już można zacząć wymyślać mrożące krew w żyłach historie. Jeżeli będzie brakowało nam inspiracji, to książeczki dla dzieci opowiadające o nawiedzonych domach i duchach na pewno dostarczą nam interesujących pomysłów. Dobra zabawa murowana.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź