Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Rowerki dziecięce – jakie mamy opcje?

Rowerki dziecięce – jakie mamy opcje?

0 Komentarzy

Kiedy kilkulatek wykazuje zainteresowanie jazdą na rowerze, jedyną słuszną decyzją, jaką możemy podjąć, jest wspieranie go w nauce. Jednak zanim się ona rozpocznie, musimy wybrać odpowiedni pojazd dla naszej pociechy. Liczba modeli jest bardzo duża, powinniśmy się więc dobrze zastanowić nad tym, czego maluch potrzebuje. Uzależnione to będzie od jego wzrostu, wcześniejszych doświadczeń z zabawkami wpływającymi na poczucie równowagi i upodobań.



Dziecięce rowery to pojazdy przejściowe pozwalające małym użytkownikom przygotować się na przesiadkę na pełnowymiarowe jednoślady. Ich konstrukcje są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu łatwo znajdziemy ten, który nie tylko spodoba się kilkulatkowi oraz zapewni mu komfort w trakcie jazdy, ale też spełni nasze oczekiwania względem bezpieczeństwa. Zakup rowerka dwu- lub trójkołowego to także inwestycja w budowanie pozytywnych nawyków naszej pociechy wpływających na jej zdrowie i samopoczucie.



Zanim kupimy rowerek

Kategoria Rowerki dla dzieci sklepu Bamboli pełna jest produktów o różnych kształtach i budowie, z których wiele wyposażono w szereg dodatkowych akcesoriów. Jeżeli nigdy wcześniej nie wybieraliśmy tego typu pojazdów dla naszej pociechy, może to być nie lada wyzwanie. Dlatego na początku powinniśmy zadać sobie bardzo ważne pytanie: czego potrzebuje moje dziecko? Odpowiedź na nie będzie się różnić w zależności od wieku i zainteresowań malucha. Możliwe, że o wiele lepiej sprawdzi się rowerek dziecięcy w pełni kontrolowany przez nas, który z czasem umożliwi mu opanowanie pedałowania i skręcania. A może jesteśmy rodzicami kilkulatka, marzącego o wycieczkach wspólnie z innymi członkami rodziny i najlepszym wyborem okaże się wygodny dwukołowiec z miejscem do przewożenia przekąsek, napojów i ukochanych zabawek. Podczas wyboru odłóżmy też swoje rodzicielskie ambicje na bok i pod żadnym pozorem nie zmuszajmy pociechy do nauki lub korzystania z produktu dla starszych dzieci. To nie zawody, a każdy maluch uczy się w swoim tempie, pozwólmy mu więc czerpać z tego procesu radość.



Rowerki trójkołowe dla najmłodszych

Jeżeli chcemy, żeby nasze dziecko już od wczesnego wieku miało kontakt z rowerami, jednak do tej pory nie zdecydowaliśmy się na zakup biegówki, dobrym pomysłem jest trójkołowiec. Producenci w swoich ofertach posiadają tego typu pojazdy przeznaczone dla wielu grup wiekowych. Dla najmłodszych dobrze sprawdzą się rowerki trójkołowe z wbudowanym drążkiem do kierowania dla rodziców. Budową przypominają one wózki spacerowe – mają wygodne, zabezpieczone pasami wysokie siedziska montowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Pedały łatwo zablokować, jeżeli nasza pociecha jeszcze do nich nie sięga. Nieco starsze dzieci świetnie poradzą sobie natomiast ze stabilnymi rowerkami z podwójnymi tylnymi kołami, które dzięki szerokim siodełkom przypominają jeździki. Takie pojazdy doskonale nadają się do nauki pedałowania i skręcania, dzięki czemu później łatwiej będzie opanować większe jednoślady o tradycyjnej konstrukcji.

ROWEREK TRÓJKOŁOWY TRIKE RED

BANWOOD

Trójkołowce świetnie nadają się do treningu równowagi i aktywności ruchowej, to również idealny sposób na ćwiczenia fizyczne i spożytkowanie energii malucha.

616,55 zł

Dziecięce rowery na dwóch kołach

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku maluchów używających od dłuższego czasu rowerków biegowych. Zapewne dobrze rozwinęły już poczucie równowagi i jazda na dwóch kółkach będzie dla nich o wiele bardziej naturalna niż na trzech. Dlatego dobierzmy model tradycyjny, który pomoże połączyć zdolności nabyte wcześniej z nauką używania pedałów i hamulców. Wiele firm wyznaje także zasadę rozszerzania funkcjonalności swoich produktów, więc rowerek dla dziecka dostaniemy w niektórych kompletach z drążkiem albo kółkami treningowymi. Te mogą się przydać, jeśli pociecha nie korzystała nigdy z pojazdów dwukołowych i wyrosła z trójkołówek. Pamiętajmy, że w zależności od wcześniejszych doświadczeń nauka jazdy może zająć zaledwie kilkanaście minut, a w niektórych przypadkach zdarzy się, że nasza pociecha będzie zmagać się ze swoim rowerkiem przez kilka dni. Wykażmy się cierpliwością i nie ponaglajmy dziecka, wspierajmy je za to dobrą radą i pochwałami za postępy. Tylko w ten sposób nie zrazi się ono do dalszego zdobywania umiejętności w tym zakresie.





Upodobania i potrzeby dzieci a budowa rowerków

Wśród modeli rowerów dziecięcych z łatwością rozróżnimy te przystosowane dla maluchów powyżej 4 roku życia. Posiadają one kółka o wielkości powyżej 12” i swoim wyglądem przypominają te dla dorosłych. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, różnią się również budową ramy. Przyjęło się, że rowerki dla chłopca są wyposażone w tę o prostej rurze górnej, podczas gdy wersje dla dziewcząt mają ją wygiętą tak, jak w popularnych holenderkach, co ułatwia wsiadanie i schodzenie z siodełka. Oczywiście nie jest to zasadą i pod tym względem możemy kierować się w zupełności upodobaniami naszej pociechy. Ważne, aby rozmiar pojazdu pozwalał jej na podparcie się przynajmniej przednią częścią stopy. Dlatego, zanim kupimy jeden z dostępnych jednośladów, zmierzmy wewnętrzną długość nogi dziecka i porównajmy ją z wymiarami dotyczącymi położenia siodełka. Sprawdźmy też, jaką postawę wymusza na małych użytkownikach kierownica, ponieważ wpłynie to na wygodę jazdy podczas dłuższej zabawy.





Akcesoria niezbędne i funkcjonalne dodatki

Tak jak w przypadku jednośladów dla dorosłych, tak i wybierając te dla najmłodszych, z pewnością natrafimy na mnóstwo akcesoriów, w które możemy je wyposażyć. Przede wszystkim pamiętajmy o bezpieczeństwie. Sprawdźmy, czy w zestawie z rowerkiem znajduje się dzwonek oraz komplet dodatków zwiększających widoczność, takich jak lampy i odblaski. Warto je mieć, nawet jeśli nie planujemy na razie wycieczek poza ogródek albo plac zabaw, ponieważ pomogą nam kształtować w maluchu nawyk korzystania z nich, co później bardzo przyda mu się podczas jazdy na dużym rowerze. Małego kolarza koniecznie obdarujmy też kaskiem – bez niego ani rusz. Przydatne okażą się elementy do przewożenia ulubionych zabawek, przekąsek czy napojów. Rowerki dla dziewczynek i chłopców bardzo często wyposażane są w kosze lub torby na kierownicę, z łatwością dokupimy również uchwyty na bidon. Nasze pociechy zapewne chętnie skorzystają z możliwości personalizacji, jaką dają wymienne nakładki na kierownice, osłony na siodełka, a nawet naklejki. Takie estetyczne dopasowanie rowerka do dziecięcych upodobań wpłynie na to, czy będzie on chętnie używany.



Kiedy nasza pociecha osiąga wiek, w którym może rozpocząć przygodę z rowerem, wspierajmy ją nie tylko w nauce, ale też poprzez zakup dopasowanego do jej potrzeb pojazdu. Do wyboru mamy trójkołowce lub klasyczne jednoślady – ważne, aby zapewniały wygodę oraz były zgodne z upodobaniami dziecka. Podczas prób samodzielnej jazdy bądźmy cierpliwi i w pierwszej kolejności dbajmy o jego bezpieczeństwo, dzięki czemu nie tylko proces zdobywania umiejętności będzie ciekawy i przyjemny, ale stanie się on początkiem przygody z aktywnością fizyczną.

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*