Hulajnoga czy rowerek ktory wariant wybrac dla malucha?
Z chwilą, gdy dziecko zaczyna samodzielnie stawiać pierwsze kroki i jest w stanie utrzymać się na nóżkach o własnych siłach, zależy nam, by jak najlepiej wykorzystać nowo nabytą umiejętność i dalej ją rozwijać. Najlepszą metodą ku temu jest nauka jazdy na rowerku lub hulajnodze. Obydwa pojazdy odpowiednio angażują do pracy mięśnie nóg oraz kształtują zdolności motoryczne i utrzymywanie równowagi. Pytanie jednak, który z nich wybrać. Nie da się ukryć, że zabawki różnią się od siebie. Oferują odmienny styl jazdy, są inaczej zbudowane, a jedna może nawet wydawać się trudniejsza w obsłudze od drugiej.
Aby dobrać dla dziecka najodpowiedniejszy pojazd, musimy przyjrzeć się konstrukcji każdego z nich i dostępnym w sklepach modelom. Można się zdziwić tym, jak bardzo nowoczesne rowerki i hulajnogi są dostosowane do potrzeb tak młodszych, jak i starszych dzieci. Najlepsze modele posiadają szereg udogodnień, które czynią je pojazdami uniwersalnymi w stosunku do wieku i wzrostu, a więc stanowią pewną inwestycję na kilka lat.
Rowerek a hulajnoga – podstawowe różnice
Jak wygląda rowerowa biegówka, a jak hulajnoga na trzech kołach, każdy widzi. Zastanówmy się więc, jaki wpływ ma ich konstrukcja i sposób prowadzenia na niedoświadczone dziecko, które dopiero ma zacząć przyswajać technikę jazdy. Z reguły rowerek biegowy jest cięższy i posiada większe gabaryty, dlatego początkowo może stanowić dla malucha wyzwanie, by samodzielnie go podnieść i poprowadzić. Z kolei w czasie jazdy na hulajnodze trzeba stać prosto i jednocześnie manewrować kierownicą, więc dziecko powinno w tym wypadku umieć nieco lepiej balansować ciałem, by utrzymać równowagę. Obydwa pojazdy mają również innej budowy koła, które na jednej nawierzchni będą sprawdzały się lepiej, a na innej już nieco gorzej. Istotny jest zatem wiek dziecka, jego wzrost oraz stopień rozwoju i doświadczenia. Oczywiście producenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie nowe umiejętności maluszki nabywają stopniowo, dlatego zarówno rowerki, jak i hulajnogi dziecięce są obecnie tak projektowane, by stwarzały możliwie najbardziej komfortowe i bezpieczne warunki.
Doskonała hulajnoga dla dziecka – co należy wiedzieć?
Każdy rodzic dąży do tego, by zapewnić swojemu dziecku dobrej jakości produkt do zabawy i nauki, który, raz zakupiony, posłuży przez długi czas. W przypadku hulajnogi możemy mieć pewność, że maluch będzie w stanie zacząć korzystać z niej już między 1 a 2 rokiem życia, a posłuży mu ona przez kilka następnych lat do momentu, w którym zdecydujemy się na prawdziwy rower. W sklepie Bamboli znajdziemy między innymi tak zwane modele 3w1 z wymiennymi częściami i możliwością blokady kierownicy. Prosta dziecięca hulajnoga trójkołowa może zostać wyposażona w siedzisko, dzięki któremu będzie funkcjonowała jak jeździk dla najmłodszych. Dodatkowo zamocujemy w niej specjalny uchwyt do sterowania o charakterystycznym okrągłym kształcie przystępnym dla najmłodszych. Z czasem, gdy dziecko podrośnie, zaczniemy stopniowo modyfikować pojazd, zdejmując siodełko i wymieniając kierownicę na dłuższą z już standardową rączką w kształcie litery T. W ten sposób maluch otrzyma możliwość zabawy i treningu również w kolejnych latach, po czym płynnie przesiądzie się na rower z pedałami i hamulcem.
Zalety dziecięcej hulajnogi
Specyficzna technika jazdy na hulajnodze sprawia, że ten pojazd oferuje szereg zalet sprzyjających rozwojowi malucha. Przede wszystkim zapewnia odpowiedni trening koordynacji ruchowej i równowagi szczególnie, gdy dziecko przechodzi do trudniejszego etapu jazdy na stojąco. Jedną nogą podpiera się na podeście, drugą odpycha od ziemi, a ręce muszą w tym samym czasie kontrolować kierunek jazdy. Bez wątpienia potrzebna jest tu koncentracja i odpowiednie predyspozycje fizyczne, jednak wystarczy zaledwie kilka dni treningu, by maluch nabrał doświadczenia. Z takimi umiejętnościami nauka jazdy właściwym jednośladem w przyszłości będzie przebiegała dużo sprawniej. Uniwersalna hulajnoga dla dziecka to również komfort dla samego rodzica. Pojazd jest mały i lekki, więc podczas wspólnych wyjść, gdyby maluch potrzebował przerwy od zabawy, bez problemu poniesiemy zabawkę w ręce. Dodatkowo można ją złożyć i zabrać na wakacyjny wyjazd. Schowana w bagażniku samochodu nie zajmie dużo miejsca. Do niektórych modeli dołączane są atrakcyjne plecaki lub walizeczki. Można je z łatwością przymocować do drążka kierownicy i wozić ze sobą. Maluch będzie tam przechowywał swoje ulubione zabawki, picie oraz jedzenie, co okaże się szczególnie przydatne podczas długich zabaw poza domem w słoneczny dzień.
A może jednak rowerek?
Rowerowe biegówki z pewnością są dużo stabilniejsze bez względu na to, czy mają dwa czy trzy koła. Maluch przez cały okres nauki porusza się nim w pozycji siedzącej i odpycha od ziemi obiema nogami na przemian. Bezpieczeństwo i stabilność sprawiają, że rowerek dziecięcy świetnie nadaje się do jazdy po różnych nawierzchniach. Dziecko może go użytkować zarówno na gładkim betonowym chodniku koło domu, jak i w lesie na nierównej ścieżce pokrytej korzeniami drzew i patykami, co już w przypadku hulajnogi byłoby problematyczne ze względu na rodzaj i budowę kół. Poza tym biegówki są w stanie na tyle dobrze wytrenować malca, że gdy będzie przesiadał się na prawdziwy rower, dodatkowe boczne kółka mogą okazać się już niepotrzebne.
Co warto wiedzieć o rowerkach dla najmłodszych?
Rowerki, podobnie jak hulajnogi, projektowane są w taki sposób, by mogły „rosnąć” wraz z dzieckiem. W wielu modelach istnieje możliwość regulacji wysokości siodełka na tyle, by maluch do mniej więcej 5 roku życia mógł go bezpiecznie i komfortowo użytkować. Oprócz tego biegówki mają kierownice z ograniczonym kątem skrętu, dzięki czemu łatwiej jest nad nimi zapanować. Przed zakupem zwróćmy uwagę, z czego wykonane są koła rowerka. Piankowy materiał będzie zdatny również do okazjonalnej jazdy w warunkach domowych, natomiast pompowane opony dużo lepiej sprawdzą się w lesie i na każdej innej mniej sprzyjającej nawierzchni. Trzeba również przyznać, że obecnie produkowane rowerki posiadają naprawdę ciekawy styl. W sklepie Bamboli znajdziemy między innymi modele specjalnie dedykowane dziewczynkom o jasnych kremowych barwach oraz typowo chłopięce o bardziej sportowym charakterze. Oprócz tego możemy liczyć na szereg atrakcyjnych dodatków w postaci dzwonka, koszyczka czy eleganckich skórzanych obić na siodełku.
Na co się zdecydować?
Jedno jest pewne. Zarówno biegowy rowerek dla dziecka, jak i hulajnoga z trzema kołami tak samo dobrze przygotują malucha do nauki jazdy prawdziwym jednośladem. Pierwszy wariant pozwoli oswoić się z ogólną budową roweru i opanować niezbędne podstawy, dzięki czemu późniejsza przesiadka nie będzie wymagała długiego przyzwyczajania się do nowości. Z kolei hulajnoga, jako że już na starcie wymaga nieco więcej umiejętności z zakresu koordynacji, sprawi, że dziecko od początku będzie się czuło pewnie na rowerowym siodełku. To, który z nich wybrać zależy przede wszystkim od wieku malucha. Hulajnogę typu 3w1 można spokojnie użytkować już od 15 miesiąca życia podobnie, jak rowerki trójkołowe, natomiast biegówki z dwoma kołami dedykowane są nieco starszym dzieciom, które ukończyły 2 latka. Pod uwagę należy wziąć również teren, po jakim dziecko będzie jeździć najczęściej. Hulajnogi lepiej sprawdzą się na gładkiej nawierzchni, czyli chociażby na placu zabaw, boisku czy równym chodniku. Rowerki z kolei zdadzą egzamin również w nieco trudniejszych pozamiejskich warunkach. Jeśli jednak planujemy często zabierać zabawkę na wakacje z rodziną, hulajnoga okaże się lepsza, gdyż jest lekka, bardziej poręczna i łatwo mieści się wśród reszty bagaży.
Zastanówmy się więc, który wariant najbardziej będzie odpowiadał preferencjom malucha oraz naszym osobistym przyzwyczajeniom. Dokąd zwykle wyjeżdżamy z dzieckiem, gdy mamy urlop? Czy w okolicy naszego domu jest boisko z gładką nawierzchnią i równe chodniki czy raczej bliżej nam do lasu? Gdy już odpowiemy sobie na te pytania, wybór odpowiedniego pojazdu stanie się oczywisty.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź