Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Bestsellery

Bezpieczne odpieluchowanie dziecka – wybór odpowiedniego nocnika

Bezpieczne odpieluchowanie dziecka – wybór odpowiedniego nocnika

0 Komentarzy

Każdy z rodziców w pewnym momencie zaczyna rozważać odpieluchowanie swojej pociechy. W takich momentach na myśl przychodzą nam przede wszystkim koszty związane z zakupem kolejnych opakowań pampersów oraz ciągłe pytania znajomych i rodziny o to, czy nasz maluch samodzielnie się załatwia. Tak naprawdę jedyne, na co powinniśmy zwracać uwagę, to gotowość najmłodszego członka rodziny do tego procesu. Kiedy już wiemy, że zbliża się właściwy czas, możemy mu pomóc, zapewniając odpowiednie wsparcie w postaci nocnika i cierpliwości.Wybór produktu, który sprawdzi się w przypadku nauki samodzielnego korzystania z nocnika, jest trudny. Głównie z powodu obecności na rynku bardzo wielu firm wypuszczających coraz to nowe serie wyrobów z tej kategorii. Nocnik warto natomiast zakupić na kilka miesięcy przed pożegnaniem się z pampersami, dzięki temu maluch będzie miał możliwość oswojenia się z jego wyglądem i funkcją. Znacząco ułatwi nam to późniejsze próby jego wykorzystania. Warto jednak, abyśmy wcześniej poznali zasady związane z prawidłowym odstawianiem pieluch.Kiedy zacząć odpieluchowanie?

Każde dziecko jest inne – jako rodzice wiemy to doskonale, w końcu nikt nie musi nam udowadniać wyjątkowości naszej pociechy. Jednak często zapominamy o tym, kiedy mowa o odpieluchowaniu. Niektórzy traktują je nawet jako swego rodzaju rywalizację o to, czyj maluch nauczył się korzystać z nocnika wcześniej. Jednak najlepszym co możemy zrobić, słysząc komentarze dotyczące tego tematu, to zignorować je. Dzieci zazwyczaj wykazują gotowość na rezygnację z pampersów pomiędzy 2 a 4 rokiem życia. Oczywiście u niektórych może się ona pojawić wcześniej, jednak zasadniczo, ma to związek z powiększaniem się pęcherza, świadomością ciała oraz umiejętnością komunikacji potrzeb. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy natomiast wymuszać na maluchu sikania, dotyczy to także ciągłego zachęcania do wyciśnięcia choćby kropelki, czy sadzania go, aż nie pojawi się siku, nawet jeśli zdecydowaliśmy się na wygodny nocnik fotelik. Takie zachowania sprawią, że nasza pociecha zacznie przeć, wykształcając w sobie szkodliwe nawyki. Skutkować to może między innymi obniżeniem mięśni dna miednicy i nietrzymaniem moczu w przyszłości.Rodzaje nocników dla dzieci

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów nocników. Każde z nich docelowo pełnią odmienne funkcje, jednak to nie powód, żeby sięgać po modele z każdej kategorii. Wystarczy nam jeden, ale dobrany do potrzeb jego małego użytkownika. Czynnikami, które determinują wybór, jest płeć, temperament malucha oraz… nasze i dziecka upodobania estetyczne.Produkty o anatomicznym kształcie bez podparcia są najczęściej wybierane, jako domowe rozwiązanie. Mają nieznacznie podwyższoną część tylną i wyprofilowane miejsca na nóżki, a ich podstawa jest zauważalnie szersza niż siedzisko. Przykładem może być nocnik Babybjorn z serii Smart. Taka konstrukcja zapewnia maluchowi stabilność i jest łatwa do przechowywania oraz przenoszenia, nawet przez dziecko.Nieco odmienny wygląd charakteryzuje nocniki w formie krzesełka. Podparcie jest w nich wysokie, co przydaje się zwłaszcza tym najmłodszym dzieciom, zapewniając im wygodę w trakcie użytkowania. Samo siedzisko zazwyczaj nie różni się w znaczący sposób od tradycyjnych wersji. Podstawa jest za to albo zaokrąglonym przedłużeniem całości, niekiedy natomiast przyjmuje kształt nóżek jak w zwykłym foteliku.

NOCNIK LUMA SAGE GREEN

LUMA

Posiada wyjmowaną wkładkę, dzięki czemu jest łatwy do czyszczenia.

41,99 zł

Szukając odpowiedniego produktu, niejednokrotnie natrafimy też zapewne na nocniki interaktywne. Mają one wbudowane moduły dźwiękowe, a nawet świetlne. Ich uruchomienie stanowi natomiast swego rodzaju nagrodę za prawidłowe skorzystanie z nich przez dziecko. Ich kształt bazuje zawsze na jednym z wcześniej wymienionych rodzajów, natomiast niektóre upodabniane są np. do toalety dla dorosłych.Producenci posiadają też w swoich ofertach bardzo dużo modeli nocników turystycznych. Te nastawione są na funkcjonalność podczas wyjazdów, więc często wyróżniają się składaną konstrukcją i niewielką wagą. Większość z nich jest kompatybilna ze specjalnymi wkładkami, które po użyciu można zawiązać i wyrzucić. Ułatwia to podróżowanie z małym dzieckiem, kiedy pojawiają się problemy ze znalezieniem toalety.

Funkcjonalny nocnik dla naszej pociechy

Spośród tych wszystkich opcji musimy w jakiś sposób wybrać tę odpowiednią, która sprawdzi się w przypadku naszego malucha. Po pierwsze ważne jest zwrócenie uwagi na budowę produktu i to, czy jest dopasowana do płci pociechy. W przypadku chłopców lepiej sięgać po te z podwyższonym elementem pomiędzy wycięciami na nóżki. W ten sposób wszystko, co powinno znaleźć się w środku, faktycznie tam wyląduje, a nie np. na podłodze czy ubrankach. Tu dobrym przykładem jest wyprodukowany przez Babybjorn nocnik fotelik. Tak jak w pozostałych seriach tego producenta, posiada on wyjmowany wkład, w którym wyraźnie wyższy element sprawia, że dziecko siedzi stabilnie, a przy tym zarówno dziewczynki, jak i chłopcy nie będą mieć problemu z załatwianiem się. Jeżeli nasza pociecha nie lubi głośnych dźwięków lub wręcz przeciwnie – wykazuje nimi zbyt duże zainteresowanie, zrezygnujmy z interaktywnego modelu. Może on albo wystraszyć, albo za bardzo zaangażować dziecko. W obu przypadkach utrudni mu to korzystanie z niego w sposób poprawny. Upewnijmy się też przed zakupem, że użyte do produkcji materiały są wytrzymałe, aby zapobiec utracie równowagi lub złamaniu się podstawy. Na samym końcu weźmy pod uwagę nasze i dziecka preferencje kolorystyczne. Zazwyczaj jednak to nam bardziej zależy na estetycznym aspekcie, przynajmniej do momentu, w którym najmłodsi nieco nie podrosną.Nocniki turystyczne też się przydadzą

O ile w domowych warunkach potrzebny jest nam tylko jeden nocnik, o tyle warto w zanadrzu mieć także taki, przeznaczony do celów podróżnych. Nigdy nie wiadomo, kiedy nasza pociecha stwierdzi, że dosyć z pieluszką – warto wykorzystać taką sytuację. Tego rodzaju produkty świetnie sprawdzają się również podczas wyjazdów z nieco starszymi maluchami, kiedy nie możemy znaleźć toalety. Oczywiście nie musimy też wcale sięgać po takie wyroby, ponieważ tak jak wyprodukowany przez Babybjorn nocnik z serii Smart, podstawowe anatomiczne produkty z wkładką sprawdzą się równie dobrze, o ile mamy miejsce do ich przewożenia. Jeśli nie, o wiele lepszym pomysłem może być sięgnięcie po te jednorazowe, które mieszczą się w każdej torebce czy większej kieszeni.

Nocnik jest tylko jednym z elementów ważnych w trakcie odpieluchowania. Pamiętajmy więc przede wszystkim o tym, żeby nie popędzać dziecka i cierpliwie oczekiwać sygnałów, że jest już gotowe do pożegnania z pieluchami. Unikniemy w ten sposób błędów, które mogłyby doprowadzić do problemów w życiu dorosłym. Zadbajmy też o oswajanie go z nocnikiem – niech będzie on w domu przez dłuższy czas. Rozmawiajmy o tym, w jaki sposób go używać i dlaczego. Ułatwi to maluchowi korzystanie z niego, gdy będzie już gotowy.Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*