Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Pomysły na wielkanocne DIY z dzieckiem

Pomysły na wielkanocne DIY z dzieckiem

0 Komentarzy

Wielkanoc już niedługo, a to oznacza możliwość stworzenia wspólnie z naszą pociechą ciekawych dekoracji. Proces twórczy będzie doświadczeniem, które pomoże nam się oderwać od codziennych czynności i wyzwoli kreatywność. Spędzanie czasu w ten sposób z pewnością przyczyni się również do budowania lepszej relacji z maluchem. W końcu ten będzie zachwycony, mogąc wspólnie z rodzicami zrobić coś pięknego zupełnie od zera. Zanim rozpoczniemy przygotowania, warto zastanowić się, co będzie nam potrzebne, a także jaki rodzaj ozdób chcemy wykonać.



Projekty DIY są doskonale znane w większości rodzin z małymi dziećmi. Własnoręczne robienie drobiazgów jest ćwiczeniem pomagającym rozwinąć kreatywność czy logiczne myślenie. Stanowi też świetny trening sprawności motorycznej i nie tylko. Dlatego postarajmy się nie zmarnować okazji, aby podjąć się wspólnej zabawy przed świętami. Poniżej przedstawimy kilka pomysłów na to, w jaki sposób zrobić urocze dekoracje, które umilą wielkanocny czas z rodziną.



Wspólne tworzenie – jak zacząć?

Pierwszym co powinniśmy zrobić, to porozmawiać z naszą pociechą o tym, co zamierzamy wspólnie wykonać. Oczywiście każda zaangażowana w robienie dekoracji osoba, będzie mieć odmienną wizję. Nie oznacza to, że należy zrezygnować z czegokolwiek. Podzielmy pomysły tak, aby te najtrudniejsze dla dziecka można było wykonać w grupie, a przy niektórych pracach, dajmy mu pełną swobodę. W ten sposób nie tylko nauczy się podstaw działania w grupie, ale też zobaczy, że z naszej strony oferujemy wsparcie w każdej sytuacji, a jeśli tego potrzebuje, będzie mieć przestrzeń na samodzielny rozwój i poszukiwania rozwiązań. Kiedy już wiemy, jakie ozdoby wielkanocne DIY chcemy zrobić, przychodzi czas na przygotowania niezbędnych narzędzi i materiałów. Standardowo przydadzą nam się farbki, kredki, mazaki, klej, nożyczki, pędzle, kolorowy papier, bibuła, a może nawet tkaniny. Możemy również używać zasuszonych traw, zielonych gałązek i bazi – w końcu większości z nas kojarzą się one właśnie ze świętami wielkanocnymi i wiosną. Rozejrzyjmy się także za pustymi słoikami w ładnych kształtach lub plastikowymi butelkami. Kiedy uruchomimy wyobraźnię, każda rzecz może okazać się świetnym surowcem plastycznym.



Pomysły na wielkanocne ozdoby DIY

Poszukiwania inspiracji do tworzenia dekoracji z okazji świąt to naprawdę ciekawe zadanie. Możemy użyć dedykowanych do tego celu książek lub gazet. Jednak to internet jest największym zbiorem, z którego zaczerpniemy pomysły na wyjątkowe ozdoby wielkanocne. Do tego będziemy mogli posiłkować się nie tylko instrukcjami w formie opisów i zdjęć, ale też filmików, co dla wielu z najmłodszych będzie znaczącym ułatwieniem. Nie zapominajmy jednak, że odwzorowywanie 1:1 może być fajne, ale wplatanie w każdą pracę własnych pomysłów jest jeszcze lepsze, dlatego zachęcajmy malucha do wykorzystywania pełnego potencjału jego wyobraźni. Przedstawiane przez nas pomysły to nietrudne zadania, idealne na wspólne spędzanie wieczorów poprzedzających święta. Pamiętajmy jedynie o pomocy maluchom, które jeszcze nie potrafią sprawnie posługiwać się nożyczkami w wycinaniu, zabezpieczmy również stół lub blat, a dziecku ubierzmy fartuszek, dzięki czemu ubranka nie ucierpią podczas zabawy.





Puchate kurczaczki z włóczki

Zapewne większość z nas kojarzy z własnego dzieciństwa żółte miękkie kurczaczki przypominające pompony. Druciane nóżki, doklejane oczy i dzioby sprawiały, że wyglądały nieco pokracznie, ale przy tym uroczo. Stanowiły obowiązkową ozdobę niejednego koszyczka ze święconką. Razem z naszym dzieckiem możemy wykonać coś podobnego – kurki z pomponów. Jeżeli martwimy się o to, jak zrobić ozdoby wielkanocne w tej formie i czy nasza pociecha sobie z tym poradzi, wyjaśniamy – to nic trudnego. Wystarczy znać zasadę wykonywania pomponów. W Bamboli dostępny jest specjalny zestaw zawierający instrukcję i wszystko, co potrzebne. Jeśli nie chcemy korzystać z gotowych kompletów, wystarczy wielokrotnie owinąć wełnę dookoła np. rolki z papieru toaletowego, wszystkie pętelki związać razem krótkim kawałkiem nici lub włóczki w tym samym odcieniu i przeciąć całość w jednym miejscu po przeciwległej do supełka stronie. Następnie uformować pompon, docinając jego brzegi do uzyskania pożądanego kształtu. Pozostaje nam więc wybrać kolory włóczek (kto powiedział, że kurczaczki na Wielkanoc mają być żółte?) i do dzieła. Kiedy już zrobimy kolorowe miękkie kule w różnych rozmiarach, wystarczy wyciąć z kartonu dzioby i oczka, a następnie za pomocą nietoksycznego kleju umieścić je w odpowiednich miejscach. Takie dekoracje możemy powiesić na żyrandolu, położyć na półce, stole i oczywiście w koszyczku ze święconką. Obcowanie z włóczką będzie za to ciekawym sensorycznym doświadczeniem dla malucha, samo naklejanie drobnych elementów pomoże mu natomiast poćwiczyć koordynację.



Ogromne pisanki w całym domu

To zadanie przypadnie do gustu nawet najmłodszym dzieciom. Malowanie pisanek może stanowić wyzwanie, jednak nie tak trudne, jeśli ozdabiane elementy będą kilkukrotnie większe od zwykłego jajka. A co przypomina je kształtem? Oczywiście balony! Można na nich tworzyć wzory poprzez naklejanie elementów lub rysowanie markerami. Takie ozdoby wielkanocne zrób to sam, wyglądają bardzo efektownie, zwłaszcza jeśli napełnimy je helem, żeby się unosiły. W zależności od wieku dziecka możemy razem z nim przygotować elementy do naklejania lub wyciąć je samodzielnie. Doskonale spiszą się też gotowe arkusze z naklejkami. Maluchy z zacięciem plastycznym z pewnością same będą chciały coś narysować. Do tego dobrze nadają się mazaki 3D czy specjalne kleje brokatowe z aplikatorem. Zachowują one swoje kolory i wyglądają ciekawie na gumowej powierzchni. Pamiętajmy jednak, że do ozdabiania nadają się tylko nadmuchane balony. Warto więc wykonać je tuż przed świętami, aby zbyt szybko nie zeszło z nich powietrze.

ZESTAW ARTYSTYCZNY Z WEŁNĄ POMPONY

DJECO

Zestaw do samodzielnego wykonania zawieszek z pomponami i frędzlami.

77,22 zł

Stroiki, doniczki i wazony

Kolejnym pomysłem na ozdoby, jest wykorzystanie pojemników, które mamy w domu, jako wazonów, doniczek lub stroików. Pisząc o pojemnikach, mamy na myśli niemal cokolwiek: słoiki, butelki, rozcięte kartony po mleku czy soku – ogranicza nas tylko wyobraźnia. W zależności od tego, co chcemy z nich wykonać, różnić będą się etapy prac nad ich ozdobieniem. W przypadku wazonów wystarczy od razu przejść do oklejania powierzchni skrawkami tkanin, bibułą, papierem, naklejkami, a nawet zasuszonymi roślinami, a następnie wstawić do środka bukiet wiosennych kwiatów lub bazi. Jeżeli chcemy zrobić doniczkę, skupmy się raczej na materiałach nie tylko wodoodpornych, ale też takich, w których można wycinać (kartony po sokach przecięte wzdłuż nadają się idealnie). Po ozdobieniu całości w podstawie możemy wyciąć kilka otworów odprowadzających wodę po podlewaniu roślinek wewnątrz, pamiętajmy więc o podstawce. W takich doniczkach możemy posadzić hiacynty albo owies. Na stroiki najlepiej nadają się natomiast dna od butelek z tworzywa. Do ich boków możemy doklejać za pomocą kleju na gorąco wianki z gałązek lub inne elementy, dzięki którym całość nabierze odpowiedniego kształtu. W samym denku butelki warto natomiast umieścić wcześniej wykonane kurczaczki z pomponów lub także potraktować jej jako naczynie do sadzenia rzeżuchy.





Niepowtarzalny obrus wielkanocny

Równie ciekawe będzie wspólne stworzenie najprawdziwszego obrusu lub bieżnika wielkanocnego. W tym celu możemy kupić zwykły biały kawałek materiału o odpowiednich wymiarach i specjalne kredki lub farbki do malowania po tkaninach. Niech każdy członek rodziny sam stworzy jeden element na powierzchni płótna. Możemy też dać naszemu maluchowi pełną swobodę wyrazu. Pozwólmy na malowanie dłońmi, wykorzystywanie wszystkich kolorów i po prostu świetną zabawę. Wielkanoc to w końcu wiosenne święto, a wiosna powinna być radosna i barwna. Zanim położymy obrus czy bieżnik wykonany w takiej technice na stół, upewnijmy się, że wyschnął na całej długości. Ustawione na nim pozostałe elementy dekoracyjne będą prezentować się wspaniale, a dziecko na pewno poczuje dumę. Nie zapomnijmy jednak o wcześniejszym zapoznaniu się z instrukcją dotyczącą zabezpieczania narysowanych i namalowanych wzorów oraz ich prania. Dzięki temu tkanina przetrwa do kolejnych świąt w doskonałym stanie.



Pomysłów na samodzielne tworzenie dekoracji jest wiele, zwłaszcza w dziecięcej głowie. Dajmy się więc porwać kreatywności i w rodzinnym gronie przygotujmy coś wyjątkowego, angażując najmłodszych. Wykorzystajmy w ciekawy sposób rzeczy znajdujące się w domu i zadbajmy o wspaniałą atmosferę. Dzięki temu ta Wielkanoc stanie się niezapomniana.



Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*