Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Skakanka – prosty przyrząd, fantastyczna zabawa

Skakanka – prosty przyrząd, fantastyczna zabawa

0 Komentarzy

W XXI wieku, gdy istnieje powszechny dostęp do urządzeń elektronicznych, oferujących zazwyczaj bierną rozrywkę, dzienna dawka zdrowego ruchu to rzecz szczególnie ważna. Istotne jest to zwłaszcza wśród dzieci. Według badań z ostatnich lat, niewiele ponad 4/5 ankietowanych rodziców potwierdza, że ich dzieci regularnie korzystają z urządzeń mobilnych, z czego duża część ma pierwszą styczność z nimi już w wieku 3 lat. Abstrahując od tego, czy smartfony i tablety dla najmłodszych to dobry pomysł czy nie, pewne jest, że elektroniczna rozrywka potrafi pochłonąć dziecko bez reszty. W obecnych czasach, być może bardziej niż kiedykolwiek, należy angażować maluchy do zabaw ruchowych, aby stworzyć zdrowy balans pomiędzy biernym a aktywnym wypoczynkiem.



Wystarczy poświęcić godzinę dziennie na wspólne wyjście z dzieckiem i zorganizowanie prostej gry czy po prostu spontanicznej zabawy bez ustalonych reguł. Maluchy uwielbiają zabawy z piłką, jazdę na rowerku czy hulajnodze, ale czy kiedykolwiek proponowaliśmy naszym pociechom skakankę? Prawda jest taka, że coraz rzadziej można spotkać ten prosty sportowy gadżet u bawiących się dzieci. Częściej raczej używają go dorośli na siłowni lub podczas domowych ćwiczeń. Być może warto to zmienić, tym bardziej że na rynku nie brakuje skakanek w formie dostosowanej do potrzeb najmłodszych.



Aktywna zabawa i ćwiczenie fizyczne

Skakanka służy dużym i małym. To popularna forma ćwiczeń wśród sportowców oraz osób dbających o formę. Nie bez powodu, gdyż, jak każda czynność fizyczna, pozwala spalić kalorie. Poza tym skakanie wzmacnia mięśnie i ich elastyczność oraz kości i stawy. Poprawia koordynację ruchową, pracę serca i płuc oraz dotlenia mózg. To fantastyczne ćwiczenie, które spodoba się zarówno dziecku, jak i rodzicowi i sprawi, że oboje będą chętnie korzystali ze swoich skakanek. Jeśli każdego dnia jesteśmy zbyt pochłonięci rodzicielskimi obowiązkami i nie mamy czasu na indywidualny trening, spróbujmy połączyć dziecięcą zabawę z naszym harmonogramem i poćwiczmy razem z maluchem. Dziecko będzie zachwycone, a my przełamiemy codzienną rutynę, zapewniając sobie odrobinę zdrowego wysiłku. Ponadto skakanie na skakance może stanowić dobry punkt wyjścia do kolejnych atrakcyjnych zabaw. Przy odrobinie wolnego czasu i pomysłowości, będziemy w stanie zaplanować nawet mini program treningowy, który zaangażuje całą rodzinę do aktywnych zabaw na świeżym powietrzu.



Właściwe przygotowanie do skoków – pamiętaj o rozgrzewce

Skakanie z użyciem skakanki może być świetną formą zabawy, jednak nie można zapominać, że przede wszystkim jest to ćwiczenie fizyczne, do którego należy przygotować nasze ciało. Dotyczy to szczególnie dzieci, które początkowo mogą popełniać błędy w technice i utrzymywać nieprawidłową postawę ciała. Łatwo w związku z tym o kontuzję, dlatego intensywne skoki muszą zostać poprzedzone krótką rozgrzewką. Nie musi być ona zbyt wyszukana, jeśli zamierzamy ograniczyć się wyłącznie do tego jednego ćwiczenia. Możemy zacząć od pajacyków i biegu w miejscu, by pobudzić kończyny do pracy. Następnie rozgrzewamy stawy w rękach. Wykonujemy obroty całymi ramionami, przedramionami i dłońmi. Podobny zestaw ćwiczeń dobieramy dla nóg. Złączone uginamy lekko w kolanach, zataczając nimi koła i kierując naprzemiennie do lewej i prawej strony. Następnie ustawiamy jedną stopę na palcach i obracamy piętą, to samo robiąc później na drugiej nodze. Warto również wykonać kilka ćwiczeń na rozciągnięcie stawów. Po kilku minutach rozgrzewki możemy przystąpić do zabawy.



Prawidłowa postawa podczas skakania

Korzystanie ze skakanki wymaga nieco wprawy i poświęcenia czasu na naukę. Nie należy się spodziewać, że maluszek po kilku pierwszych próbach zacznie skakać prawidłowo, jednak warto regularnie przypominać mu o poprawnej technice trzymania przyrządu i utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała. Im wcześniej dziecko będzie miało świadomość, że skoki trzeba wykonywać poprawnie, tym szybciej zacznie zwracać uwagę na precyzję. O czym więc należy pamiętać? Podstawa to oczywiście proste plecy i wciągnięty brzuch. Trzymając uchwyty skakanki, ręce muszą być lekko ugięte w łokciach, aby linka obracała się w odpowiedniej odległości od naszego ciała. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, aby nie przemieszczać rąk. Powinny one cały czas pozostawać przy bokach tułowia. Jeśli przyjrzymy się, jak skacze doświadczona osoba, zauważymy, że skakankę wprawiają w ruch wyłącznie nadgarstki. Na początek pozwólmy maluchowi oswoić się ze sprzętem, a potem stopniowo uczmy go prawidłowej techniki. Podczas ćwiczeń koniecznie pamiętajmy o butach, najlepiej typowo sportowych z dobrą przyczepnością podeszwy.



Jak skakać? Najprostsze techniki

Jak wszyscy wiemy, skoki na skakance można wykonywać różnie. Jedna technika jest nieco trudniejsza od drugiej i wymaga lepszych umiejętności. Warto zatem wiedzieć, od czego zacząć. Najlepsze na początek są skoki z nogi na nogę. Ta metoda pozwala szybko złapać rytm i oswoić się z mechaniką ćwiczenia. Gdy dziecko ją opanuje, w niedalekiej przyszłości możemy spróbować ze skokami obunóż. Doświadczeni skoczkowie bez problemu skaczą na jednej nodze, w stylu lajkonika, krzyżują ręce, a nawet wykonują dwa pełne obroty w czasie skoku. Oczywiście nie ma konieczności uczenia się wszystkich technik. Od dziecka zależy, czy będzie chciało je zgłębiać. Dwie pierwsze omówione wyżej metody w zupełności wystarczą, by zapewnić wystarczającą dawkę wysiłku dla organizmu.





Jaką skakankę wybrać dla dziecka?

Można się zdziwić, jak wiele odmian skakanek dostępnych jest na sportowym rynku. Przyrządy te różnią się doborem materiałów, wymiarami i wagą w zależności od typu uprawianej aktywności. Oczywiście nas interesuje najprostsza skakanka dla dziecka, jednak warto, aby posiadała ona kilka szczególnych cech, które wpłyną na wygodę nauki, bowiem lekka i mała nie znaczy w tym wypadku lepsza. Byłoby dobrze, gdyby przyrząd miał nieco dłuższe uchwyty, dzięki czemu łatwiej będzie go utrzymać i wyczuć rytm obrotu linki. Oprócz tego rączki powinny posiadać odpowiednią fakturę lub pokrycie z pianki, które zapewni lepszą przyczepność. Ważna jest tu także waga – cięższe uchwyty stabilniej leżą w dłoni. Jeśli zaś chodzi o linkę czy sznurek skakanki zaleca się, aby one również ważyły nieco więcej z tego samego powodu, co w przypadku rączek. Odpowiednia masa sprawi, że łatwiej będzie je wprawić w ruch. Ich długość z kolei należy dopasować indywidualnie do wzrostu dziecka.



Popularne zabawy podwórkowe z wykorzystaniem skakanki

Nie bez powodu skakanka zapisała się w pamięci pokolenia rodziców jako jeden z głównych elementów dziecięcego wyposażenia. Można ją bowiem wykorzystać do wielu angażujących zabaw, które zakładają udział nawet kilku osób. Dorośli z pewnością doskonale je pamiętają. Oto przykłady niektórych z nich.



„Pan Sobieski” – skakanie i liczenie

To zabawa, do której potrzeba nieco szczęścia i wyczucia. Osoba skacze stylem lajkonika przez skakankę i wypowiada rymowankę: Pan Sobieski miał trzy pieski: czerwony, zielony, niebieski. Przy ostatniej sylabie wyrzuca skakankę za siebie i, nie obracając się, określa, w ile kroków zdoła do niej dotrzeć. Do wyboru ma trzy sposoby marszu: słoniowy, czyli chodzenie z wykrokiem, normalny oraz „stópki”, czyli stawianie stopy za stopą. Jeśli uczestnik dojdzie do skakanki, zanim wyczerpie się liczba kroków, przechodzi do następnej rundy i powtarza zabawę, z tym że teraz skacze obunóż, w kolejnym etapie na jednej nodze, a następnie krzyżakiem. Wygrywa osoba, która w taki sposób zdoła dostać się do skakanki we wszystkich rundach.

SKAKANKA Z DREWNIANYMI RĄCZKAMI

JANOD

Skakanka z drewnianymi rączkami to doskonała zabawka dla aktywnych, zarówno starszych, jak i młodszych, dzieci.

37,00 zł

Skoki grupowe – zabawa dla kilku uczestników

Do tej gry potrzebne będą 4 osoby i jedna dłuższa skakanka. Dwóch uczestników trzyma rączki i wprawia przyrząd w ruch, podczas gdy pozostali dwaj skaczą do momentu aż jeden z nich skusi, zawadzając nogą o skakankę. Wówczas osoba, która przegrała zamienia się pozycją z tą, która do tej pory trzymała uchwyt.



Tak naprawdę gry tego typu można wymyślać na bieżąco, w zależności, od tego, ile osób ma brać udział oraz jak długa jest skakanka. Przy odrobinie wolnej przestrzeni i z wesołym towarzystwem można zorganizować naprawdę ciekawe zabawy ruchowe dla dzieci.



Dobra skakanka to niedrogi gadżet, lecz na tyle uniwersalny, że zapewni mnóstwo rozrywki i niezbędnego ruchu. Zachęci dziecko do częstszych wyjść z domu, otworzy na nowe wyzwania, a także stanie się pretekstem do tego, by spędzić czas wspólnie z rodzicami, rodzeństwem lub znajomymi z podwórka. Ten prosty przyrząd do ćwiczeń pomoże przełamać codzienną domową rutynę i wprowadzi do naszego harmonogramu nową formę aktywnego spędzania czasu.



Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*