Podesty, czyli jak dostosować łazienkę do potrzeb dziecka
W ciągu pierwszego roku po narodzinach dziecka to my, jako rodzice troszczymy się o jego codzienną pielęgnację. Jednak, kiedy maluch zaczyna samodzielnie poruszać się po domu, a jego sprawność motoryczna się zwiększa, następuje czas nauki podstawowych umiejętności związanych z utrzymaniem higieny. Problemem staje się wtedy dosięgnięcie przez niego do umywalki, a z czasem także toalety. Jeden przedmiot może wpłynąć na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa dziecka w łazience – odpowiednio dopasowany podest.
Rynek przedmiotów, które mają za zadanie dostosowanie otoczenia do potrzeb dzieci, jest ogromny. Łatwo zauważymy, że jedną z najbardziej problematycznych przestrzeni domowych niepodlegających wielu zasadom jest łazienka. Zazwyczaj nie tylko zajmuje najmniejszą powierzchnię ze wszystkich pomieszczeń, ale też w przytłaczającej większości przypadków dopasowana jest wyłącznie do dorosłych zarówno pod względem wymiarów sprzętów, jak i ich funkcjonalności.
Małe dziecko w łazience
Wchodząc do łazienki, większość z nas nie myśli o tym, jak wielką przeszkodą jej wielkość może być dla naszej pociechy. Problem nie dotyczy jednak metrażu, a przede wszystkim wysokości każdego z elementów wyposażenia. Już dwulatki radzą sobie z poruszaniem się i koordynacją ruchową na tyle dobrze, że samodzielnie mogą wykonywać podstawowe czynności związane z higieną, takie jak mycie rąk. Dla nieco starszych dzieci, kiedy nocnik przestaje być używany, normą staje się też korzystanie z pełnowymiarowej toalety. Dosięgnięcie do niej lub do umywalki przez malucha jest niemal niemożliwe bez dodatkowej pomocy. Każdorazowe podsadzanie go również nie wchodzi w grę, jeśli zależy nam na tym, aby się usamodzielnił. Podest dla dzieci jest niewielkim elementem, który ułatwi najmłodszym codzienne czynności w sposób bezpieczny. Szukając tego odpowiedniego, natrafimy na wiele produktów o zróżnicowanych kształtach, kolorach i funkcjonalności. Żeby jednak posłużył nam on jak najdłużej i zapewnił przy tym bezpieczeństwo jego małemu użytkownikowi, powinniśmy skupić się na wysokiej jakości wyrobach z solidnych materiałów o ergonomicznej budowie.
Wybór bezpiecznego podestu
Aby dziecko było w pełni bezpieczne w trakcie korzystania z łazienki, nie tylko musimy sprawować nad nim kontrolę do momentu, w którym będzie na tyle duże, żeby samodzielnie wykonywać niezbędne czynności, ale też powinniśmy umożliwić mu użytkowanie wyłącznie bezpiecznych elementów wyposażenia. Dotyczy to również podestów. Najważniejsze jest to, aby taki podest dziecięcy był wykonany z trwałych materiałów, bezpieczny oraz funkcjonalny. Tylko dzięki temu będzie w stanie utrzymać wagę rosnącego malucha bez narażania go na upadki. Do tego mamy także o wiele wyższe wymagania dotyczące wyglądu artykułów dla najmłodszych niż jeszcze jakiś czas temu.
Odpowiednio dobrane surowce produkcyjne są jednym z elementów wpływających bezpośrednio na bezpieczeństwo. Powinny być przy tym lekkie, aby pociecha była w stanie samodzielnie przenosić całość. W ten sposób produkt zamieni się w podest dla dziecka do kuchni, pokoiku, a nawet do ogrodu. To, jak istotne są materiały, zauważyć można również w trwałości. Przede wszystkim niska waga musi iść w parze z dużym udźwigiem – obecnie niektórzy producenci zapewniają, że ich wyroby uniosą nawet 100 kg. Przed zakupem sprawdźmy też, czy wszystkie użyte materiały są zgodne z obowiązującymi normami i nie zawierają szkodliwych substancji.
Na bezpieczeństwo składa się jednak o wiele więcej elementów. Weźmy pod uwagę samą konstrukcję produktu. Aby nasz maluch nie wywrócił się, podstawa całości musi być stabilna, a tym samym stosunkowo szeroka. Do wyboru mamy także dwa podstawowe typy podestów różniące się budową: jedno- i dwustopniowe. Jeżeli wybierzemy drugi, zwróćmy szczególną uwagę na to, czy na każdym schodku mieści się cała stopa dziecka. W innym wypadku nietrudno o upadek. Kolejną rzeczą jest obecność zabezpieczeń antypoślizgowych. Warstwa wykonana z miękkiego silikonu lub gumy powinna pokrywać nie tylko górną część podestu, ale też znajdować się na nóżkach lub krawędziach podstawy. Dotykając jej dłonią, możemy sprawdzić, czy jest odpowiednio elastyczna i przyczepna.
Ważne jest również to, aby przy tym produkt był funkcjonalny. W ten sposób podest antypoślizgowy dla dzieci będzie używany przez długi czas i posłuży jeszcze starszakowi, a z czasem brzdącowi w wieku przedszkolnym. Warto więc rozglądać się za tymi profilowanymi, które ułatwią przysuwanie ich do wyposażenia łazienki, np. umywalki czy toalety. Kolejnym co powinno zwrócić naszą uwagę, jest to, czy podest można łatwo utrzymać w czystości. Bezpośrednio łączy się to z charakterystyką materiałów, z jakich go wykonano, ale też z budową – im więcej zakamarków, tym większe ryzyko rozwijania się w nich bakterii i grzybów. Dobrze, jeśli został wyposażony w jakąś formę uszka lub uchwytu pozwalającego dziecku wygodnie go złapać podczas przenoszenia. Unikajmy za to tych z doklejanymi elementami, które z czasem mogą odpaść.
Korzystanie z podestu na co dzień
Codzienne czynności niestanowiące dla nas żadnego wyzwania, dla naszych dzieci mogą być nie lada przygodą. Podest to jedno z popularnych narzędzi pomagających im w niemal każdej części domu. Dlatego tak ważny jest jego prawidłowy wybór. Poza wymienionymi wcześniej elementami, na które warto zwracać uwagę, a które w głównej mierze dotyczą korzystania z łazienki, jest jeszcze kilka dodatkowych aspektów. Po pierwsze upodobania malucha. Nie wykluczajmy dzieci z wyborów dotyczących ich przestrzeni, jeśli tylko rozwinęły już na tyle umiejętność wyrażania opinii dotyczących np. koloru. Możemy umówić się, że my wybierzemy kształt (aby zagwarantować najmłodszemu członkowi rodziny bezpieczeństwo i zawęzić wybór do solidnych modeli), a pociecha barwę, ponieważ zazwyczaj każdy tego typu produkt dostępny jest w kilku odcieniach. Zachęcajmy też małego użytkownika do wykorzystywania go na różne sposoby – w końcu podest doskonale sprawdzi się jako niski stołeczek, kiedy trzeba się ubrać, półeczka na najważniejsze zabawki w trakcie zabawy czy stoliczek podczas przyjęcia dla lalek. W ten sposób rozwiniemy w dziecku umiejętność patrzenia na przedmioty jak na funkcjonalne narzędzia.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź