Zabawki dla małego ogrodnika
Wiosna oznacza, że rozpoczynamy prace ogrodowe, czy to za domem, czy na działce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w większości z nich pomogła nam pociecha. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie zabawki, które odznaczają się funkcjonalnością podczas aktywności na świeżym powietrzu i gotowe! Zaangażowanie malucha w pomoc w trakcie wykonywania ogrodowych porządków, sadzenia i pielęgnacji roślin niesie za sobą duży potencjał edukacyjny, kształtuje też wiele przydatnych zdolności. Warto więc wykorzystać każdą okazję, by zachęcić go do wspólnego działania.
Na szczęście producenci akcesoriów dla najmłodszych w swoich ofertach posiadają wiele zabawek idealnie nadających się do zabrania do ogrodu. Niektóre z nich wiernie naśladują narzędzia dla dorosłych, inne przydają się do kreatywnych zajęć edukacyjnych, za to wszystkie charakteryzują się trwałością. Wybór tych odpowiednich, powinien być uzależniony od możliwości naszego dziecka, a także jego upodobań. W końcu korzystanie z nich musi przynosić frajdę i zachęcać do dalszej zabawy.
Korzyści płynące z zabawy w ogrodzie
Każdy z nas wie, jak ważne jest to, aby nasze pociechy bawiły się na zewnątrz. Świeże powietrze sprzyja hartowaniu organizmu, promienie słoneczne pozwalają na wytwarzanie witaminy D, a spora dawka ruchu doskonale wpływa na kształtowanie koordynacji ruchowej i wzmacnianie mięśni. Jednak to nie jedyne zalety, które płyną ze wspólnej pracy na grządkach. Przede wszystkim, takie zagospodarowanie maluchowi czasu może być świetnym rozwiązaniem jeśli na co dzień szybko zaczyna się nudzić i potrzebuje bardzo dużo ruchu. Może się wydawać, że jest inaczej, lecz prace tego typu są wyjątkowo zróżnicowane i wymagają sporych wydatków energii. Musimy też zadbać o to, żeby taka forma spędzania czasu była atrakcyjna. Oznacza to zaopatrzenie się w specjalnie przystosowane narzędzia ogrodowe dla dzieci i zorganizowanie np. podlewania na czas czy wykopywania dołków na rośliny w formie zabawnych wzorów. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia oraz oczywiście troska o bezpieczeństwo najmłodszego członka rodziny. Zadania takie jak obsadzanie lub pielęgnacja grządek mogą być również świetnym treningiem kształtującym zdolność do koncentracji i planowania, nie wspominając o wszechstronnym rozwoju motoryki. Szczególnie ważny jest jednak ich potencjał edukacyjny. To właśnie ogród stanowi najbliższy dla wielu z nas zróżnicowany ekosystem, w którym z łatwością zaobserwujemy razem z dzieckiem rozwój roślin, a także życie owadów i małych zwierząt, takich jak jeże, żaby, gryzonie i mnóstwo ptaków.
Jak kupować narzędzia dla dziecka
W przeciwieństwie do wielu zabawek, narzędzia ogrodowe przeznaczone dla najmłodszych mogą być używane zupełnie jak te pełnowymiarowe, z których korzystają dorośli. Dlatego szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na specyfikację, a konkretnie materiały, z jakich zostały wykonane. To właśnie one wpłyną na trwałość poszczególnych produktów nie tylko na uszkodzenia mechaniczne (o nie w końcu bardzo łatwo w ogrodzie), ale też na działanie wilgoci i warunków atmosferycznych w ogóle. Kierować możemy się tym, co wybralibyśmy dla siebie – najczęściej będą to elementy z metalu, drewna, a w przypadku pokrowców, toreb do przenoszenia itp. materiały powinny być łatwe w czyszczeniu i wodoodporne. Przykładem mogą być produkowane przez markę Janod zabawki, które z trwałością łączą także dwie inne cechy niezbędne w tego rodzaju akcesoriach: wygodę i estetyczny wygląd. Na komfort malucha wpływać będą odpowiednie wymiary narzędzi dostosowane do jego możliwości, a dodatkowo również ergonomiczne kształty i uchwyty. W ten sposób z łatwością przeniesie wszystko w wybrane miejsce. Nie pomijajmy przy tym kwestii wyglądu w trakcie zakupów. Nasze dziecko ma pewne upodobania, warto więc kierować się nimi, wybierając kolorowe narzędzia ozdobione ciekawymi wzorami.
Jakie narzędzia dla dziecka warto mieć?
Kiedy już wiemy w jaki sposób wybierać odpowiednie produkty, możemy przyjrzeć się przykładom narzędzi ogrodowych, które przydadzą się dziecku. Wszystkie z nich są przy tym łatwo dostępne w sklepie Bamboli. Ponadto sprawdzają się już od pierwszych chwil spędzonych na przygotowaniu grządek, więc będą stanowić świetny zestaw startowy dla małego ogrodnika.
Łopatka, grabki i wiaderko to podstawa. Pamiętajmy jednak, że te, których najmłodsi używają w piaskownicach, nie spiszą się w ogrodzie. Ważne są ich wymiary oraz kształty pozwalające na pracę w pozycji klęczącej. No i oczywiście materiały z jakich je wykonano. Plastik połamie się podczas spotkania z kamieniem lub w ubitej ziemi, za to metal zniesie wszystkie te próby doskonale. Wcześniej wspominane zabawki Janod sprawdzą się więc idealnie. Na rynku funkcjonuje też wiele innych firm oferujących podobne produkty, warto również zwracać uwagę na proponowane przez nie zestawy składające się z najpotrzebniejszych narzędzi.
Kolejnym elementem, bez którego nasz mały pomocnik sobie nie poradzi w trakcie pielęgnacji roślin, jest konewka. Tutaj w przeciwieństwie do poprzednich narzędzi, możemy posiłkować się tą zazwyczaj używaną przez dziecko na plaży, w kąpieli czy w piaskownicy, jednak ze względów higienicznych oraz użytkowych lepiej zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczoną do ogrodu. Zwłaszcza że różnica w pojemności pomiędzy takimi produktami może być spora. Konewka zapewne będzie też przechowywana razem z innymi narzędziami w garażu, szopce lub innym miejscu, gdzie inne niż metal lub specjalne tworzywa materiały uległyby zniszczeniu.
Przenoszenie ziemi, drobnych narzędzi, a także roślin stanie się o wiele łatwiejsze, jeśli maluch będzie miał do dyspozycji taczkę. Nie tylko załaduje do niej wszystko, co potrzebne, ale też będzie mógł w trakcie użytkowania poćwiczyć koordynację – utrzymanie jej na jednym kółku podczas skręcania to wcale nie taka łatwa sprawa. Takie produkty dla dzieci wyposażone są w szerokie bieżnikowane koła zapewniające lepsze prowadzenie po każdej nawierzchni, a mniejsze rozmiary zapobiegają umieszczeniu na niej ciężaru przekraczającego możliwości malucha.
Po zakończonej pracy
Aktywna zabawa w ogrodzie może trwać cały rok. Najciekawszym okresem jest ten od wiosny do jesieni. Dziecko będzie mogło w tym czasie pomagać w pracach, ucząc się w jaki sposób sadzić i pielęgnować rośliny. Jednocześnie daje to niepowtarzalną okazję do obserwacji życia w tym różnorodnym środowisku. Na każdym etapie prac możemy więc tłumaczyć maluchowi zachodzące zmiany, uczyć go nazw i budowy poszczególnych gatunków kwiatów czy warzyw. Świetnym pomysłem jest też stworzenie zielnika, który z czasem stanie się piękną pamiątką tych wspólnie spędzonych chwil. W tym celu możemy zbierać liście i kwiaty własnoręcznie posadzonych roślin, a następnie za pomocą specjalnej praski suszyć je i wklejać do albumu. Opisywanie każdego okazu będzie o wiele ciekawsze niż uczenie się takich samych informacji z książeczek i podręczników. Aby zainteresować pociechę zwierzętami mieszkającymi w ogródku, możemy też podarować jej lupę, dzięki której będzie mogła obserwować zachowania nawet najmniejszych owadów, bez wyrządzania im krzywdy.
Praca w ogrodzie daje nam możliwość zaangażowania najmłodszego członka rodziny w naukę nowych umiejętności i zdobywanie wiedzy w najlepszy sposób – poprzez obserwację przyrody w trakcie zabawy. Dlatego przygotujmy odpowiednie narzędzia i pomóżmy dziecku odkryć wyjątkowy świat roślin oraz zwierząt znajdujący się tuż za progiem. Wybierajmy przy tym tylko wytrzymałe produkty odpowiednio dostosowane do możliwości maluchów. Dzięki temu rodzinnie spędzimy czas, łącząc przyjemne z pożytecznym.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź