Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Kreatywne zabawy wiosenne – wspólne prace plastyczne z dzieckiem

Kreatywne zabawy wiosenne – wspólne prace plastyczne z dzieckiem

0 Komentarzy

Wiosna to czas, w którym przyroda ponownie budzi się do życia, a wraz z nią dobry humor, entuzjazm i nowa energia do działania. Wyrwani z jesienno-zimowego letargu wyruszamy na pierwsze dłuższe spacery, rowerowe wyprawy i zabawy na świeżym powietrzu. Nie da się ukryć, że ta cudowna pora roku również inspiruje i pobudza umysł do kreatywnych aktywności. Maluchy tylko czekają na inicjatywę z naszej strony, by wspólnie wykonać jakąś pracę plastyczną, która wyzwoli ich pomysłowość.



Wbrew pozorom, takie zabawy techniczne są dość proste, a do ich realizacji wystarczą materiały codziennego użytku, jakich używamy na co dzień. Większość z nich z pewnością już teraz mamy w domu, a pozostałe bez problemu kupimy za niewielkie pieniądze. Zasiadając z dzieckiem do prac tego typu, zawsze wybieramy jakiś motyw przewodni, który ma spajać wszystkie nasze dzieła. Jako że mamy początek wiosny, postawmy właśnie na tę szczególną porę roku i zastanówmy się, co oryginalnego można w związku z nią wykonać.



Zabawy plastyczne DIY – wiosna w naszym domu

Wiosna niesie ze sobą wiele różnych zjawisk, a także mnóstwo symboli i odniesień. Zwierzęta budzące się ze snu zimowego, ptaki powracające z ciepłych krajów, kwitnące rośliny… To wszystko można przedstawić w prosty sposób za pomocą kawałka papieru i bibuły, tworząc naprawdę ciekawe motywy. Aby znaleźć inspirację, wystarczy wyjrzeć za okno.



Do przygotowania takich samodzielnych prac potrzebne nam będą przede wszystkim tradycyjne materiały i narzędzia, jakich maluch używa w przedszkolu lub szkole. Mówimy tu o kolorowym papierze, kredkach, bibułce, farbkach, naklejkach itp. Takie gadżety DIY dla dzieci dostępne są w każdym sklepie z artykułami dla najmłodszych, dlatego skompletowanie potrzebnego wyposażenia nie zajmie nam dużo czasu.



W internecie znajdziemy mnóstwo instrukcji wykonania rozmaitych prac plastycznych z wiosennymi motywami. Ich poziom trudności jest świetnie dopasowany do możliwości manualnych dziecka, dlatego wystarczy po prostu kierować się aspektami wizualnymi przy ich wyborze. Bez wątpienia spośród dostępnych propozycji wspólnie wybierzemy coś idealnego.



Zaczynamy! Propozycje wiosennych zabaw kreatywnych dla dzieci

Poniżej prezentujemy przykłady uniwersalnych i sprawdzonych zabaw plastycznych. Znajdą się tu zarówno piękne dekoracje z papieru, jak i formy, z którymi można wejść w interakcję i korzystać z nich, jak z zabawek.



Kwiaty bzu z popcornu – wiosenny akcent na kartce papieru

Robiąca świetne wrażenie praca plastyczna, którą wykonuje się błyskawicznie. Będziemy potrzebowali sztywnej kartki technicznej w białym kolorze, zielonego papieru lub trochę bibuły, nożyczek, kleju, pędzli, farb i, co ciekawe, popcornu! Wystarczy gotowy w paczce.



Na zielonej kartce lub bibule rysujemy listki i wycinamy je. Każdy z nich zaginamy wzdłuż. Na białym papierze malujemy farbą gałązkę, do której doklejamy listki. Aby nadać całej pracy większej trójwymiarowości, nakładamy klej tylko miejscowo, by fragmenty liści odstawały z powierzchni.





Mając gotową gałązkę, rozprowadzamy po kartce klej i naklejamy kawałki popcornu tak, aby kształtem odwzorowywały kwiaty bzu. Gdy wyschną, malujemy je białą lub fioletową farbą. Całość prezentuje się świetnie. Naklejone elementy stabilnie utrzymują się na kartce, zatem praca doskonale sprawdzi się jako element dekoracyjny w domu.



Dzieła plastyczne, które wykorzystują takie nietypowe materiały, jak popcorn, pobudzają kreatywność i wyobraźnię dziecka. Poprzez nie możemy pokazać maluchowi, że wszystko, co mamy pod ręką, można wykorzystać do stworzenia czegoś oryginalnego. Nie trzeba ograniczać się wyłącznie do standardowych materiałów technicznych, natomiast warto stale obserwować otoczenie i starać się wykorzystywać wszelkie jego elementy do twórczych działań. Tego właśnie powinniśmy uczyć naszych dzieci.



Ptaszki z rolek – całkowita swoboda wykonania

Rolka po papierze toaletowym czy ręczniku kuchennym stanowi naprawdę wdzięczny materiał. Walcowaty kształt i stabilna struktura pozwalają nakładać na nią rozmaite elementy. Różnorodne zestawy DIY świetnie pasują do rolki, którą można pokolorować, pomalować lub ozdobić kawałkami bibuły lub innego materiału. Jeśli nie mamy gotowej, szybko wykonamy ją z papieru technicznego zawijając kartkę i spinając zszywaczem.

MAŁY ZESTAW ARTYST. (KREDKI,MAZAKI,FARBY)

DJECO

Mały zestaw artystyczny, w skład którego wchodzą farby akwarelowe, kredki, mazaki, gumka i pędzelek.

124,70 zł

Jeśli chodzi o wykonywanie ptaszków przy użyciu papierowego walca, nie ma tak naprawdę żadnych ścisłych instrukcji. Możemy tu wykorzystać rozmaite materiały tekstylne, które powycinamy i połączymy, by wyszły nam ptasie główki z dziobkami i oczami, tułów oraz skrzydła. Opcjonalnie wystarczy do tego zwykły papier o różnych kolorach. Aby uzyskać ciekawszy efekt, górną część rolki możemy zagiąć tak, aby przypominała ptasie uszy.





Przy tego typu zabawach warto czasem nie narzucać żadnych określonych instrukcji co do wykonania pracy. Starszym dzieciom, które nabrały już nieco wprawy, dajmy więcej swobody twórczej, by mogły same zaprojektować swoje zwierzątko. Dzięki temu zaczną same główkować i podczas podobnych działań wykazywać się coraz większą samodzielnością.



Bociany z papieru i bibuły – prosty sposób na zabawkę lub wiosenną dekorację domową

Bocian to jeden z wielu symboli wiosny, dlatego świetnie sprawdzi się jako domowa ozdoba na powitanie nowej pory roku lub papierowa kukiełka do zabawy. Będziemy tu potrzebować czerwonego i białego papieru technicznego, czarnej i białej bibuły, nożyczek oraz kleju.



Z białego papieru wycinamy głowę wraz z szyją i okrągły tułów ptaka (zadbajmy o to, by był w miarę duży). Z czerwonego zaś dziób i parę długich cienkich nóg. Koło przecinamy na pół, nakładamy połówki na siebie i sklejamy z nóżkami i szyją tak, aby obydwa półkola przypominały złożone skrzydła. Do głowy doczepiamy dziób. Oko możemy dorysować czarnym mazakiem lub nakleić ciemny kawałek papieru. Tułów pokrywamy bibułą, która doda efektu upierzenia.





Tak przygotowanego bociana można zawiesić gdzieś w domu, by wszyscy mogli podziwiać dzieło malucha. Opcjonalnie da się zrobić z niego praktyczną zabawkę. Z tylnej strony figurki przyklejamy taśmą długi drewniany patyczek, na przykład po lodach. Wówczas bocian stanie się kukiełką, którą będzie można swobodnie się bawić. W chwilach przerwy od zabawy możemy go umieścić chociażby w donicy z kwiatami na parapecie. Uchwyt będziemy mogli stabilnie wsadzić w ziemię, zyskując fantastyczną wiosenną dekorację przygotowaną przez naszą pociechę.



Samodzielnie wykonane zabawki kreatywne tego typu pokazują dziecku, że z kilku łatwo dostępnych materiałów da się wykonać coś oryginalnego i praktycznego. Papierowy bocian w efekcie końcowym robi świetne wrażenie, a jego wykonanie ogranicza się tak naprawdę jedynie do wycięcia odpowiednich kształtów. Maluch przekona się, że, w przypadku takich aktywności, najprostsze rozwiązania są najlepsze. Poza tym już od najmłodszych lat zacznie czerpać radość z prostych rzeczy i doceniać wysiłek włożony w wykonanie takiego dzieła.



Dekoracje z masy solnej – wspólne lepienie kształtów

Popularne masy plastyczne to wspaniała forma zabawy dla maluchów. Poznawanie poprzez dotyk, formowanie kształtów i ugniatanie masy o charakterystycznej konsystencji wpływa na rozwój motoryki i pozwala odkrywać nowe zjawiska fizyczne. Masa solna jest bardzo łatwa w wykonaniu, można ulepić z niej dowolne figury, a gdy wyschnie – w całości pomalować.



Do przygotowania masy potrzebować będziemy po dwie szklanki mąki kukurydzianej i soli, a także jedną szklankę przegotowanej wody. Wszystkie składniki mieszamy w misce i dokładnie zagniatamy. Gotowa mieszanka ma plastyczną konsystencję, z której możemy ulepić ludziki, zwierzątka lub inne dowolne kształty. Przygotowane figurki odkładamy w ciepłym miejscu, na przykład obok grzejnika, by mogły wyschnąć. Opcjonalnie wstawiamy je na chwilę do lekko nagrzanego piekarnika. Wysuszone posiadają połyskliwą powierzchnię i jasny kolor. Są na tyle sztywne, że możemy je teraz pomalować pędzelkami.



Masa solna jest świetną alternatywą dla gotowej plasteliny, gdyż pozwala od podstaw wykonać własny materiał oraz nadać mu dowolny kształt i kolor. Maluszek może więc poczuć się jak prawdziwy rzeźbiarz, przy okazji rozwijając swoje zdolności manualne i motoryczne. Charakterystyczną masę można ugniatać w dłoniach, formować i rozciągać, co bez wątpienia rozbudzi dziecięcą ciekawość.



Wiosenne słońce i wydłużone dni pobudzają umysł i zachęcają do działania. Wykorzystajmy wspólnie tę wyjątkową atmosferę, jaką funduje nam przyroda i spędźmy jak najwięcej czasu o tej porze roku na kreatywnych zabawach. Wykonane przez nas dzieła będą świetną pamiątką na okres jesienno-zimowy i nieraz przypomną dziecku o jego plastycznych dokonaniach.



Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*