Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Najciekawsze książeczki do wspólnego czytania z dzieckiem!

Najciekawsze książeczki do wspólnego czytania z dzieckiem!

0 Komentarzy

Żadna zabawka, nawet najpiękniejsza i najdroższa, nie zastąpi czasu spędzonego z rodzicem na wspólnym czytaniu. Książki wspaniale rozwijają dziecko i to pod wieloma względami. Nawet jeśli pociecha jeszcze nie potrafi mówić ani czytać, czerpie z tego wiele korzyści. O zaletach wspólnego czytania można mówić bez końca. Sama rozmowa czy nawet włączenie dziecku audiobooka, nie jest tym samym, co wspólne czytanie. Pociecha będzie dużo bardziej wdzięczna za taki podarunek, niż za kilkanaście zabawek z najnowszej kolekcji. Bogactwo i różnorodność asortymentu sprawia, że można wybierać w tysiącach książek, które zawierają wartościową wiedzę i piękne obrazki.



Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

Nawyk czytania warto kształtować u dziecka od najmłodszych lat jego życia. Wspólne czytanie ma bardzo korzystny wpływ na rozwój mózgu. Każdy rodzic z pewnością zdążył zauważyć, przez jak krótki czas pociecha jest w stanie koncentrować uwagę. Dzięki wspólnym lekturom czas ten znacząco się wydłuża. Warto więc zacząć przyzwyczajać podopiecznego, rozpoczynając od kilku minut i coraz bardziej wydłużając czas wspólnego czytania. Wkrótce dziecko będzie samo przynosiło książki i prosiło o jak najdłuższe czytanie. Bardzo ważne jest to, aby rodzic czytał w odpowiednim rytmie. Znaczenie ma ton, głośność i modulacja głosu. Na początku dzieci nie rozumieją znaczenia wszystkich słów, dlatego opierają się na zawartych w książce obrazkach i ekspresji czytającego. Należy oddać emocje czytanego tekstu, aby dziecku łatwiej było zrozumieć i zadowolić jego potrzeby czytelnicze. Warto również omawiać z dzieckiem przeczytaną historię i bawić się w dopowiadanie własnego ciągu dalszej historii, co pobudzi jego wyobraźnię jeszcze bardziej.

Wspólne czytanie jest sposobem na budowanie więzi rodzica z dzieckiem oraz na zaspokojenie jego potrzeb emocjonalnych. Nie ma lepszej metody na wsparcie rozwoju psychicznego, naukę języka, rozwój słownictwa i swobodniejsze wysławianie się. Niepozorne czytanie bajek uczy myślenia, rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, ćwiczy pamięć, ułatwia naukę, poszerza wiedzę, rozwija poczucie humoru, jest źródłem wspaniałej zabawy, przygotowuje i motywuje do samodzielnego sięgania po lekturę. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że głośne czytanie dziecku pomaga mu w rozwiązywaniu problemów i zapobiega działaniom aspołecznym. Nie tylko rozwija wrażliwość moralną, ale też uczy odróżniania zła od dobra. Jest to idealny sposób na zabicie nudy. Co więcej, wspólne czytanie z dzieckiem zmniejsza ryzyko uzależnienia się od mediów.





Jakie rodzaje książek czytać dzieciom?

Każdy rodzaj książek ma nieco inny wpływ na rozwój dziecka, co warto mieć na uwadze przy ich wyborze. Najlepiej jest mieć w domowej biblioteczce różnorodne pozycje. W przypadku dzieci prym wiodą oczywiście bajki, czyli opowiastki pisane wierszem/prozą. Mają one formę przypowieści, a więc zawierają przydatną dla pociechy naukę. Bajki dla niemowląt także są źródłem nauki. Starsze dzieci również bardzo je lubią. Bajki i baśnie stymulują zmysły, uczą koncentracji i rozwijają twórczą aktywność. Pełnią one rolę edukacyjną, zawierają podstawowe wartości i uczą prawidłowych zachowań. Za ich pomocą dziecko ma okazję do poznawania otaczającego je świata. Dalej są wierszyki, czyli krótkie utwory rymowane. Kolejnym rodzajem książek dla dzieci są baśnie, które są utworami o tematyce fantastycznej. Bardzo często zawierają opowiadania dotyczące walki dobra ze złem, nadprzyrodzonych sił. Mogą również obfitować w mądrości ludowe i wierzenia. Książki przygodowe dla dzieci zawsze są strzałem w dziesiątkę. Mogą nauczyć się z nich bardzo wiele o codziennym życiu.

Bardzo mile widziane przez dzieci są opowiadania przyrodnicze, czyli niewielkie utwory o tematyce przyrodniczej. Można poznać dzięki nim otaczającą pociechę naturę – świat fauny i flory. Na kartkach takich książek znajdują się piękne ilustracje, które przykuwają wzrok pociechy. Świat nauki przybliżają dzieciom książki popularno-naukowe. Napisane są one oczywiście w przystępny sposób, czyli łatwym do zrozumienia dla dzieci językiem. Wiele pociech lubi sięgać po komiksy, czyli opowieści rysunkowe, gdzie tekst wpisany jest w dymki. Do wybory są także lektury, czyli książki zalecane do przeczytania. W młodym wieku dzieci lubią czytać lektury, które są bardzo ciekawe, ale z biegiem czasu stają się one być coraz bardziej skomplikowane i po prostu nudne. Wiedzą o tym doskonale gimnazjaliści i licealiści. W tym wieku jednak dzieci samodzielnie sięgają po interesujące je pozycje. Wspólne czytanie zwykle kończy się w klasie podstawowej.

Zupełnie inną opcją jest książka kucharska dla dzieci, która wbrew pozorom również jest bardzo ciekawą i praktyczną propozycją. Tym bardziej, jeśli pociecha lubi pomagać w kuchni i podpatrywać, jak rodzic przyrządza posiłki. Jak najbardziej warto rozwijać kulinarne umiejętności i pasje dziecka. Pozycji do wyboru jest naprawdę dużo. Warto wybrać takie, które będą dostosowane do umiejętności i możliwości podopiecznego. Świetną pozycją na rynku są książki interaktywne, które stanowią wspaniałą alternatywę dla smartfona i tabletu. Taka książka wiele uczy i jednocześnie bawi. Jej zadaniem jest pobudzenie wyobraźni i kreatywności. Interaktywne książki pomagają rozwijać dziecięce pasje i umiejętności. Obowiązkowo należy dopasować odpowiednią pozycję do wieku i etapu rozwoju malca. Jak najbardziej sprawdzą się książki do wypełniania, które pobudzają do myślenia i zaangażowania. Dziecko ma do wykonania różne zadania i rysunki do skończenia. Nie brakuje książek sensorycznych, obracanek, bajek-otwieranek i przesuwanek oraz kołysanek. Książki mogą mieć elementy ruchome/ dźwiękowe, dziury i naklejki.





Propozycje książek dla dzieci

• Dla najmłodszych dzieci, poniżej drugiego roku życia godne polecenia są kołysanki: “365 bajek na dobranoc. Księżyc opowiada… historyjki na dobry sen”, “Kołysanki przytulanki” i “Kołysanki dla maluszków”. Dużym uznaniem wśród dzieci cieszą się książki z serii „Akademia Mądrego Dziecka”. Godne polecenia są „Księga dźwięków”, „Pierwsze obrazy”, seria książek „Miffy”, „Krecik”, „Kto się ukrył? W lesie. Moja pierwsza książeczka z okienkami”.
• Dla starszych pociech świetnie sprawdzi się cała seria książek Krzysztofa Kiełbińskiego „Mały Garaż”. Podobnie zresztą jak seria „Mały Chłopiec” od Wydawnictwa Olesiejuk. Dwulatek z chęcią wysłucha i będzie wspaniale się bawił przy pozycjach: „Pora na potwora”, „Babo chce!”, serii książek „Basia”, „Kicia Kocia na placu zabaw”, wierszyki i książeczki Juliana Tuwima, „Ilustrowany inwentarz zwierząt”, „Zaśnij ze mną” czy „Kolory”.
• Dla trzylatków można sięgnąć po książki pt.: „Zuzia idzie do przedszkola”, „Żegnaj pieluszko”, „Gryźgo idzie w świat”, „O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę”, „Opowiastki o zwierzętach”, „Wiersze, że aż strach”, wiersze Jana Brzechwy.
• Czterolatkom spodobają się: „Maja i jej świat. Ciekawość”, „Lalka Williama”, „Zęboszczotki”, „Figle migle”, książki z serii „Paddington”, „Moja pierwsza encyklopedia zwierząt”, „120 przygód Koziołka Matołka”.
• Co dla pięciolatka? Odpowiednie będą: „Uczuciometr Inspektora Krokodyla”, „Mój młodszy brat” , „Igor i lalki”, „Matematyka ze sznurka i guzika”, „Rok w ogrodzie”, „Burzliwe dzieje Pirata Rabarbara”, „To wszystko rodzina!”.
• Z sześcioletnimi dziećmi można czytać: serię książek „Koszmarny Karolek”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Wierszyki łamiące języki”, „Mała encyklopedia domowych potworów”, „Poczytam ci, mamo. Elementarz matematyczny”, „Kto, gdzie, kiedy? Książka z okienkami”.
• Siedmiolatkowi spodobają się: „Kapselek”, „Baśnie i legendy polskie”, seria książek „Czytam sobie”, „O chłopcu, który wpadł do książki”, „Zbaranieć można”, „Wyhoduj swoje drzewo”, „Baśnie Andersena”, „Cholera i inne choroby”.
• Ośmioletnie dzieci będą zachwycone książkami: „Na tropie słów”, „Mity greckie dla dzieci”, „Opowieści z Narnii”, „Calvin i Hobbes”, : „Asteriks i Obeliks”, „Tytus, Romek i Atomek”, Dzieciaki świata”, „Mapy”.

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*