Niemowlak na basenie - kiedy i jak się przygotować
Rozwój niemowlęcia jest niezwykle ważny dla każdego rodzica. Codzienna aktywność oraz ćwiczenie uważności dziecka wspiera rozwój nie tylko fizyczny, ale także psychosomatyczny. Woda odgrywa szczególna rolę w tym procesie, gdyż w pełni przypomina środowisko panujące w łonie matki, gdzie niemowlak spędził dziewięć miesięcy życia. Zabawa w wodzie pobudza układ nerwowy, wzmacnia mięśnie i układ krążenia, wspomaga również koordynację wzrokowo-ruchową dziecka i zapobiega późniejszym wadom postawy. Ponadto, podczas przebywania w wodzie maluch wzmacnia więź z rodzicami – rozwija sferę emocjonalną.
Kiedy zabrać niemowlaka na basen
Wielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że woda jest bezpiecznym i przyjemnym miejscem dla dziecka, które wspiera jego rozwój i wpływa na prawidłowe funkcjonowanie małego organizmu. Warto zatem wiedzieć w jakim wieku rozpocząć wizyty na basenie z dzieckiem. Jeżeli niemowlę jest zdrowe, wykazuje postępy i pewnie unosi główkę, może stać się 0 już od drugiego miesiąca życia. Specjaliści zalecają jednak, aby odczekać do trzeciego, a nawet czwartego miesiąca, aby uzyskać większą pewność. Wówczas, dziecko nabiera większych sił fizycznych i znacznie wzmacnia swój układ immunologiczny. Przed pierwszym zapisaniem maluszka na tego typu zajęcia rekreacyjne, warto skonsultować swoją decyzję z lekarzem i sprawdzić ogólny stan organizmu niemowlęcia. Różnego rodzaju choroby dermatologiczne mogą całkowicie wykluczyć dziecko z aktywności na basenie. Należy również pamiętać, że przeziębienie, odparzenia, zapalenie gardła i ucha oraz inne infekcje sprawiają, że pierwsza wizyta na basenie maluszka może być przeniesiona w czasie. Przy takim typie aktywności ruchowej, ważna jest także odpowiednia pora dnia, ponieważ rytm dobowy u każdego dziecka objawia się inaczej. Korzystając z wodnych atrakcji trzeba odpowiednio przygotować pociechę pod względem wcześniejszego jedzenia. Niemowlak nie może być zbytnio najedzony (warto zachować 30 minutową przerwę od ostatniego posiłku), ani też głodny, gdyż woda wzmaga apetyt. Wówczas, dziecko może być kapryśne i marudne, co skutecznie wpłynie na nastroje i poczucie komfortu jego i rodziców, a zabawa z pewnością zostanie skrócona. W tej kwestii należy zachować umiar i w odpowiednim czasie nakarmić dziecko przed wejściem do wody. Zajęcia na pływalni będą jeszcze większą frajda dla całej rodziny, jeżeli niemowlak będzie wyspany. Przebywanie dłużej w wodzie pochłania dużo dziecięcej energii, która jest uzupełniania właśnie podczas snu. Gdy odpoczynku jest za mało, wodne przyjemności zejdą na dalszy plan, ponieważ maluch nie będzie mieć siły na zabawę i pełne korzystanie z dostępnych atrakcji.
Przed pierwszą wizytą na pływalni, warto w domowych warunkach przyzwyczajać dziecko do dłuższego przebywania w wodzie. Dzięki temu, rodzice wraz z maluszkiem ćwiczą różne pozycje do ułożenia na wodzie i przygotowują pociechę do kolejnego etapu w rozwoju. Pomocne w domowych zajęciach będą zabawki do kąpieli, które można później zabrać ze sobą na basen. Będą się one przyjemnie kojarzyć, a maluch poczuje się komfortowo i bezpiecznie wiedząc, że jego ulubione książeczki, zwierzątka morskie oraz piszczące, gumowe drobiazgi są razem z nim.
Akcesoria dla dziecka i rodzica na basen
Pierwsza wizyta na basenie to emocjonujące wydarzenie zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Należy zacząć od dokładnego spakowania wszystkich niezbędnych rzeczy. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą dwóch toreb. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia szykowanie się w szatni. Co spakować do torby na basen? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że podczas pierwszej wizyty maluch może często wychodzić i wchodzić do wody ponownie, dlatego niezbędny jest dobrej jakości ręcznik z kapturkiem, który ogrzeje ciało i główkę malucha po każdej kąpieli. Ponadto, pakując się na pływalnie należy kupić pieluchy do pływania – niezbędne podczas wszelkich zabaw w wodzie. Ich dopasowany kształt oraz wytrzymałe materiały powodują, że nie pęcznieją podczas kontaktu z wodą, a maluch ma dużą swobodę ruchową nawet, gdy pieluszka kąpielowa jest mokra. Przed zakupem, należy sprawdzić dokładne wymiary dziecka, aby dobrać odpowiedni rozmiar i zapewnić dziecku odpowiedni komfort.
Pieluszki kąpielowe wielokrotnego użytku idealnie sprawdzą się na basen - zawierają miękki laminat z szybko wchłaniającą warstwą polaru i ukrytą wodoodporną membraną, są odporne na plamy i kompatybilne z dodatkowymi wkładami. Podczas pakowania na pływalnie należy również pamiętać o zabraniu suszarki do włosów, gdyż te dostępne w obiekcie mogą być zajęte, a ich temperatura może okazać się za wysoka dla delikatnej skóry głowy. Do niezbędnych akcesoriów kąpielowych należy zaliczyć również wszelkiego rodzaju ubrania na zmianę, gdyż podczas przebierania niektóre rzeczy mogą spaść na mokrą powierzchnię. Różnego rodzaju kosmetyki dla dzieci stanowią bardzo ważną część wyposażenia basenowego. Warto zabrać ze sobą delikatne mydełko, które obmyje całego malca po kontakcie z chlorem, a także dobry balsam natłuszczający – nawilży i ochroni przesuszoną skórę dziecka. Przed wejściem do wody można użyć sprayu do uszu, którego konsystencja znacznie ułatwia wypływanie wody i chroni przed stanami zapalnymi. Po skończonych zajęciach przyda się także sól fizjologiczna, jeżeli oczka będę podrażnione od kontaktu z chlorem. Ponadto, ulubiona zabawka kąpielowa, która sprawdziła się podczas zabaw w wannie z pewnością poprawi jakość psot na basenie i sprawi dziecku dużą przyjemność.
Wybór odpowiedniego basenu dla niemowlaka
Przed rozpoczęciem przygody malucha z wodą, warto sprawdzić jakie udogodnienia i możliwości dla rodziców z dziećmi są dostępne na pływalniach. Idealny basen dla niemowlaka i jego opiekunów będzie na pewno posiadał przebieralnię rodzinną, która jest także wyposażona w różnego rodzaju przewijaki w łazienkach, brodziki, a także miejsce do nakarmienia dziecka. Z pewnością takie udogodnienia pozytywnie wpływają na odbiór kąpieliska i zapewniają rodzinom duże poczucie komfortu. Ponadto, przy wyborze basenu należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj obiektu, do którego chcemy uczęszczać. Aquaparki mają zdecydowanie więcej atrakcji od zwykłych basenów pływackich i w większości są dostosowane do wizyt najmłodszych gości. Liczne gejzery, fontanny i bąbelki zapewnią świetną zabawę niemowlakowi i pozwolą mu poczuć się komfortowo i bezpiecznie.
Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem, na który każdy rodzic powinien zwrócić uwagę jest sprawdzenie temperatury wody w basenie. Ponieważ niemowlę nie potrafi regulować własnej ciepłoty ciała, kąpiel w granicach od 29 do 32 stopni będzie dla niego najbardziej odpowiednia. Wiele obiektów sportowych oferuje również zajęcia z nauki pływania dla dzieci oraz zajęcia w grupach wraz z opiekunami. Warto z nich skorzystać, ponieważ dzięki radom i pomocy specjalistów można szybko i łatwo oswoić maluszka z wodą i zapewnić mu wiele niezapomnianych wrażeń.
Uczestniczenie w zajęciach indywidualnych czy grupowych na basenie wspiera naturalny rozwój dziecka i poprawia ogólny stan jego organizmu. Podczas kąpieli, niemowlak poprawia koordynację, ćwiczy mięśnie i zwiększa swoją więź z rodzicem, mając poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Warto zatem korzystać z pływalni i w odpowiednim czasie pójść na basen z niemowlakiem, aby zdrowo się rozwijało i korzystało z wielu wodnych atrakcji.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź