Zabawki rozwijające motorykę - wspieraj rozwój swojego dziecka
Motoryka rozwija się u zdrowych dzieci w naturalny sposób w miarę poznawania nowych form aktywności. Każda zabawa ruchowa pobudzająca do pracy ręce, nogi oraz palce dłoni wspiera rozwój zdolności motorycznych, dlatego warto, aby dziecko otaczało się takimi akcesoriami, które zapewnią mu odpowiedni trening w tym kierunku.
Do dyspozycji mamy rozmaite akcesoria stanowiące praktyczne narzędzia rozwojowe. Dla dzieci to atrakcyjne zabawki, które zapewnią im odpowiednią dawkę rozrywki oraz ćwiczeń fizycznych i manualnych. Bardzo ważne jest, aby pojawiały się one stopniowo na określonym etapie rozwoju, aby maluch mógł podejmować się stale nowych wyzwań.
Wielokierunkowy rozwój - czym jest motoryka duża i mała?
Rozwój motoryczny wpływa na ogólną sprawność fizyczną człowieka. Im więcej aktywności ruchowych dziecko wykonuje, tym motoryka bardziej się kształtuje. I nie chodzi tu wyłącznie o bieganie, skakanie czy jazdę na rowerze. Zdolności motoryczne dotyczą działań o różnorodnych formach, również takich, które wykonywane są przy użyciu samych dłoni.
Motoryka duża obejmuje aktywności fizyczne angażujące całe ciało. Rozwija się jako pierwsza, a w przypadku najmłodszych dotyczy takich czynności, jak pełzanie, przewracanie się z pleców na brzuch, siadanie czy raczkowanie. Z czasem do tego zestawu dojdą pierwsze próby wstawania, utrzymywania równowagi, a wreszcie samodzielnego chodzenia. Rozwój motoryki dużej trwa do około 5-6. roku życia, gdy maluch doskonali jeszcze umiejętności wchodzenia po schodach, skakania oraz biegania.
Z kolei motoryka mała, jak nazwa wskazuje, dotyczy działań ograniczonych wyłącznie do operowania dłońmi. Chodzi tu zatem o naukę chwytania przedmiotów, obracania nimi oraz ogólną interakcję z małymi obiektami angażującymi palce. Motorykę małą dziecko będzie rozwijało podczas zabawy sorterem, klockami, lalkami czy jakimikolwiek innymi zabawkami podobnej wielkości
Obydwa te obszary rozwijają się równolegle, przy czym na początku życia człowiek zaczyna naturalnie od motoryki dużej, a dopiero z czasem skupia się na szczegółach, które wymagają użycia dłoni. W żadnym wypadku nie można jednak mówić o wyższości jednego nad drugim. Zarówno motoryka mała, jak i duża wymagają odpowiednio dużej ilości bodźców, aby mogły rozwijać się prawidłowo i przygotować dziecko do życiowych wyzwań.
Kształtowanie motoryki dużej - najlepsze zabawki rozwojowe
Trening motoryki dużej odbywa się, gdy dziecko jest w ruchu. W wieku niemowlęcym będzie ono samo "organizowało" sobie zajęcia poprzez naukę raczkowania, siadania itp. Gdy już opanuje te podstawowe czynności, będziemy mogli zacząć oswajać je z konkretnymi akcesoriami, które zapewnią dalsze doskonalenie umiejętności motorycznych.
Rowerek biegowy - idealny dla aktywnych maluchów
Dziecięcy rowerek bez pedałów to nie tylko wprawka przed prawdziwym jednośladem. Biegówki stanowią idealne zabawki dla dzieci 2 lata i wyżej, które już opanowały chodzenie, bowiem służą jako jedno z pierwszych narzędzi do całościowego treningu ciała, koordynacji i ćwiczenia równowagi. Pobudzają do pracy mięśnie nóg, pozwalają oswoić się z techniką obsługi kierownicy, uczą stabilnego prowadzenia i kontroli nad pojazdem, a także stale wymuszają czujność i gotowość do dynamicznej zmiany kierunku jazdy. Nowoczesne rowerki biegowe w niczym nie ustępują standardowym jednośladom dziecięcym. Posiadają solidne pompowane koła, które nadają się nawet do jazdy po lesie, zatem stwarzają doskonałą okazję do rodzinnych spacerów z ogromnym pożytkiem dla malucha. W ciągu kilku następnych lat będziemy mogli podarować mu prawdziwy rower. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu będzie czuł się na nim dużo pewniej, a obecność pedałów pozwoli już na trening ruchów naprzemiennych nóg oraz wypracowanie odpowiedniej rytmiki.
Hulajnoga - dla młodszych i starszych maluchów
Hulajnoga dziecięca stanowi świetną alternatywę dla rowerków. Spełnia taką samą rolę w rozwoju i dostarcza tyle samo frajdy, zatem jeśli szukamy czegoś innego niż biegówka, warto zastanowić się nad tym pojazdem, który z resztą podbija obecnie rynek za sprawą elektrycznych modeli widocznych w coraz większej ilości polskich miast. Niewątpliwą zaletą modeli dziecięcych jest ich wielofunkcyjność, która sprawia, że taka hulajnoga może być użytkowana przez dziecko na kilku etapach rozwoju. Na rynku znajdziemy między innymi model 3w1. Najpierw posłuży on jako pchacz na zabawki dla dzieci. Na platformie montujemy pojemnik, a maluch chwytając za kierownicę prowadzi hulajnogę niczym wózeczek podtrzymujący je w czasie marszu. Drugi etap to jeździk. Odwracamy skrzyneczkę na zabawki, która okazuje się być siedziskiem. Dziecko steruje zabawką w pozycji siedzącej skupiając się przede wszystkim na wprawianiu pojazdu w ruch i sterowaniu nim. Wreszcie, gdy osiąga odpowiedni wiek i poziom umiejętności, zdejmujemy siedzisko, a kierownicę podwyższamy. W efekcie uzyskujemy klasyczną hulajnogę w sam raz dla malca. Prowadzi się ją na stojąco, tym samym ćwicząc równowagę, koordynację i orientację w terenie. Płynne przechodzenie między kolejnymi etapami zapewnia bezpieczne przygotowanie do właściwej jazdy, zatem możemy być pewni, że edukacja malucha będzie przebiegała w prawidłowej kolejności
Piłeczki - do biegania, kopania i rzucania
Zabawy z użyciem najprostszych gumowych piłek stanowią doskonałą formę rehabilitacji i zajęć wspierających rozwój. Są lekkie i miękkie, a więc całkowicie bezpieczne dla maluchów. Można ich używać zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Jednocześnie, bawiąc się z pociechą, wystarczy ograniczyć się do prostych nieskomplikowanych czynności, czyli podawania sobie nawzajem piłki za pomocą różnych technik bez ustalania żadnych reguł. Chodzi o to, by dać dziecku czas na oswojenie się z przedmiotem. Podczas rzucania, łapania i podnoszenia piłki, pozostaje cały czas w ruchu. Musi biegać, schylać się i przyjmować odpowiednią postawę ciała, dlatego zabawy z piłką stanowią świetną formę aktywności dla dzieci, u których rozwój motoryki przebiega wolniej oraz w pełni sprawnych maluchów wciąż kształtujących w sobie zdolności ruchowe.
Rozwój motoryki małej - co możemy podarować dziecku?
Tak naprawdę każdy niewielki przedmiot może stać się zabawką wspierającą kształtowanie motoryki małej. Jeżeli jest bezpieczny i ma właściwy ciężar, maluch będzie obracał nim w dłoniach i poznawał jego fakturę oraz wygląd. Dobór akcesoriów tego typu jest łatwiejszy niż w przypadku motoryki dużej z tego względu, że można swobodnie używać ich w domu.
Sorter - pierwsze wyzwanie dla malucha
Elementy rozwijające motorykę małą powinny być różnorodne ze względu na kolor, kształt i rozmiar, aby dziecko było w stanie dostrzec różnice między nimi i w ten sposób lepiej je zapamiętywać. Pod tym względem idealne są sortery. To sprawdzone edukacyjne zabawki dla dzieci. 1 rok zazwyczaj jest już odpowiednim momentem, by podarować je maluchowi. Niewielkie konstrukcje posiadają otwory o różnych kształtach. Zadaniem dziecka jest dopasować do każdego z nich właściwą figurę. Zabawa przebiega metodą prób i błędów. Maluch stopniowo zaczyna rozróżniać przedmioty i trafnie oceniać, gdzie należy je umieścić. Z czasem sortery można będzie wykorzystać do nauki nazywania poszczególnych figur i ich kolorów, tym samym poszerzając wiedzę malucha. W niemal każdym zestawie znajdziemy podstawowe elementy geometryczne, takie jak kwadrat, trójkąt czy trapez, każdy w innym kolorze.
Klocki - manualna zabawa w konstruktora
Klasyczne elementy do układania nigdy nie wyjdą z mody, a to właśnie ze względu na ogromne wartości rozwojowe. Klocki dla maluszków są zazwyczaj wykonywane z drewna, mają wystarczająco dużą wielkość i gładkie kąty. W sklepach znajdziemy bogato wyposażone zestawy, które oprócz klasycznych sześcianów, zawierają również wiele innych figur. Wszystkie razem dają nieograniczoną swobodę w stawianiu konstrukcji. Najpierw maluch wykorzysta je do treningu dłoni, który pozwoli mu oswoić się z poszczególnymi przedmiotami. Z czasem, gdy podrośnie, będzie mógł świadomie rozpocząć tworzenie wymarzonych budowli. To z kolei pociągnie za sobą rozwój wyobraźni, w tym i przestrzennej, logicznego myślenia oraz zdolności konstrukcyjnych, a opanowanie precyzyjnego dobierania właściwych elementów rozwinie kreatywność i zdolność improwizacji.
Przeplatanki - nauka koncentracji i precyzji w działaniu
Ogromny wpływ na rozwój zdolności motorycznych mają również popularne przeplatanki. Dostępne są w rozmaitych wariantach i przybierają różnorodne formy, dlatego z pewnością każdy rodzic znajdzie coś odpowiedniego dla swojego dziecka. Niezależnie jednak od projektu, w każdym zestawie do przeplatania obowiązują te same reguły. Przeważnie otrzymujemy tablicę z dziurkami, przez które należy przekładać sznureczki, tworząc z nich określone kompozycje. Wszystko zależy od inwencji twórczej dziecka. Może to być domek, zwierzątko, samochód... Nie da się ukryć, że początkowo zabawa może być problematyczna, jednak warto zachęcać dziecko do podejmowania prób. Przeplatanki uczą cierpliwości i dokładności. Wymagają przy tym skupienia i dobrze opracowanego planu, aby móc stworzyć ciekawą pracę. Jeśli chodzi o samą motorykę, angażują palce do delikatnych czynności wymagających precyzji i koncentracji, zatem biorą czynny udział w kształtowaniu zdolności manualnych.
Każda zabawka, która pobudza dziecko do działania ruchowego, czy to całego ciała czy jedynie na poziomie manualnym, niesie ze sobą wiele korzyści. Już na początku jego rozwoju rodzice powinni dobierać akcesoria w taki sposób, by zapewnić mu odpowiednie wyposażenie do całościowego kształtowania motoryki. Warto skompletować zabawki, z których będzie można swobodnie korzystać zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź