Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Bestsellery

Zabawki rozwijające funkcje poznawcze - wspieraj rozwój swojego dziecka

Zabawki rozwijające funkcje poznawcze - wspieraj rozwój swojego dziecka

0 Komentarzy

Na rynku znajdziemy mnóstwo zabawek i gier planszowych, które pobudzają zdolności poznawcze i dają im przestrzeń do pracy. Producenci dokładają starań, aby każdy taki zestaw oddziaływał na jak najwięcej procesów jednocześnie. Oczywiście maluchy na określonym etapie rozwoju wymagają zabawek o odpowiednio dobranym poziomie trudności, dlatego zawsze należy się zastanowić, co będzie w danym momencie najlepsze dla naszego dziecka.

Funkcjonalne zabawki wspierające rozwój - wybierz tę najlepszą

zabawki rozwijające funkcje poznawcze

Każda gra planszowa, edukacyjna, puzzle czy jakiekolwiek inne akcesoria tego typu pobudzają funkcje poznawcze, bowiem wymagają interakcji i konkretnego działania ze strony użytkownika. Dlatego też możemy być pewni, że inwestując w którąkolwiek z tych zabawek, zapewniamy dziecku praktyczne narzędzie do pracy rozwojowej. Co więcej, każdy taki zestaw zakłada udział kilku funkcji poznawczych jednocześnie. Niektóre uruchamiają wiele procesów w takim samym stopniu, inne są zaprojektowane, by kłaść nacisk na jeden konkretny. Dlatego, w zależności od tego, na czym szczególnie nam zależy, możemy wybrać określony produkt, który zapewni maluchowi zabawę oraz pobudzi do szczególnej pracy wybraną zdolność.

Do tego typu akcesoriów możemy zaliczyć na przykład:

  • Memory - wszystkie gry z gatunku memo wspierają trenowanie pamięci, zapamiętywania wyglądu przedmiotów i ich rozmieszczenia w przestrzeni, a także szybkiego reagowania, by móc natychmiast sięgnąć po ten z określonej pary;
  • Dobble - dość popularna gra karciana, w której liczy się czas reakcji i błyskawiczne wykrywanie podobieństw na karcie swojej i przeciwnika. Dobble wymagają skupienia, zatem wspierają ćwiczenie koncentracji i uwagi;
  • Szachy i warcaby - gry wymagające logicznego myślenia, rozwijające umiejętności matematyczne;
  • Akcesoria kreatywne i plastyczne - przybory do malowania i rysowania oraz wszelkie gadżety służące twórczemu działaniu rozwijają umiejętność wyrażania ekspresji. Pozwalają wyjść na zewnątrz dziecięcym wizjom i zmaterializować się w postaci rysunków czy figurek z plasteliny;
  • Story Cubes - gra z wykorzystaniem kostek, która, oprócz ekspresji, wspiera zdolności językowe. Daje okazję do opowiedzenia własnej historii bez niemal żadnych ograniczeń, zatem pomaga rozwijać kreatywność, sztukę improwizacji oraz oswaja z wystąpieniami przed innymi.

Jak widzimy, tego typu gry niosą ze sobą mnóstwo korzyści dla dziecka, jednak musimy pamiętać, by były one idealnie dopasowane do jego wieku. Zabawki dla dzieci 2 lata + będą dla rocznego dziecka po prostu za trudne i nie przyniosą żadnego pożytku. Z drugiej strony trzylatek bawiący się zbyt łatwą grą dla młodszych roczników nie będzie miał przed sobą odpowiednio angażującego wyzwania. Dlatego zanim wybierzemy dany produkt, zastanówmy się, czy będzie spełniał stawiane przez nas wymogi względem dziecka.

Rozwijające zabawki dla maluchów w wieku 0-3 - najlepsze propozycje

Najmłodsi wymagają takich zabawek, których mechanika działania w żaden sposób nie zakłóci ich spokoju. Dlatego też niemowlęta czy dzieci dwuletnie nie powinny bawić się akcesoriami, które wydawałyby przesadnie głośne dźwięki. Jako że maluchy do badania otoczenia wykorzystują w pierwszej kolejności zmysł dotyku, warto skupić się na akcesoriach o różnorodnej fakturze i twardości. Dobrym przykładem są tu ciastolina oraz piasek kinetyczny. Posiadają charakterystyczną konsystencję, można je ugniatać w dłoniach i lepić z nich dowolne kształty. Są to idealne zestawy dla 3-latków i starszych maluchów.

ORGANICZNA CIASTOLINA

AILEFO

Specjalnie dobrane ekologiczne oleje roślinne sprawiają, że faktura ciastoliny jest wyjątkowo miękka, co ułatwia jej formowanie.

63,99 zł


Jeśli chodzi o młodsze roczniki, tu również nie będziemy mieli najmniejszego problemu z dopasowaniem idealnej zabawki dla dzieci. 1 rok życia szczególnie wymaga materiałów o miękkiej fakturze i odpowiednio dużym rozmiarze, których maluch nie mógłby włożyć sobie do ust. Dlatego młodzi rodzice często inwestują w puzzle piankowe. Są przyjemne w dotyku i kolorowe, a połączone razem stanowią bezpieczną matę do zabaw. Z czasem maluch sam nauczy się łączyć poszczególne elementy. Wiele zestawów tego typu posiada ozdoby w postaci liter lub figur geometrycznych widniejących na każdej płycie. W dodatku mają łączniki ze wszystkich czterech stron, zatem będziemy mogli tworzyć z puzzli dowolne kształty dopasowane do wielkości przestrzeni czy zabawy dziecka.

PUZZLE PIANKOWE 16SZT LITERY

BABYONO

Puzzle piankowe są doskonałym produktem o kilku zastosowaniach. Ułożone na podłodze spełniają rolę maty łagodzącej upadki i tłumiącej hałas. Uczą rozpoznawania kształtów.

103,51 zł


Pierwsza edukacja maluszka opiera się na najprostszych czynnościach i rozpoznawaniu podstawowych kształtów, dlatego jedną z najpopularniejszych zabawek rozwijających funkcje poznawcze dziecka w wieku 0-3 jest klasyczny sorter, czyli nieduża konstrukcja z wyciętymi na jej powierzchni otworami o określonych kształtach, do których należy dopasować odpowiadające im figury. Sortery to bardzo powszechne zabawki dla dzieci powyżej roku, które stanowią dobre narzędzie pomocnicze do nauki rozróżniania figur i kolorów.

SORTER FIGUR GEOMETRYCZNYCH

JANOD

Sorter figur geometrycznych francuskiej marki JANOD rozwija wiele kluczowych umiejętności, m.in. rozróżnianie i dopasowywanie kształtów, kolorów i tzw. małą motorykę. Zabawka uczy skupienia, spostrzegawczości i cierpliwości.

99,00 zł


Zabawki wspierające rozwój w wieku przedszkolnym - warianty dla starszych maluchów

Gadżety dla dzieci od 3. roku życia wzwyż dają nieco więcej swobody podczas interakcji, pozwalając wykorzystać nabyte w poprzednich etapach rozwoju umiejętności. Jedną z klasycznych form zabawy u przedszkolaków jest budowanie konstrukcji z drewnianych klocków. Maluchy w tym wieku rozróżniają już wielkości poszczególnych elementów i rozpoznają, których z nich użyć, by uzyskać określoną figurę. Teraz przychodzi czas, by zacząć robić z tą wiedzą coś praktycznego, czyli stawiać różnorodne mini budowle o określonych rozmiarach i kolorach. Zabawa drewnianymi klockami rozwija wyobraźnię przestrzenną, uczy zasad logiki, a także działania opartego na ciągu przyczynowo-skutkowym.

KLOCKI KONSTRUKCYJNE 100 sztuk

BRIK

Klocki konstrukcyjne BRIK wykonane są z wysokiej jakości drewna i malowane bezpiecznymi, nietoksycznymi farbami. Zabawki produkowane są w Polsce z bezsękowego drewna bukowego 1 gatunku. 

55,90 zł


Wspomnieliśmy wcześniej o grach typu memory. Wiek 3, 4 lat to idealny moment, by podarować maluchowi właśnie coś takiego zwłaszcza, że na rynku dostępne są one w rozmaitych wariantach. W jednym zestawie znajdziemy obrazki przedstawiające znaki drogowe, w innym zwierzęta. Niektórzy producenci idą nawet o krok dalej, proponując chociażby nie odnajdywanie par, a szukanie dwóch elementów o tej samej wadze! Do wyboru mamy również gry łączące zasady tradycyjnego memory z bingo. Ofert jest bardzo wiele, zatem z pewnością znajdziemy coś w sam raz dla naszego dziecka.

MEMORY ZNAKI DROGOWE

GOKI

Gra memory jest wręcz kultowa, a jej proste zasady sprawiają, że dzieci dosłownie za nią przepadają. W zestawie znajdują się aż 24. 

36,99 zł


Oprócz klocków i gier karcianych, rozwój dzieci w wieku przedszkolnym wspierają funkcjonalne zabawkowe gadżety odwzorowujące konkretne narzędzia używane przez osoby dorosłe. Mowa tu takich akcesoriach jak mikroskop, luneta czy lornetka. Nie tylko pozwalają poczuć się jak specjalista wykonujący swoją profesję, ale i zapoznać się z ogólnymi zasadami obsługi tego typu sprzętów. Aby móc swobodnie z nich korzystać należy na bieżąco przybliżać i oddalać obraz, a także ustawiać ostrość widzenia. Poza tym sprawdzają się nie tylko w codziennej zabawie, ale również w wielu innych aktywnościach, na przykład podczas spaceru po parku czy w lesie do obserwacji przyrody. Z kolei, jeśli chodzi o mikroskopy, zazwyczaj sprzedawane są one jako część większego zestawu do przeprowadzania eksperymentów, zatem oprócz tego dziecko będzie miało do dyspozycji rozmaite naczynia laboratoryjne, szczypce itp. Dzięki temu wszystkiemu maluch może jeszcze lepiej wczuć się w rolę naukowca i odkrywać zastosowanie każdego przyrządu bez żadnych ograniczeń.

LORNETKA ŻÓŁTA

GEO KIDS/NAVIR/DAM - NAVIR

Poręczna lornetka dla dzieci. Powiększenie x3,5, soczewki 45 mm. W zestawie znajdują się również zaślepki na soczewki oraz pojemnik z zawieszką do łatwego przechowywania i użytkowania podczas obserwacji.

93,98 zł


Niezależnie od tego, który z przedstawionych zestawów wybierzemy, zawsze możemy liczyć na szereg korzyści, które wpłyną pozytywnie na rozwój dziecka. Przed zakupem zwróćmy jednak uwagę na granicę wiekową, dla której dana zabawka jest dedykowana oraz na jaką funkcję poznawczą szczególnie oddziałuje.

Pozostałe produkty warte uwagi: 

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*