Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

No to w drogę — ergonomiczne nosidełka dla dzieci

No to w drogę — ergonomiczne nosidełka dla dzieci

0 Komentarzy

Co idealnie sprawdza się do komfortowego noszenia swojej pociechy, dzięki czemu można wykonywać z łatwością domowe obowiązki i mieć wolne ręce? Z pomocą przychodzi nosidełko ergonomiczne. Szeroki wachlarz wyboru sprawia, że każda mama znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Ojcowie również mogą nosić w ten sposób swoje dzieci podczas wspólnego spaceru czy zakupów. Jest to uniwersalne akcesorium, które przydaje się zarówno w domu, jak i poza nim. Rozwiązuje problem z ciągłym dopominaniem się pociechy o wzięcie jej na ręce.



Po co komu nosidełko i co należy mieć na uwadze?

Nosidełko to idealna opcja dla młodych mam, które cenią sobie wygodę i bezpieczeństwo. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla pociech, które opanowały już umiejętność samodzielnego siadania. Dlaczego jest to tak istotne? – dziecko będzie w stanie utrzymać się w nosidle w pozycji siedzącej, jego kręgosłup jest już do tego wystarczająco dojrzały i będzie czuło się w nim komfortowo. Jeśli mamy młodszego niemowlaka, to w jego przypadku lepszym wyborem okazuje się być noszenie go w chuście tkanej. Sprawdzi się zarówno takie wiązane, jak i to kółkowe, w zależności od naszych indywidualnych preferencji. Kluczowe jest to, aby dobrze zawiązać taką chustę, dzięki czemu zwiększy się poziom bezpieczeństwa. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko, że chusta się rozwiąże i maluch może nawet wypaść. Zaletą chusty jest to, że zapewnia lepsze podparcie dla pleców i stabilizuje tułów, co jest bardzo ważne w przypadku najmłodszych.

Nosiła dla dzieci posiadają panel, który może być w wersji miękkiej lub usztywnianej. W zależności od wybranego modelu może być on wąski lub szeroki. Ważne jest to, aby takie akcesorium pozbawione było sztywnych dodatków. Wystrzegać należy się też wąskiego panelu między nogami. Dlaczego? Takie nosidła wręcz wymuszają na ciele dziecka nienaturalne ułożenie. Zasada jest taka, że dobrze dobrane nosidło pozwala na przyjęcie przez ciało dziecka pozycji fizjologicznej. Przypomina ona żabę – kolana i biodra pociechy są zgięte, a nogi są rozłożone szeroko na boki. Istotne jest to, aby nosidło z dzieckiem było z przodu, czyli żeby pociecha mogła patrzeć na znajdujcie się przed nim otoczenie, a nie tyłem do rodzica. Można też nosić brzdąca na plecach, dzięki czemu będzie mógł zobaczyć jeszcze więcej. Na uwadze trzeba mieć także to, aby dobrze wyregulować nosidełko za pomocą pasów – tak, aby dziecko dobrze przylegało do ciała rodzica.





Rodzaj nosidełka

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nosidełek. Każde ma swoje plusy i minusy. Najlepszym wyborem jest nosidełko ergonomiczne, czyli wyposażone w miękki panel – nie posiada on żadnych zbędnych wypełnień. Tego typu akcesorium zapewnia świetne podparcie udom pociechy i to na całej ich długości, co oczywiście przekłada się na większy komfort. Nie wystarczy kupić pierwszego lepszego nosidełka. Powinno one być dostosowane do kształtu pleców dziecka. Godne polecenia są te uszyte z takich materiałów, jakie wykorzystywane są do produkcji chust do noszenia dzieci. Oprócz wygody na ich korzyść przemawia także duża wytrzymałość. Takie nosidełko posłuży nam przez długi czas i to w bardzo dobrym stanie. Nie trzeba nawet przejmować się powstaniem jakiś nieestetycznych odbarwień. Istotne jest także to, aby nosidełko nie było za szerokie, co ma duży wpływ na układanie się ciała i rozwój układu kostno-stawowego podopiecznego. Nogi dziecka nie mogą bezwładnie zwisać w nosidle, co może przyczynić się nie tylko do rozwoju dysplazji, ale też do zwichnięcia delikatnego jeszcze stawu biodrowego. Przy wyborze nosidełka dla dziecka należy zwrócić uwagę na konstrukcję tego akcesorium. Mogą być wiązane lub klamrowe oraz hybrydowe .


• Na rynku dostępne są nawet nosidełka hybrydowe, czyli takie z pasem biodrowym wyposażonym w zapięcie z klamrą. Z kolei pasy naramienne są wiązane. Jest to połączenie nosideł klamrowych i wiązanych. Pas biodrowy może być też zapinany na rzep. W takim akcesorium można nosić dziecko zarówno na przodzie, jak i na plecach. Możliwe jest też regulowanie szerokości panelu. Po takie hybrydowe nosidełko najczęściej sięga się w przypadku noszenia dziecka w nich przez kilka osób, gdyż można z łatwością wyregulować pasy naramienne i zawiązać je od nowa.

• Nosidła klamrowe mają pas biodrowy i szelki zapinane klamrami. Ważne jest to, aby klamry te miały odpowiednie atesty. tego typu nosidła cieszą się największą popularnością wśród rodziców. Często pasy naramienne są zszyte z panelem w połowie i przy ich dociąganiu powstaje ucisk na plecach dziecka, który wymusza przybranie przez jego kręgosłup wyprostowanej pozycji. Jeśli dziecko jest małe i nadal ma trochę zaokrąglony kręgosłup, to lepiej jest wybrać nosidełko wiązane.

• Z kolei nosidła wiązane mają pas biodrowy i pasy naramienne wiązane na podwójny węzeł Mogłoby się wydawać, że jest to nieco skomplikowane w użyciu, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Założenie takiego nosidła wiązanego jest bardzo proste i każdy rodzic sobie bez problemu z tym poradzi. Nosidła Mei Tai mogą być noszone nie tylko z przodu i z tyłu, ale też na biodrze. Możliwe jest nawet zamówienie go na wymiar, dzięki czemu zyskujemy akcesorium idealnie dopasowane do ciała swojej pociechy. Zwykle jednak wybór pada na gotowe nosidełko. W pierwszej kolejności trzeba zawiązać na sobie pas biodrowy, a następnie przytulić dziecko i przykryć je panelem, po czym zawiązać pasy naramienne i gotowe.



Jakie nosidełka dla dzieci będą najlepszym wyborem?

Rodzice mają do wyboru wiele ergonomicznych nosideł dla swoich dzieci. Przykładem hybrydowych nosideł są te marki Storchenwiege Babycarrier. W ich przypadku można liczyć na precyzyjną regulację szerokości panelu, co pozwala idealnie dopasować je do ciała pociechy. Chociaż pas w tym nosidle jest usztywniony, to tylko w niedużym stopniu. Pod pośladkami nie ma wypełnienia. Można nosić w nim swobodnie dzieci do 15 kg. Do ich produkcji sięga się po takie same tkaniny co przy chustach do noszenia dzieci, czyli takie z dobrej jakości przędzy. Nosidełka tej niemieckiej marki mają regulowaną szerokość panelu przy głowie dziecka, co świetnie sprawdza się, gdy pociecha zaśnie i chcemy zwiększyć stabilizację głowy. Dodatkowo można liczyć na przyszyty do nosidła kaptur. Ma ono również skracane boki panelu.

Kolejną opcją są nosidła polskiej produkcji LennyLamb, uszyte z tych samych tkanin co chusty do noszenia tej samej marki. Pasy naramiennie można skrzyżować na plecach. Każde nosidło ma też na stałe doszyty kaptur. Bardzo popularne są nosidła Tula, które dostępne są w dwóch rozmiarach – standard i Toddler. Do tego jeszcze można dokupić specjalne przedłużki, które nazywają się Free-to-Grow. Na ich korzyść przemawia to, że można wraz ze wzrostem dziecka poszerzać panel. Dalej są nosidła Fidella, które również są produktem polskim. Ich zaletą jest bardzo duża możliwość regulacji wielkości – aż do rozmiaru 104. Jest to możliwe dzięki regulacji w trzech miejscach – dotyczy zarówno szerokości, jak i wysokości nosidła. Jeśli zależy nam na jak najlepszym dostosowaniu nosidełka do potrzeb pociechy, to te firmy Fidella będzie strzałem w dziesiątkę. Do wyboru są trzy typy nosidełek – wiązane, klasyczne klamrowe i typu onbuhimo, czyli takie bez pasa biodrowego. W przypadku tych ostatnich szelki dociągane są z użyciem taśm blokowanych na klamrach. Jest to świetna opcja dla ciężarnych kobiet, gdyż znika problem z uciskaniem brzucha.



Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze nosidła?

Szerokie i miękkie szelki oraz pas biodrowy w nosidełku to jedno, ale jest jeszcze kilka innych rzeczy, o których powinno się pamiętać, wybierając nosidło. Należy sprawdzić, czy jest możliwość prania go w pralce. Kolejną kwestią jest daszek, który ochroni pociechę przed bezpośrednim działaniem promieniowania słonecznego i podmuchami wiatru. Mile widziana jest oddychająca siateczka, która zapewni odpowiednią wentylację. Niektóre nosidełka mają w zestawie stojak do ich ustawiania na ziemi. Dotyczy to modeli turystycznych. Zasada przy kupowaniu nosidełka dla dzieci jest prosta – ma zapewnić komfort dziecku i rodzicom oraz bezpieczeństwo podopiecznemu.



Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*