Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Bestsellery

Zabawki antystresowe dla dzieci – pomoc w trudnych sytuacjach

Zabawki antystresowe dla dzieci – pomoc w trudnych sytuacjach

0 Komentarzy

Już od wielu lat eksperci podkreślają, że stres wraz z wszelkimi schorzeniami powstałymi w wyniku nieustannego napięcia należy do groźnych chorób cywilizacyjnych. Jest obecny na każdym etapie naszego życia, nie omija także najmłodszych. O ile dorośli, przy pomocy różnych narzędzi potrafią nad nim zapanować, dzieci dopiero uczą się, czym są emocje i w jaki sposób je okiełznać, dlatego też rozmaite gadżety antystresowe mogą okazać się niezwykle użyteczne podczas wypracowywania metod kontroli nad szeroko pojętym stresem. Podpowiadamy, które warto wybrać.

Czym jest stres u dzieci – dlaczego nie wolno go lekceważyć?

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych produktów pomagających w radzeniu sobie z emocjami u najmłodszych, warto bliżej przyjrzeć się samej definicji stresu. Pojęcie to odnosi się do reakcji organizmu na różne bodźce z otoczenia – inaczej ujmując, to napięcie psychiczne powstające w sytuacji zagrożenia, utrudnienia lub niemożności realizacji ważnych dla jednostki celów, zadań, wartości. Może działać mobilizująco lub deprymująco, lecz ten o działaniu negatywnym ma fatalne skutki dla funkcjonowania ciała. Faktem jest, że nie da się go całkowicie wyeliminować z życia, ale istnieje wiele czynników pomagających w jego kontroli.

Czytając powyższe, niektórzy mogą się zastanawiać, w jaki sposób te informacje odnoszą się do dzieci: „Czym one się stresują?” Otóż tego rodzaju sytuacje występują również u najmłodszych i bez wątpienia mogą skutkować depresją, zaburzeniami w odżywianiu, problemami ze snem, gorszym samopoczuciem, a także innymi poważniejszymi zaburzeniami natury psychicznej i fizycznej. Warto dodać, że długotrwałe narażenie młodego człowieka na stres zagraża prawidłowemu ogólnemu rozwojowi, zwłaszcza gdy jest ono mało odporne. Istnieje wiele okoliczności, które powodują silną reakcję emocjonalną u dzieci. Możemy wymienić między innymi: pogłębiające się konflikty z rówieśnikami, problemy w szkole, domu, zmiana otoczenia (również u niemowląt), brak zaspokojenia podstawowych potrzeb itp. Skutki takich działań mogą być widoczne już w dzieciństwie (wyobcowanie, niechęć do poznawania nowych rzeczy, miejsc etc.), ale u niektórych ta nieumiejętność radzenia sobie z napięciem, będzie się objawiać także w późniejszym czasie oraz dorosłym życiu.

Jak zmniejszyć stres u dzieci?

Na szczęście, istnieje wiele metod, które pomagają walczyć z rozdrażnieniem, złością. Nie da się ukryć, że największą rolę w tym procesie odgrywają rodzice malucha, a szczera rozmowa (również z nauczycielami) może prowadzić do znacznego obniżenia stresu. Kolejny dobry sposób to sport oraz wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna – dzięki temu następuje szybkie rozładowanie emocji, a zajęcia na świeżym powietrzu pozwalają oczyścić umysł, spędzić miło czas z rówieśnikami i rodzicami oraz „zmęczyć się” w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Negatywne emocje pomoże zminimalizować muzyka, zajęcia plastyczne czy teatralne – tego rodzaju czynności uczą wyrażania siebie poprzez sztukę, co może zaowocować konkretnymi, pozytywnymi zmianami w przyszłości. Nie bez znaczenia pozostają również zabawki antystresowe, które zostały stworzone po to, aby umiejętnie stymulować zmysły dziecka i móc skutecznie odwrócić jego uwagę od źródła złości. Istnieje mnóstwo produktów dla najmłodszych łączących w sobie funkcję terapeutyczne, edukacyjne czy sensoryczne. Są wykonane z przyjaznych maluchowi materiałów, pomagają niwelować wzburzenie i zachęcają do bezpiecznej, radosnej aktywności. Poniżej prezentujemy wybrane przez nas antystresowe zabawki – skutecznie relaksują i przywracają równowagę:

LOVINDO - MASA PLASTYCZNA Z FOREMKAMI – doskonała propozycja dla wszystkich brzdąców uwielbiających zajęcia kreatywne. Ta wspaniała ciastolina wyzwala mnóstwo pozytywnych emocji, a dzięki wałkowaniu, wycinaniu kształtów, ugniataniu, krojeniu czy wyciskaniu, pociecha rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, umiejętności plastyczne, a także kreatywne myślenie i wyobraźnię. Praca z masą jest niezwykle pomocna w niwelowaniu skutków stresu, a takie kolorowe gniotki spełniają również funkcję terapeutyczną – dziecko koncentruje swoją uwagę na konkretnym zadaniu, potrafi zbudować coś przy pomocy rączek, zmieniać stan tego przedmiotu. Tego rodzaju zabawa skutecznie wciągnie malca na wiele godzin, jednocześnie go uspokajając.

MASA PLASTYCZNA Z FOREMKAMI
LOVINDO

Zabawa z ciastoliną jest niesamowicie wciągająca - dziecko wałkuje, wycina kształty, po czym może zagnieść masę i znów się nią bawić. 

38,99 zł


B.TOYS-BALLYHOO–KULA Z PIŁKAMI–KOMBINACYJNY ZESTAW SENSORYCZNY - Duża kula-mama i pięć piłek-maluchów o różnej fakturze i kolorystyce służą do zabawy razem lub oddzielnie, w wielu kombinacjach. Każda z nich wykonana jest inaczej, wywołując odmienne doznania dotykowe. Piłki różnie też wpasowują się we wgłębienia. Dzięki temu stymulują do próbowania rozmaitych opcji, odprężają i łagodzą negatywne emocje.

KULA Z PIŁKAMI – KOMBINACYJNY ZESTAW SENSORYCZNY
B.TOYS

Duża kula-mama i pięć piłek-maluchów o różnej fakturze i kolorystyce, do zabawy razem lub oddzielnie, w wielu kombinacjach. 

136,80 zł


ZESTAW STEMPELKÓW I WAŁKÓW Z FARBKAMI APLI KIDS – wszystkie dzieci, zarówno młodsze, jak i starsze uwielbiają aktywności, w których mogą kreować swoje własne dzieła sztuki. W tym wyjątkowym zestawie od marki Apli Kids znajdują się: 2 stemple z gąbki, 2 wałki z gąbki oraz 3 farbki (żółta, niebieska, czerwona) – wszystko te elementy już od pierwszych chwil zachęcają do tworzenia wspaniałych, różnorodnych obrazków, uwalniając wyobraźnię. Stempelki wyciszają i pomagają niwelować złe emocje.

ZESTAW STEMPELKÓW I WAŁKÓW Z FARBKAMI
APLI KIDS

W komplecie znajdziemy 3 słoiczki z farbkami gwaszowymi oraz stempelk i wałki o różnych kształtach. Całość została zapakowana w kartonowe pudełko. 

53,00 zł


ADAMTOYS-PIASEK KINETYCZNY 3 KG KOLOROWY Z FOREMKAMI LODY – piasek kinetyczny to jeden z flagowych produktów polecanych dla najmłodszych. Pozwala stworzyć wiele pięknych budowli (także w domu), jest przyjemny w dotyku, nie wysycha, łatwo się go formuje, kroi i ugniata. Zabawa z nim pobudza fantazję, małą motorykę, odpręża, gwarantuje udaną rozrywkę przez wiele godzin.

PIASEK KINETYCZNY 3 KG KOLOROWY Z FOREMKAMI LODY
ADAMTOYS

Piasek pozwala na stworzenie wielu pięknych budowli, również w domu. Jest miękki i miły w dotyku, a dodatkowo nie wysycha.  Piasek jest łatwy do formowania, krojenia, ugniatania.

54,99 zł


KOLOROWANKA Z KREDKAMI APLI KIDS–OCEAN – nikomu nie trzeba przypominać o tym, że malowanie kredkami to niezwykle użyteczna metoda w radzeniu sobie ze stresem, zwłaszcza u dzieci. Podczas kolorowania maluchy są skoncentrowane, zrelaksowane i uważne. Ćwiczą umiejętności motoryczne, a przy okazji poznają niezwykły świat podwodnych stworzeń. Ta ciekawa książeczka świetnie sprawdzi się również w trakcie podróży, gdy dziecko bywa zdenerwowane i marudne.

KOLOROWANKA Z KREDKAMI - Ocean
APLI KIDS

Rysowanie, malowanie i kolorowanie są niezbędne w szczęśliwym rozwoju. Podczas malowania dzieci są skoncentrowane, a zarazem zrelaksowane. 

35,99 zł


GOKI - GNIOTKI ANTYSTRESOW - ZABAWNE BUŹKI GOKI – kolorowe gniotki antystresowe to zabawka, która uspokaja, relaksuje i zachęca małe rączki do tworzenia nowych faktur. Te sympatyczne stworki zostały wykonane z gumy, posiadają elastyczne wypełnienie, dzięki czemu można je dowolnie formować i ugniatać. Każdy z nich ma namalowaną uśmiechniętą buźkę oraz śmieszne włosy. Gniotek pozwoli szybko wyładować złe emocje, może być także piłeczką lub elementem wielu innych zabaw.

GNIOTKI ANTYSTRESOWE - ZABAWNE BUŹKI
GOKI

Kolorowe gniotki to zabawka uspokajająca, odstresowująca, a także pomagająca w ćwiczeniu rączek.

8,50 zł


Niezależnie od tego, które z gadżetów wybierzemy, warto pamiętać, że tego rodzaju produkty mają za zadanie uspokoić i zrelaksować w sytuacjach stresowych. Nie oznacza to jednak, że mogą być używane jedynie w momentach eskalacji złych emocji – to świetne akcesoria dla najmłodszych, które z pewnością sprawdzą się podczas wielu codziennych zabaw.

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*