Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Wyprawka do szpitala dla mamy - lista rzeczy do zabrania

Wyprawka do szpitala dla mamy - lista rzeczy do zabrania

0 Komentarzy

Torba do porodu to jeden z ostatnich przystanków przed rozwiązaniem. Jeszcze niedawno dwie kreski na teście ciążowym oznajmiły zmianę, a tu proszę - prawie meta. Przez te kilka miesięcy zmieniło się Twoje życie, ciało i sposób postrzegania świata. Być może kiedyś miałaś problem z organizacją, a teraz wszystko masz pod kontrolą. Z drugiej strony kiedyś pakowanie ogarniałaś w kilka sekund, a dziś niewielka torba do szpitala spędza Ci sen z powiek. 

Jesteś gotowa na ostatnią prostą? Z nami wyprawka do szpitala dla mamy będzie przyjemnym doświadczeniem. Dla Ciebie zebraliśmy wszystkie rady i tipy szpitalnego czasu porodowego. Sprawdź, co należy zabrać do torby, którą przyszła mama zabierze ze sobą do szpitala. Przygotuj się i śpij spokojnie - nawet tuż przed porodem!

Spis treści:

 1. Po co to całe zamieszanie wokół wyprawki do szpitala?
 2. Torba do szpitala - kiedy powinna być gotowa?
 3. Dlaczego nie należy pakować torby do szpitala dla mamy w ostatniej chwili?
 4. Jaka torba do szpitala będzie najlepsza?
 5. Wyprawka do szpitala dla mamy - spakuj to, czego potrzebujesz
 6. Co zabrać do szpitala - lista dokumentów i wyników badań
 7. Wyprawka dla mamy - lista rzeczy do szpitala
 8. Lista rzeczy do szpitala na poród
 9. Pobyt w szpitalu po porodzie

Po co to całe zamieszanie wokół wyprawki do szpitala? 

Pobyt w szpitalu na czas porodu zwykle nie jest długi, chyba że pojawia się wyjątkowa sytuacja np. żółtaczka dziecka. No, ale nikt nie zakłada od razu komplikacji i z reguły przyszłe mamy nastawiają się na 48-godzinny pobyt poza domem. Dlaczego więc na te kilka godzin pakować się w specjalny sposób? 

Odpowiedź jest zaskakująco prosta - bo te godziny to intensywny czas, w którym nagle stajesz w nowej roli. W ciągu tych chwil przeżywasz poród, zmęczenie psychiczne i fizyczne, a w Twoim organizmie zachodzą ogromne zmiany fizjologiczne. 

Torba do szpitala na czas porodu ma zapewnić Ci przygotowanie na każdą ewentualność tak, żeby niczego Ci nie zabrakło w ten, jakby nie było, trudny czas. Byś mogła czuć się komfortowo, bezpiecznie i spokojnie. A żeby przygotować torbę, potrzebna jest lista rzeczy do porodu. Znajdziesz ją w dalszej części artykułu.

Torba do szpitala - kiedy powinna być gotowa?

Teoretycznie ciąża trwa 9 miesięcy. Ty też masz, określony przez lekarza, termin porodu. Pamiętasz go o każdej porze dnia i nocy. To taka data zero. 

No dobrze, ale przecież często sprawy nie idą według planu. A porody mają to do siebie, że mogą się zdarzyć zarówno wcześniej, jak i nieco później względem wyuczonej na pamięć daty. 

Dla swojego komfortu zacznij pakować wyprawkę do szpitala już w ósmym miesiącu ciąży. Nie chcesz przecież w ostatniej chwili szukać wkładek laktacyjnych, bo jesteś pewna, że kupowałaś je ostatnio, a no i podkłady - przecież, gdzieś są. 

W proces pakowania torby dla mamy do szpitala zaangażuj przyszłego tatę. Nie tylko po to, żeby wiedział, gdzie leży torba i co w niej jest, ale także, by poczuł tę chwilę. Narodziny dziecka, to wielka zmiana i dla niego. On również czuje stres i niepewność. Wspólne pakowanie torby do szpitala dla mamy, być może nie jest niczym wybitnie wielkim, ale bardzo zbliża partnerów. Daje poczucie stabilizacji i bliskości. 

Spakowaną wyprawkę do szpitala, zamkniętą w wygodnej torbie postawcie w domyślnym miejscu. Gdy nadejdzie czas, wystarczy ją szybko chwycić i ruszać na spotkanie Waszego maleństwa. 

Dlaczego nie należy pakować torby do szpitala dla mamy w ostatniej chwili?

Dlatego, że nie ma nic gorszego niż pochopnie spakowana torba do szpitala na poród, której zawartość jest przypadkowa. W pośpiechu pakujemy często zbędne rzeczy, a tych naprawde ważnych bierzemy za mało. Szybkie bieganie po domu i wrzucanie do torby co popadnie to nie tylko stres, ale i niepotrzebna strata wielkości TEJ chwili, chwili niepowtarzalnej, chwili początku nadejścia nowego. 

Jaka torba do szpitala będzie najlepsza?

No właśnie. Szykując swoją wyprawkę do szpitala, zastanawiasz się, jak to dobrze rozegrać? Jaką wybrać torbę? No i co zabrać do szpitala na poród?

Wiele szpitali preferuje pakowanie oddzielnych toreb dla matki i dziecka. Jest to o tyle wygodne, że bez problemu będziesz mogła w każdej chwili szybko odszukać odpowiednie ubrania czy akcesoria. Twoja torba do szpitala musi być na tyle pojemna, aby pomieściła wielkogabarytowe podkłady higienicznekosmetyki i ubrania, ale też na tyle mała lub miękka, żeby mieściła się pod łóżko. Na salach porodowych nie ma zbyt wiele miejsca, a stojące torby wszystkich pacjentek mogą je dodatkowo ograniczać. 

Torba musi być też wygodna. Zanim dotrzesz na właściwą salę, może się zdarzyć, że odwiedzisz izbę przyjęć czy gabinet lekarski. Bagaż będzie wędrował razem z Tobą. Musicie tworzyć zgrany zespół. 

Dobrze jeśli torba dla mamy do szpitala posiada różne kieszonki i organizery. Będzie to szczególnie ważne dla świeżo upieczonej mamy miłującej porządek. Bez problemu odnajdzie najpotrzebniejsze rzeczy, bez konieczności "przekopywania" torby. 

Wyprawka do szpitala dla mamy - spakuj to, czego potrzebujesz

Pakując torbę do szpitala nie przesadzaj z ubraniami ciążowymi. Zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, nie zabawisz tam długo. W razie konieczności przygotuj w domu awaryjny stosik i kiedy zajdzie taka potrzeba partner dowiezie Ci to, co konieczne. Kompletując wyprawkę dla siebie zabierz wygodne i obszerne dresy. W zależności od pory roku miej też przygotowany ciepły płaszcz lub kurtkę.

W szpitalu musisz się czuć komfortowo, więc jeśli bardzo potrzebujesz maskarę, weź ją. Kosmetyki do makijażu bez problemu mogą znaleźć się w wyprawce dla mamy do szpitala. Jeśli nie zaśniesz bez swojego jasieczka, weź go. Twoje dobre samopoczucie w pierwszych chwilach po porodzie to sprawa nadrzędna.  

Co zabrać do szpitala - lista dokumentów i wyników badań

1. Na samej górze torby powinnaś położyć teczkę z dokumentami:

 • dowód osobisty
 • karta przebiegu ciąży
 • dowód ubezpieczenia (aktualna książeczka ubezpieczeniowa bądź inny dokument uprawniający do świadczeń)
 • skierowanie do szpitala (jeśli jest wymagane)
 • plan porodu, najlepiej w kilku kopiach (dokument, w którym umieszczasz wszystkie swoje oczekiwania wobec przebiegu narodzin maleństwa)

2. Kolejne dokumenty w Twojej teczce to aktualne wyniki badań. 

Oczywiście możesz zabrać pełną dokumentację ciąży, ale najważniejsze będą:

 • grupa krwi i czynnik Rh - oryginał
 • badanie na obecność przeciwciał -  przy ujemnym czynniku Rh u matki
 • morfologia i badanie moczu - ostatnie badania
 • USG - ostatnie badanie
 • badanie w kierunku kiły - odczyn WR
 • badanie w kierunku HIV 
 • antygen HBS, oraz ewentualne zaświadczenie o szczepieniu WZW B
 • badanie z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowca grupy B
 • wszelkie, inne istotne wyniki badań, konsultacji, zawierające ważne informacje mające wpływ na poród, stan zdrowia dziecka i matki, oraz wszystkie te, które mogą się okazać istotne dla osoby odbierającej poród.

Wyprawka dla mamy - lista rzeczy do szpitala

Jak wspomnieliśmy dobrze, żeby torba do szpitala nie zawierała zbędnych przedmiotów. Wśród najpotrzebniejszych powinny się znaleźć ubrania środki higieniczne, kosmetyki, przekąski i inne akcesoria, bez których nie możesz żyć ;).  Listę rzeczy do szpitala możemy podzielić na niezbędne, opcjonalne, awaryjne (przywiezie Ci je partner w razie konieczności) i rzeczy do porodu. 

Sporządziliśmy dla Ciebie plan jak się przygotować. Dzięki temu będzie Ci o wiele łatwiej przebrnąć przez podróż pakowania wyprawki dla mamy. Więc co spadkować do szpitala do porodu?

Niezbędne rzeczy do szpitala

Wyprawka do szpitala do porodu nie może się obejść bez tych rzeczy. To rzeczy, które absolutnie powinny znaleźć się w torbie do szpitala na poród.

 • Trzy koszule nocne. Tak, to nie pomyłka. Jedna weź taką, której nie będzie Ci szkoda, najlepiej w ciemnym kolorze. W tej będziesz rodziła. Taka koszula do porodu może nie nadawać się już potem do użycia. Pozostałe wybierz wygodne i obszerne. Nie muszą być specjalne do karmienia, ale dobrze, żeby ułatwiały tę czynność - zapinane na guziczki, kopertowy dekolt lub ramiączka.
 • Dwa biustonosze dla karmiącej. Kiedy rozpocznie się laktacja, powinnaś nosić biustonosz, gdyż zapobiega to zastojowi pokarmu oraz uszkodzeniu kanalików mlekowych. 
 • Wkładki laktacyjne. Kiedy już Twoja laktacja ruszy, okażą się niezbędne.
 • Ręcznik kąpielowy i ewentualnie drugi malutki. 
 • Szlafrok. Grubość szlafroka dostosuj do pory roku. Jesienią i zimą w większości oddziałach położniczych jest ciepło. Jednak lepiej dowiedzieć się wcześniej, jak wygląda ta kwestia w Twoim szpitalu. Nie ma nic gorszego niż ciągłe marznięcie.
 • Klapki. Tylko gumowe. Te materiałowe, super wygodne i cieplutkie musisz zostawić w domu. Dodatkowo możesz zabrać klapki pod prysznic. 
 • Kosmetyczka do szpitala zawierająca przybory toaletowe. Nie powinna być duża. Nastaw się na minimum. Szczotka do włosów, gumka, szczoteczka do zębów i pasta, szampon, łagodny żel do mycia pod prysznic, żel do higieny intymnej (najlepiej zawierający szare mydło) - małe opakowania, balsam do ust. Warto zabrać też chusteczki nawilżane - mogą być one bardzo przydatne w wielu sytuacjach.
 • Ubranie na wyjście. Jeśli nie robi Ci to różnicy, możesz wyjść w tym, w czym przyszłaś. Rzeczy na wyjście ze szpitala do domu powinny być wygodne i nie krępować ruchów. Na dopasowane ubrania jeszcze przyjdzie czas ;)
 • Duże opakowanie podkładów poporodowych. Wybierz takie, które w swoim składzie nie zawierają plastiku. Dzięki temu zyskasz pewność, że podkłady będą oddychające i najbardziej higieniczne. 
 • Pięć sztuk siateczkowych majtek poporodowych. Najlepsze są te w stylu szorty. Jeśli miałaś cesarskie cięcie, sprawdź, czy na poziomie blizny po cesarce nie mają  gumki. 
 • Zgrzewka wody. Choć tutaj możesz zabrać za sobą tylko dwie, a resztę będzie dowoził Ci Twój partner. Woda wpływa bezpośrednio na proces tworzenia mleka, dlatego powinnaś jej pić bardzo dużo. 
 • Telefon komórkowy i koniecznie ładowarka. Kontakt z bazą jest nieodzowny.

Opcjonalne rzeczy na liście do szpitala

Poniżej znajdziecie rzeczy, które mamy powinny zabrać ze sobą. Nie jest to jednak konieczność - wszak każda z nas ma inne potrzeby. 

 • Krem z lanoliną do pielęgnacji podrażnionych sutków
 • Osłonki na brodawki - silikonowe
 • Drobne pieniądze
 • Przekąski - np. owoce, batoniki, herbatniki, wafle ryżowe, chrupki kukurydziane
 • Podkłady higieniczne na łóżko
 • Sztućce i kubek
 • Rzeczy, bez których nie czujesz się dobrze: jasieczek, przytulanka, ulubiony kubek, słuchawki i playlista.
 • Rzeczy, które w każdej chwili może dostarczyć Ci partner lub bliscy

Bez wątpienia jesteś otoczona specjalną opieką - szczególnie w okresie porodu. Zdarzy się, że możesz czegoś zapomnieć. Wtedy pojawia się Twój partnej i rodzina, przynosząc potrzebne rzeczy. Oto ich przykłady:

 • Laktator - wiele szpitali udostępnia mamom swoje laktatory, ale warto mieć w obwodzie osobisty
 • Ciepłe skarpety
 • Ulubiona książka - choć czy może być coś wspanialszego niż ciągłe wpatrywanie się w nowo narodzone maleństwo?
 • Małe, dmuchane koło ratunkowe dla dziecka - przydaje się, kiedy nie możesz swobodnie siedzieć po porodzie. 

Lista rzeczy do szpitala na poród

Taka podręczna wyprawka do porodu powinna zawierać rzeczy dla Ciebie i dla partnera, jeśli będzie przy porodzie. Czeka Was prawdopodobnie kilkugodzinny stres i wysiłek. Lepiej, żeby w trakcie porodu niczego Ci nie zabrakło! Zadbajcie o swój komfort. Wyprawka do porodu może zajmować osobną torbę, a w jej skład wchodzą:

 • Wspomniana już koszula, której nie będzie Ci szkoda. Może to być też stary T-Shirt. Po porodzie Twoje maleństwo będziesz kangurować skóra do skóry. Wybierz takie ubranie, które szybko i wygodnie podniesiesz do góry;
 • Woda niegazowana, najlepiej z ustnikiem;
 • Gumka do włosów;
 • Balsam do ust -  to konieczność. Szybkie oddechy to gwarancja podrażnionych i wysuszonych ust;
 • Drobne przekąski - nie wiadomo, ile czasu spędzicie na porodówce, a zaspokojenie głodu może okazać się wręcz zbawiennie;
 • Opcjonalnie oliwka do masażu, mokre chusteczki, pielucha tetrowa do okładów;
 • Wsuwane klapki dla Ciebie, obuwie zamienne dla partnera;
 • Termofor, worki z pestkami wiśni, termos z kostkami lodu - wszystko może się przydać do ukojenia bólu;
 • Słuchawki, telefon - niejednokrotnie przyszłe mamy za pomocą swoich playlist walczą ze stresem. Przyszły tata może pamiętać o aparacie;
 • Dużo siły, cierpliwości i dobrej energii;

Pobyt w szpitalu po porodzie

To koniec. Dotarłaś na sam szczyt. Jesteś już mamą. W Twojej głowie kłębią się tysiące myśli. Zaczynasz odczuwać odpowiedzialność i niepokój o maleństwo. Zabrałaś tyle rzeczy, a nagle okazuje się, że potrzebujesz tylko bliskości i większej ilości snu. Pozostaje zabrać maleństwo, wypis ze szpitala i ruszać do domu.

Na sam koniec podpowiemy Ci, że w tych pierwszych dniach Twoje hormony będą szaleć, Nie obawiaj się pytać personelu medycznego o wszystko, co Cię niepokoi - nie tylko ze strony fizjologii, ale także Twojej psychiki. Rozmawiaj z innymi mamami. Często wymiana doświadczeń koi stres i otwiera na nowe możliwości. Dbaj o higienę, to nadrzędna sprawa. Po powrocie do domu wszystkie rzeczy ze szpitala wypierz w wysokiej temperaturze.

I najważniejsze. Ciesz się! Jesteś dzielną Kobietą! Jesteś Mamą!