Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Smoczek dla noworodka – jak wybrać? Sprawdź ranking!

Smoczek dla noworodka – jak wybrać? Sprawdź ranking!

0 Komentarzy

Jak wybrać smoczek dla noworodka, który umożliwi mu spokojny odpoczynek i jednocześnie nie spowoduje wad zgryzu lub problemów z mówieniem? Wielu rodziców staje przed takim dylematem. Temat smoczków jest szeroko omawiany na forach internetowych, gdzie często można spotkać się z bardzo skrajnymi opiniami. Tymczasem wystarczy na spokojnie zorientować się w temacie smoczków dla niemowląt i wybrać taki, który będzie najlepiej pasował dla maluszka.

Spis treści:

Historia smoczków uspokajających

Akcesoria do ssania dla dzieci znane były już w starożytności. Jednak do mniej więcej połowy XIX wieku, charakteryzował je odmienny podłużny kształt, a wykonywane były często z twardych materiałów. Jeszcze niecałe sto lat temu w wielu rejonach stosowano gałganki z tkanin, które służyły do uspokajania najmłodszych. Taki smoczek dla noworodka nie był jednak najbezpieczniejszy, a tym bardziej higieniczny. Dlatego też szybko popularność zyskały produkty, do których stworzenia wykorzystywano elastyczne materiały, w tym kauczuk, lateks i silikon nadające się do sterylizacji i o wiele bardziej przyjazne dla maluchów.

Wraz z popularyzacją smoczków zaczęto jednak zauważać ich wpływ na kształtowanie się odruchu przełykania, a także rozwój uzębienia. Dlatego w porozumieniu z lekarzami producenci rozpoczęli opracowywanie nowoczesnych rozwiązań. W ten sposób powstały pierwsze produkty o anatomicznym kształcie. Nie oznacza to jednak, że prace nad ich ulepszaniem się zakończyły. Wręcz przeciwnie – są one kontynuowane z wykorzystaniem innowacyjnych technologii i różnorodnych surowców.

Czy smoczki dla niemowlaka są bezpieczne?

Ze względu na narastające w drugiej połowie ubiegłego wieku kontrowersje związane z używaniem smoczka, wielu rodziców wzbrania się przed korzystaniem z niego. Jednak u niektórych niemowląt potrzeba ssania jest zbyt duża, aby mogło ją zaspokoić jedynie karmienie piersią lub butelką. Smoczki dla dzieci są rozwiązaniem, które znacząco ułatwia takim maluchom wyciszenie się. Jest to istotne zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, kiedy otoczenie pełne jest nowych bodźców. Warto więc zaznaczyć, że prawidłowe użytkowanie odpowiednio dobranego produktu nie jest niebezpieczne dla rozwoju pociechy. Oznacza to, że nie będzie skutkować problemami z wymową i rozwojem uzębienia. Za pierwsze odpowiada między innymi kształtowanie się prawidłowego odruchu języka podczas przełykania, który w naturalnych warunkach zmienia się z poziomego (przód-tył) na skierowany ku podniebieniu. Wybór produktu z końcówką anatomiczną, o nieco ściętym kształcie, zachowującej się w trakcie ssania jak brodawka nie stanowi przeszkody na tak wczesnym etapie tego procesu. 

Od którego miesiąca życia pierwszy smoczek dla noworodka?

Moment podania dziecku pierwszego smoczka zależy od kilku bardzo indywidualnych czynników. Regułą jest, aby poczekać ze smoczkiem do momentu, aż noworodek nauczy się ssać pierś. Zbyt wczesne wprowadzanie sztucznego uspokajacza może spowodować niechęć maleństwa do pracy podczas picia z piersi. Jednak każdy niemowlak jest inny. Jeśli noworodek jest bardzo pobudzony lub od samego początku czuje większą potrzebę wyciszania się przy piersi, można spróbować pomóc mu opanować emocje właśnie za pomocą dobrze dobranego smoczka dla noworodków i niemowląt. W przypadku dzieci od urodzenia karmionych butelką smoczek może być jedynym sposobem na zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa, które zyskują dzięki odruchowi ssania. Do smoczka powinna być też przekonana mama. Jeśli czuje, że dziecko nie potrzebuje sztucznego uspokajacza może z niego zrezygnować i w inny sposób zapanować nad płaczem maleństwa.

Więc na pytanie od kiedy smoczek dla noworodka będzie dobrym pomysłem odpowiedź jest jedna - to zależy ;)

Jaki smoczek dla noworodka będzie najlepszy?

Wybierając smoczek dla noworodka należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • Atesty, które świadczą o tym, że dany przedmiot może być sprzedawany i używany przez noworodki (CE, EN1400) oraz pozytywna opinia np. Instytutu Matki i Dziecka.
  • Smoczek musi być dobrany rozmiarem dla niemowląt, czyli posiadać oznaczenie, na przykład 0+.
  • Obudowa smoczka powinna być ukształtowana w taki sposób, aby nie dotykać delikatnej skóry wokół ust. Najlepiej, jeśli ma otwory umożliwiające swobodny przepływ powietrza.

Ważny jest również materiał,z jakiego wykonany jest smoczek oraz kształt główki do ssania. W tym zakresie wbrew pozorom decyzja może należeć do maluszka. Dzieci nawet we wczesnym okresie życia chętnie pokazują swoje niezadowolenie lub aprobatę po podaniu konkretnego uspokajacza. Drugorzędną sprawą jest kolor smoczka, jednak przy tak dużym wyborze można pozwolić sobie na dopasowanie uspokajaczy do ubranek lub odświętnego outfitu. Szerokim wachlarzem barw mogą pochwalić się na przykład produkowane przez duńską firmę smoczki BIBS.

Jaki smoczek wybrać? Ranking najlepszych w 2022 roku wg. Bamboli

W internecie możecie znaleźć setki produktów określanych jako najlepsze smoczki dla noworodków. Jednak które z nich faktycznie zasługują na to miano? Mamy nadzieje, że poniższy ranking pozwoli Wam podjąć decyzję, jaki smoczek dla noworodka kupić.

smoczek bibs supreme

1. Smoczki Bibs

Bibs to duńska marka, która od wielu lat jest wśród najpopularniejszych producentów smoczków uspokajających. Wykonane z kauczuku naturalnego hevea są w pełni bezpieczne dla maluchów. Bibs oferuje swoje smoczki w rozmiarach S (0-6 miesięcy), M (6-18 miesięcy) i L (od 18. miesiąca życia). Każdy ze smoczków jest odpowiednio wyprofilowany. Tarczka zawiera otwory, zapewniające odpowiednią wentylację. Smoczek Bibs doskonale układa się w buzi i pomaga w wyćwiczeniu odruchu ssania u dziecka.

smoczek philips avent

2. Smoczki Philips Avent

Philips z pewnością nie kojarzy się nam w pierwszej chwili z producentem smoczków. A to błąd - smoczki Avent to ortodontyczne, wolne od BPA produkty z miękką, silikonową końcówką. Bardzo łatwo można je sterylizować - czy to za pomocą dołączonego etui w mikrofali, sterylizatora lub po prostu we wrzącej wodzie. Podobnie jak w przypadku Bibs, smoczki Avent produkowane są w trzech rozmiarach. Część z nich posiada innowacyjne dodatki. Np. smoczki Soothie są nakładane na palec, a Nightmare mają świecącą w ciemności tarcze.

smoczek elodie details

3. Smoczki Elodie Details

Kolejna propozycja rodem ze Skandynawii. To co wyróżnia firmę to fakt, iż jako jedna z pierwszych wprowadziła do oferty bambusowe smoczki niemal w całości wykonane z materiałów roślinnych. Tworzywo o nazwie TRITAN używane do produkcji smoczków Elodie Details, nie zawiera BPA ani innych groźnych związków. Z całą pewnością warto rozważyć ich propozycje szukając najlepszych smoczków dla noworodków.

smoczek herobility heropacifier

4. Smoczki Herobility

Herobility to - jak sami siebie określają - marka stwozona przez rodziców a zatwierdzona przez dzieci. Stawiają na ekologiczne rozwiązania. Smoczki Herobility produkowane są z materiałów roślinnych, bioplastiku lub PLA ze skrobii kukurydzianej. Ich smoczek pomaga uspokoić dziecko w stresujących sytuacjach. Oferują oni dwie linie - dla noworodków oraz dzieci od 6 miesiąca życia.

5. Smoczki Nuby

smoczek nuby

Jednym z haseł przewodnich tej marki jest "Zostając rodzicem już nigdy nie będziesz sam". Nuby chce wspierać rodziców niezależnie od ich stażu. Podobnie jest ze smoczkami. Dostępne w ofercie tego producenta smoczki adresowane są do trzech grup wiekowych - 0-6, 6-18 i 18+ miesięcy. Smoczki silikonowe tego producenta mają opatentowane guzki. Ich zadaniem jest masować i koić dziąsła podczas ząbkowania.

Rodzaje smoczków dla niemowląt

Producenci smoczków starają się jak najlepiej dopasować swój asortyment do szczególnych potrzeb noworodków. Marka Eco Viking proponuje wyroby z organicznego kauczuku, który jest bezpieczny nawet dla dzieci z problemami alergicznymi. Natomiast ELODIE DETAILS przedstawia uspokajacze w niekonwencjonalnych kształtach i wzorach, które wyróżniają się na tle podobnych produktów. Warto, również zainteresować się kompletami takimi jak BIBS 2-PACK, które zawierają dwa, dobrane kolorystycznie smoczki. Zestaw będzie bardzo podręczny podczas spacerów oraz wyjazdów.

Niektóre firmy wprowadzają podział na smoczki uspokajające, ortodontyczne lub dynamiczne, które mają spełniać określone funkcje. Jednak można skłonić się do tezy, że wszystkie smoczki działają uspokajająco, a każdy kształt jest dobry pod warunkiem, że został wyprodukowany zgodnie z zaleceniami ortodontów i neonatologów. Smoczki przeznaczone dla starszych niemowląt mogą pełnić również funkcję gryzaka, który działa kojąco na swędzące dziąsła.

Silikonowy czy kauczukowy - jaki smoczek dla noworodka wybrać?

Ze względu na materiał wykonania smoczki dla niemowląt dzielą się na:

  • Kauczukowe (lateksowe)
  • Silikonowe

Smoczki kauczukowe mają charakterystyczny jasnobrązowy kolor. W dotyku są miękkie i miłe. Kauczukowe smoczki są w odbiorze bardziej zbliżone do sutka, dlatego dzieci szybciej się do nich przyzwyczajają. Maluszki łatwo przestawiają się z ssania piersi na uspokojenie za pomocą smoczków z lateksu. Kauczuk ma specyficzny smak i zapach. Dla niektórych dzieci będzie to powód do odrzucenia smoczków z tego materiału. Smoczki lateksowe wymagają uważnej kontroli, czy przypadkiem nie nastąpiło pęknięcie lub rozdarcie. Szeroką ofertę smoczków kauczukowych w najmniejszym rozmiarze S posiada marka BIBS.

Silikon jest materiałem twardszym i mniej rozciągliwym. Ssanie silikonowego smoczka zmusza dzieci do większego wysiłku. Nie wszystkim noworodkom będzie to odpowiadać i mogą głośno protestować przeciwko takiemu uspokajaczowi. Zaletą silikonu jest jego wysoka odporność na uszkodzenia. Smoczek można dłużej używać bez ryzyka zmiany kształtu lub koloru. Przy wyborze smoczka trzeba skoncentrować się na tych wykonanych z wysokiej jakości silikonu i polecanych przez specjalistów na przykład firmy Elodie Details lub BIBS. Oferta smoczków kauczukowych i silikonowych wzajemnie się uzupełnia. Dzięki różnym materiałom rodzice mogą dobrać uspokajacz idealny dla ich maleństwa.

Anatomiczny, symetryczny - dobieramy kształt smoczka

Smoczki występują w trzech podstawowych kształtach:

  • Anatomicznym nazywany także ortodontycznym
  • Symetrycznym
  • Okrągłym

Przeciwnicy używania smoczków u niemowląt zwracają uwagę przede wszystkim na możliwość wystąpienia wad zgryzu w późniejszym wieku. Dlatego producenci smoczków już od dłuższego czasu zaczęli bacznie przyglądać się rozwiązaniom pozwalającym na zniwelowanie tego ryzyka. Dzięki temu na rynku pojawiły się smoczki zbliżone kształtem do kobiecego sutka oraz pozwalające maluszkom na odwzorowanie sposobu ssania takiego, jak z piersi. Największe uznanie zdobywają smoczki anatomiczne oraz symetryczne. Smoczki ortodontyczne są spłaszczone na dole i wypukłe na górze. Ich ssanie jest bardzo zbliżone do ssania sutka. Taki kształt posiadają między innymi silikonowe smoczki Elodie Details.

Dobrą opinią cieszą się również smoczki symetryczne, które mają równo spłaszczoną główką. Smoczek ma taki sam kształt z każdej strony, dlatego nie ma znaczenia, w której części buzi dziecko go sobie ułoży. W przypadku smoczków anatomicznych należy zwracać uwagę na prawidłowe ułożenie główki uspokajacza. Smoczki symetryczne zalecane są dla dzieci karmionych piersią.

dziecko ze smoczkiem

Przykładem wysokiej jakości smoczków anatomicznych oraz symetrycznych są produkowane przez BIBS smoczki dla noworodków BIBS SUPREME. Mają nie tylko idealnie wyprofilowane kształty, ale również zapobiegające otarciom tarcze z dużymi otworami. Smoczki okrągłe proponuje się głównie niemowlętom, które nie będą karmione piersią i od urodzenia korzystają z butelki.

Co ile wymienić smoczek u noworodków i niemowląt?

Tutaj musimy rozgraniczyć dwie kwestie. Po pierwsze - wymiana smoczka ze względu na jego zużycie oraz wymiana ze względu na wiek dziecka. Zacznijmy od tej pierwszej kwestii. Specjaliści radzą, żeby dziecko korzystało ze smoczka nie więcej niż 6 godzin dziennie. Jeśli smoczek nie ma widocznych uszkodzeń mechanicznych (wskutek przegryzienia np.) to spokojnie można go wymieniać co miesiąc, dwa. Nie warto eksperymentować z różnymi markami i modelami, jeśli maluch ma swój ulubiony. Lepsze jest wrogiem dobrego.

Jeśli chodzi o drugą kwestię - smoczek należy dopasować do wieku. Jeśli damy ponad półtorarocznemu dziecku smoczek adresowany do niemowląt to w skrajnych przypadkach może on zostać połknięty!

Jaki smoczek dla noworodka kupić na dzień i noc?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy jest sens kupować osobne smoczki na dzień i na noc? Głównym zadaniem smoczków jest uspokojenie i wyciszenie maleństwa, jego podawanie powinno być ograniczone tylko do najtrudniejszych momentów, na przykład przed zasypianiem. Dlatego nie ma przeszkód, aby ten sam smoczek był używany zarówno w dzień, jak i w nocy. Marka BIBS wprowadziła specjalne smoczki NIGHT S, które świecą w ciemności. Pod tym względem są one zdecydowanie warte rozważenia, ponieważ pozwalają na zlokalizowanie smoczka bez zapalania światła i wybudzania maluszka.

Kiedy odstawić smoczek dziecku?

Ogólnie wiadomo, że im wcześniej dziecko zostanie odzwyczajone od smoczka, tym lepiej. Dobrym momentem jest przejście na inny rodzaj jedzenia, czyli średnio około 7. miesiąca życia. Niemowlę, które zaczyna próbować nowych smaków jest bardziej skłonne do rezygnacji z ulubionego smoczka. Niestety rosnące ząbki oraz coraz większa świadomość dziecka znacznie komplikują proces odzwyczajania. Z całą pewnością trzeba przygotować się na kilka nieprzespanych nocy i uzbroić w dużą dawkę cierpliwości. Decyzja o zabraniu smoczka powinna być przemyślana i ostateczna, w przeciwnym razie smoczek może pozostać w użyciu znacznie dłużej niż zalecają specjaliści.

Czy smoczek trzeba wyparzyć?

Zawsze przed pierwszym użyciem smoczek musi zostać wyparzony gorącą wodą lub nawet wygotowany we wrzątku. Czynność wyparzania trzeba systematycznie powtarzać najlepiej codzienne. Dostępne są również różnego rodzaju urządzenie przeznaczone do sterylizacji smoczków i butelek. Trzeba pamiętać, że do smoczka przykleja się kurz i niewidoczne gołym okiem roztocza, dlatego dobrze, jeśli jest przechowywany w specjalnym pojemniczku.

Warto tu jeszcze wspomnieć o zanikającej, ale jednak wciąż pojawiającej się manierze. Mianowicie - oblizywanie smoczka. Wiele mam po upadku smoczka decyduje się go "wyczyścić" przy pomocy własnej śliny. NIGDY TAK NIE RÓBCIE. W ten sposób narażamy dziecko na przeniesienie opryszczki, przeziębienia czy nawet próchnicy. Zdecydowanie lepiej po prostu opłukać go pod bieżącą wodą (jeśli naprawdę nie mamy czasu, aby wrzucić go na chwile do wrzątku czy sterylizatora).

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*