Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

 Z maluchem w góry — nosidełka turystyczne

Z maluchem w góry — nosidełka turystyczne

0 Komentarzy

Nosidełka turystyczne to idealna okazja dla młodych rodziców, by nie musieli rezygnować z aktywności fizycznej mimo młodego wieku swojej pociechy. Nosidełko turystyczne pomaga dziecku odkrywać świat np. podczas wyprawy w górskie tereny. To okazja do przygody i zacieśniania więzi między rodzicami a maluszkiem. Kiedy warto je wybrać i w jakim wieku można już dziecko nosić w nosidełku?



Nosidełka turystyczne dla dzieci - czym się charakteryzują i kiedy warto je wybrać?

Turystyczne nosidełko jest cenione przez rodziców i z uwagi na dzieci, które w ten sposób mają okazję poznać świat z całkiem innej perspektywy. Tym samym można iść na spacer, wycieczkę - ograniczeń tak naprawdę nie ma, ponieważ w sytuacji, kiedy dziecko lubi być noszone można to robić często, także w gronie rodziny i znajomych.
Zaletą nosidełek jest fakt, że daje możliwość zabrania dziecka ze sobą tam, gdzie nie można wjechać wózkiem - np. do pomieszczeń ze schodami.
Przede wszystkim, by móc nosić dziecko w nosidełku konieczne jest by umiało ono siedzieć. Najczęściej dotyczy to dzieci w wieku około 9 miesięcy. Warto na początku przystosowywać maluszka do nosidełka, zabierać na krótkie spacery po mieszkaniu, klatce schodowej itp. W ten sposób maluszek pozna sposób przebywania w nosidełku i odkryje radość, jaką daje czas spędzany wspólnie z rodzicami. Z czasem warto zdecydować się na dłuższe wycieczki, wyjazdy na wieś lub w góry, po górskich i nizinnych szlakach. Warto, jednak wybierać do tego właściwą pogodę, by nie narażać zdrowia maluszka.



Jak sprawdzić czy dziecko jest już gotowe do noszenia w nosidełku turystycznym?

Poza tym, że dziecko powinno już samodzielnie siedzieć, by móc je nosić w nosidełku, ważne są też inne kwestie. Przede wszystkim istotne znaczenie posiada siła mięśni dziecka wzdłuż całego kręgosłupa i odcinka szyjnego. Te partie ciała powinny być na tyle rozwinięte, by móc bezpiecznie utrzymać głowę dziecka podczas noszenia w nosidełku i zapewnić swobodne siedzenie.
Wielu rodziców wkłada do nosidełek już znacznie mniejsze dzieci - mające około 6 miesięcy. Ten wiek uznaje się za dolną granicę u dziecka, które można nosić w taki sposób. Zdecydowanie lepiej, jednak odczekać miesiąc lub dwa i zacząć nosić dziecko, które ma 7 lub 8 miesięcy. Co do mniejszych dzieci, takich w wieku od narodzin do 3 miesięcy to wskazuje się, że potrzebują one szczególnego kontaktu z rodzicami i można je nosić w chustach lub typowych nosidełkach z przodu z twarzą do rodzica. Turystyczne nosidełka nie zapewniają widoczności twarzy dziecka i dorosłego, dlatego należy odczekać aż dziecko będzie starsze.





Z maluchem w góry — nosidełka turystyczne w sam raz na wycieczki za miasto i w góry

To, co wygodne dla dziecka nie zawsze jest ułatwieniem dla rodziców. Dotyczy to np. mam, które w typowych, ręcznych nosidełkach chcą nosić dzieci ważące około 8 kilogramów lub więcej. To znaczne obciążenie, dlatego wówczas często lepszym wyborem są nosidełka turystyczne.
W góry i na inne wycieczki warto się, jednak udać z dzieckiem nieco starszym. Nie powinno się spieszyć z samą nauką i przyzwyczajaniem maluszka do pobytu w nosidełku. Dotyczy to również rodziców, ponieważ oni także muszą przywyknąć do noszenia maluszka i udanie się od razu na długą wycieczkę nie jest najlepszym pomysłem. Nie oznacza to, jednak, że z aktywności fizycznej powinno się rezygnować.
Kiedy dziecko jest już na tyle duże, a jego mięśnie odpowiednio rozwinięte - wówczas można je już bezpiecznie umieścić w nosidełku, które jest korzystne również dla rodziców.



Co w sytuacji, kiedy chcemy nosić dziecko w innym wieku?

Lekarze wskazują, że zależnie od wieku dziecka istnieją różne sposoby noszenia go. Typowe nosidełko turystyczne jest przeznaczone dla dzieci od 9 miesięcy, które potrafią zachować stabilną pozycję w trakcie przebywania w nosidełku. Młodsze dzieci - w wieku do 3 miesięcy i urodzone o czasie (nie wcześniaki) mogą być noszone w nosidełkach - gondolach. W tym wieku nie powinno się ich jednak zabierać już na długie spacery, czy wyjazdy w góry, choć można przyswajać dziecko do wyjść z domu. Zwłaszcza kiedy pogoda na zewnątrz sprzyja temu. Takie dzieci można też nosić w specjalnych chustach, które dbają o ich właściwą pozycję. Dotyczy to głównie prawidłowego ułożenia miednicy, która powinna być podwinięta, zaokrąglenia kręgosłupa i podtrzymywania główki maluszka.
Dziecko w wieku powyżej 3 miesięcy potrafi już opanować trzymanie główki. Dlatego powoli można je przygotowywać do noszenia w nosidełkach klasycznych - twarzą do rodziców. Ważne jest, jednak by główka była cały czas pilnowana i podparta. To wstęp do tego, by dziecko poznawało sposób noszenia przez rodzica i będąc już w starszym wieku mogło być noszone w nosidełku turystycznym. 7 i 8-miesięczne dzieci mogą już być noszone z tyłu, poznając perspektywę obserwowania świata z nosidełka turystycznego.



Kiedy należy odstawić nosidełko turystyczne?

Choć wygodne, jednak nosidełko turystyczne posiada określony czas użytkowania. Zdobywanie z nim górskich szlaków i poznawanie świata z perspektywy pleców rodziców powinno skończyć się, gdy dziecko osiągnie wagę około 18 kilogramów.
W sytuacji kiedy rodzice zastanawiają się czy dziecko nie nadaje się już do noszenia w nosidełku swoistą wskazówką może być już sama nośność. Dlatego w praktyce wielu rodziców nie czeka aż dziecko będzie ważyło 18 kilogramów, ale już wcześniej, etapowo rezygnuje nosidełka. Będąc np. na wyciecze w górach wspiera się korzystaniem z nosidełka wówczas, kiedy niezbędne jest wsparcie techniczne.
Nie oznacza to, jednak, że raz kupione nosidełko okaże się pomocne tylko w krótkim odcinku czasu, a potem trafi do szafy. Z powodzeniem, bowiem można z niego korzystać kiedy urodzi się kolejne dziecko lub podarować bliskiej osobie, czy też sprzedać.





Nosidełko turystyczne - o jakich dodatkowych kwestiach warto pamiętać kiedy się na nie decydujemy?

Jeśli zastanawiamy się czy uczyć dziecko noszenia w nosidełku turystycznym weźmy pod uwagą fakt, że dzieci lubią przebywać na świeżym powietrzu i w otoczeniu natury. Dotyczy to zwłaszcza maluszków, które mieszkają w mieście i dla których wyjazd w góry jest okazją do czerpania z dobrobytu świeżego powietrza i bliskości przyrody, z daleka od wielkomiejskiego szumu i zapachu spalin samochodowych.
Przyrodę i kontakt z nią cenią też rodzice, którzy na co dzień pracują i nie mają okazji do spędzania czasu z maluszkiem. Dlatego wspólny, weekendowy wyjazd w góry to możliwość celebrowania chwil w gronie rodziny i zacieśniania więzi z dzieckiem. Warto, więc zabrać ze sobą nosidełko turystyczne, by móc razem z maluszkiem udać się na pierwszy, wspólny, górski szczyt.
Ważne, żeby w czasie korzystania z nosidełka co jakiś czas robić przerwy z uwagi na wiek dziecka. Maluszki potrzebują odpoczynków, nawet wówczas kiedy nie śpią. Warto zrobić przerwę na napój, zmianę pozycji i na wyjęcie dziecka na chwilę z nosidełka. Na czas wyprawy warto zatem wziąć jedzenie i picie.
Zdarza się, że dzieci zasypiają podczas wycieczki. Wtedy należy sprawdzić czy są ułożone w wygodnej pozycji, zdrowej dla kręgosłupa maluszka. Ważne jest również by dziecko posiadało właściwe ubranie na okres wycieczki. Powinno ono być dopasowane nie tylko do pory roku i pogody na zewnątrz ale również do warunków wycieczki. Ważne, by zakrywało nogi, co pozwoli uniknąć bolesnych obtarć podczas wycieczki.

W góry z dzieckiem? Dlaczego nie... Wielu rodziców jest zdania, że nawet małe dziecko może poznawać uroki przyrody i wraz z rodzicami zdobywać swoje pierwsze, górskie szczyty. Dlatego decydują się na korzystanie z nosidełka turystycznego, które zapewnia stabilność pozycji maluszka i dba o kręgosłup. Dobre nosidełko turystyczne może służyć przez długi czas i być pomocne przy kolejnych dzieciach. Dzięki temu bycie rodzicem nie stoi w opozycji do rozwijania aktywności fizycznej, która jest tak ważna. Wprost przeciwnie - można już od najmłodszych lat rozwijać w swoim dziecku pasję do wycieczek, które stanowią połączenie pięknych wrażeń z możliwością spędzania czasu w gronie bliskich.

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*