Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Najładniejsze imię dla chłopca — zobacz oryginalne i popularne imiona męskie w 2023 roku!

Najładniejsze imię dla chłopca — zobacz oryginalne i popularne imiona męskie w 2023 roku!

0 Komentarzy

Wybór imienia dla chłopca to jedna z najważniejszych i najbardziej odpowiedzialnych decyzji, jakie stoją przed przyszłymi rodzicami. Imię towarzyszy dziecku, a następnie osobie dorosłej przez całe życie. Dlatego warto zdecydować się na takie, które będzie ładnie brzmiało i niosło ze sobą pozytywny przekaz. Imiona męskie często mają swoją wersję podstawową oraz zdrobnienia, o czym również trzeba pamiętać. Niemal każde imię ma swoje konotacje. Jakie więc wybrać imię dla syna w 2023 roku? Na co należy uważać? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Jak wybrać najładniejsze imię dla chłopca w 2023 roku?
 2. Najpopularniejsze imiona męskie w 2022 roku — ranking
 3. Ranking najpopularniejszych imion dla chłopców w 2021 roku
 4. Jakiego imienia nie można nadać chłopcu? Kiedy USC może odmówić?
 5. Popularne męskie imiona polskie
 6. Imię dla chłopca po dalszych i bliższych przodkach - Teodor, Henryk
 7. Staropolskie imiona dla chłopców — Mieszko, Bolesław, Bogdan, Bogumił
 8. Imiona nadawane chłopcom dla upamiętnienia sławnych ludzi
 9. Mądre imię dla chłopca - Oskar, Tymon, Eryk, Tymoteusz
 10. Krótkie imiona dla chłopców - Emil, Kamil, Filip, Milan
 11. Oryginalne imiona dla chłopców - Jonasz, Ziemowit, Franciszek, Walenty
 12. Męskie imiona zaczerpnięte z innych krajów

Jak wybrać najładniejsze imię dla chłopca w 2023 roku?

Decyzja o nadaniu takiego, a nie innego imienia może być powodowana bardzo różnymi przesłankami. Często w wyborze imienia bierze udział cała rodzina. Wszyscy wysuwają swoje propozycje, a rodzice stawiają na tą, która najbardziej przypadnie im do gustu. Niekiedy mama lub tata od zawsze wiedzieli, jak będą miały na imię ich dzieci i po urodzeniu maleństwa nie muszą już się nad tym zastanawiać. Można również spotkać się z praktyką, że mama wybiera imię dla dziewczynki, a tata dla chłopca – lub odwrotnie. Nieco ekstremalnym sposobem wyboru imienia dla chłopca jest organizowanie różnych form losowania.

Bardzo często imiona chłopców brane są po dziadkach mamy lub taty. W przypadku, gdy rodzice malucha pochodzą z różnych krajów, warto wybrać krótkie imię męskie, łatwe do wypowiedzenia w obu językach. Należy również wziąć pod uwagę długość nazwiska.  Krótkie imiona dla chłopców świetnie współgrają z nieco dłuższymi nazwiskami.

Wybór ciekawych imion męskich jest naprawdę ogromny. Nie wolno jednak zapomnieć o jednej, bardzo ważnej sprawie. Nietypowe imiona męskie mogą być dla syna kłopotliwe w momencie, kiedy np. rozpocznie on edukacje. 

Najpopularniejsze imiona męskie w 2022 roku — ranking

W rankingu najpopularniejszych imion dla chłopców 2022 roku po raz kolejny królował Antoni. W zestawieniu znalazło się miejsce dla imiona staropolskiego (Stanisław) ale nie brakuje też pochodzącego z hebrajskiego Jakuba. Pierwsza trójka w porównaniu z zeszłym rokiem praktycznie się nie zmieniła, co możecie zobaczyć poniżej. 

 1. ANTONI
 2. JAN
 3. ALEKSANDER
 4. NIKODEM
 5. FRANCISZEK  
 6. JAKUB 
 7. LEON
 8. MIKOŁAJ
 9. STANISŁAW
 10. FILIP

Ranking najpopularniejszych imion dla chłopców w 2021 roku

Rankingi imion męskich nie podlegają tak dużym zmianom, jak rankingi imion dla dziewczynek. W roku 2021 po raz kolejny najbardziej popularnym imieniem męskim był Antoni. Ranking sporządzany jest na podstawie numerów PESEL i dotyczy całego obszaru Polski.

Imiona męskie - pierwsza dziesiątka rankingu w 2021 roku:

1.       ANTONI – sięga czasów antycznych i oznacza kogoś wybitnego.

2.       JAN – imię pochodzenia biblijnego. Jan to mężczyzna odpowiedzialny i pewny siebie.

3.       ALEKSANDER – kojarzony z Aleksandrem Wielkim, który był nieustraszonym zdobywcą.

4.       FRANCISZEK – oznacza człowieka szczerego i otwartego.

5.       JAKUB   - kolejne imię biblijne, bardzo popularne od wielu lat.

6.       LEON – czyli lew, jego cechy to odwaga i męstwo.

7.       MIKOŁAJ – chyba nie ma imienia, które mogłoby mieć bardziej radosne skojarzenia.

8.       SZYMON – pochodzenie biblijne, chłopcy o tym imieniu są niezależni w każdej dziedzinie.

9.       FILIP - greckie imię, które pasuje do chłopców rodzinnych i wesołych.

10.   STANISŁAW – jedyne słowiańskie imię w zestawieniu TOP 10, oznacza tego, który ma stać się sławny.

Trzeba pamiętać o tym, że decydując się na imię męskie z pierwszej dziesiątki, mały Antoś lub Franek spotka w przedszkolu oraz szkole jeszcze kilku kolegów o takim samym imieniu.

Zobacz najlepsze zabawki dla chłopców!

Jakiego imienia nie można nadać chłopcu? Kiedy USC może odmówić?

Imię nadawane dziecku przez rodziców musi przejść pozytywną weryfikację w Urzędzie Stanu Cywilnego. W Polsce nie można rejestrować imion, które są śmieszne, wywołują niekorzystne skojarzenia, są na siłę spolszczonymi imionami z innych języków lub mają błędy w pisowni. Zadaniem urzędników jest powstrzymanie rodziców przed nadaniem dziecku imienia, które mogłoby mieć dla niego nieprzyjemne konsekwencje w przyszłości na przykład stałoby się obiektem drwin ze strony rówieśników. Imię dla chłopca powinno być starannie i rozsądnie wybrane. Nie wszystko, co teraz może wydawać się rodzicom kreatywnym i oryginalnym pomysłem będzie takie dla dorosłego kiedyś człowieka.

Popularne męskie imiona polskie

Jest w Polsce grupa imion dla chłopców, którą można odnaleźć w każdym pokoleniu. Pomimo, że do Polski przychodzi wiele nowych imion nadal w piaskownicy, w szkole, w pracy, a nawet na zajęciach dla seniorów usłyszeć można o Adamie, Michale, Piotrze, Pawle lub Tomaszu.

Adam – według tradycji chrześcijańskiej jest to imię pierwszego człowieka. Chłopcom o tym imieniu przypisuje się powagę, skrupulatność i samodyscyplinę, co skutkuje osiąganiem licznych sukcesów.

Michał – swoją popularność zawdzięcza jednemu z archaniołów. Michał jest zazwyczaj samodzielny i dobrze zorganizowany.

Piotr – przypisuje mu się wrażliwość na innych, stałość i posiadanie ambitnych celów

Paweł – kiedyś niezwykle popularne było nadawanie braciom, zwłaszcza bliźniakom imion Piotr i Paweł. Obecnie rodzice raczej szukają innych rozwiązań. Imię Paweł oznacza mężczyznę dążącego do perfekcji i niezwykle towarzyskiego.

Tomasz – uznawany jest za osobę kulturalną i grzeczną, która zawsze potrafi zachować się w odpowiedni sposób.

W Polsce jedną z form wyboru imienia męskiego jest sięgnięcie do zasobów Biblii. Jednak można zauważyć, że pośród imion tradycyjnych i często nadawanych pojawiają się również takie, które do tej pory były bardziej pomijane. Dzięki temu coraz więcej chłopców może pochwalić się imieniem Gabriel i Natan.

Imię dla chłopca po dalszych i bliższych przodkach - Teodor, Henryk

Zastanawiając się nad wyborem imienia dla syna, rodzice często sięgają do historii swoich rodzin. Jeśli miało się ukochanego dziadka lub w rodzinie jest mężczyzna, który wyróżnia się na przykład dużą inteligencją lub niesamowitym poczuciem humoru, to chce się poprzez imię przekazać te cechy swojemu dziecku. Między innymi dzięki temu, systematycznie powracają imiona, które modne były kilkadziesiąt lat temu. W ostatnim rankingu całkiem wysoko znalazł się:

Henryk – germańskie imię oznaczające potęgę i moc;

Tadeusz – kolejne imię, które związane jest z odwagą i śmiałością;

Ksawery – wesoły, śmiały i będący duszą towarzystwa;

Teodor – coraz bardziej popularne imię, które oznacza dar od Boga;

Staropolskie imiona dla chłopców — Mieszko, Bolesław, Bogdan, Bogumił

Będąc przy imionach dla mężczyzn, nadawanych po przodkach warto wspomnieć o coraz popularniejszych imionach staropolskich. Można powiedzieć że po latach zapomnienia do łask wracają Stanisławowie, Borysowie czy Kazimierze.

Bogumił — słowiańskie imię, którego pierwotne znaczenie było rozumiane jako "ten, któremu sprzyja los". Bogumił to mężczyzna zdyscyplinowany i pracowity, niczym Bogumił Niechcic z "Nocy i dni". 

Bogdan — to kolejne słowiańskie imię, które można rozumieć jako "oddany Bogu" lub "darowany przez Boga". Wrażliwy na naturę, zawsze chce być najlepszy. Lubi żywić urazę;

Bolesław — imię znane od około XI wieku oznacza ni mniej, ni więcej "bardzo sławny". To jedno z najstarszych polskich imion, które przez lata mogło być nadawane wyłącznie potomkom dynastii Piastów;

Mieszko — imię kojarzone z pierwszym władcą Polski. Mieszko to mężczyzna rozsądny i zdeterminowany. Jest domatorem, choć nie ma problemu z byciem duszą towarzystwa.

Imiona nadawane chłopcom dla upamiętnienia sławnych ludzi

Większość osób wierzy, że wraz z imieniem dziecko otrzymuje pewne cechy, które są do tego imienia przypisane. Dlatego tak chętnie sięga się po imiona ludzi wybitnych, którzy swoimi czynami i osiągnięciami zasłynęli w historii lub są gwiazdami obecnych czasów.

Platon – ranking imion pokazuje, że rodzice pragną przekazać swoim synom mądrość i bystrość płynącą od jednego z najważniejszych filozofów.

Karol – nadanie tego imienia ma oczywiście związek z papieżem Janem Pawłem II. Jego popularność jeszcze bardziej zwiększyła się po śmierci Karola Wojtyły w 2005 roku. Po koronacji nowego króla Anglii, można spodziewać się dalszego wzrostu zainteresowania tym imieniem dla nowonarodzonych chłopców.

Leo - nikt chyba nie ma wątpliwości, że obecność tego imienia w rankingach imion dla chłopców ma związek z najlepszym argentyńskim piłkarzem – Leo Messim.

Robert – germańskie imię oznaczające kogoś, kto cieszy się sławą. Robert zawsze był często spotykanym imieniem, ale najprawdopodobniej sława Roberta Lewandowskiego jeszcze bardziej je w Polsce umocni.

Zobacz najlepsze zabawki dla chłopców!

Mądre imię dla chłopca - Oskar, Tymon, Eryk, Tymoteusz

Niekiedy rodzice są zdania, że imię dla chłopca determinuje jego przyszłość. Dlatego też starają się kierować przy wyborze znaczeniem imienia oraz tym, co za sobą niosą. Jakie imiona uznawane są za mądre? Oczywiście takie, które wróżą pęd do wiedzy, siłę, rozsądek czy kreatywność. Przykładami takich imion dla chłopców są:

Oskar - imię to pochodzi z języka gemrańskiego, oznacza "Tego, który otrzymał miecz". Od tego imienia także pochodzi nazwa prestiżowych filmowych nagród, przyznawanych od 1929 roku - Oscarów.

Tymon - imię te wywodzi się z języka greckiego "ten, który czci". Imię Tymon nosili i noszą kompozytorzy, malarze, ludzie sztuki i nauki (np. Tymon Terlecki). 

Eryk - skandynawskie pochodzenie tego imienia oraz fakt, iż nadawane było ono wielu królom szwedzkim i duńskim sugeruje jego znaczenie - "honor, cześć". 

Tymoteusz - to imię pochodzenia greckiego. Pochodzi od słów thymos i theos, oznaczających "tego, który czci Boga". Tymoteusz jest zazwyczaj pogodny, ma duże poczucie humoru, jednak przy tym jest niezwykle odpowiedzialny i wierny.

Krótkie imiona dla chłopców - Emil, Kamil, Filip, Milan

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, krótkie imiona dla chłopców warto brać pod uwagę szczególnie wtedy, kiedy jego posiadacz będzie miał długie nazwisko. Kombinacja krótkie imię - długie nazwisko sprawdza się znakomicie. W przypadku, kiedy chłopiec będzie nosił drugie imię również jest to znakomity pomysł. 

Emil - to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się z rzymskiego rodu Emilioszów. W tłumaczeniu słowo "aemulus" oznacza "ten, który walczy". Emil bywa nieśmiały, jednak chętnie nawiązuje nowe znajomości;

Kamil - imię te wywodzi się od słowa camillus, czyli szlachetnie urodzony. Kamil nie znosi porażek, czasami ucieka od odpowiedzialności. Nie lubi okazywać emocji;

Filip - kolejne imie greckiego pochodzenia, które wzięło się od słowa philippos, oznaczającego "kochającego konie". Imię ma wiele konotacji historycznych i religijnych;

Milan - to imię słowiańskie, bardzo popularne w Czechach czy Słowacji. Milan to człowiek dążący do celu który wie, czego chce. Posiada charyzmę, jest towarzyski.

Oryginalne imiona dla chłopców - Jonasz, Ziemowit, Franciszek, Walenty

Rzadkie imiona męskie nadawane są chłopcom, których rodzice pragną by ich maluch się wyróżniał. Lista imion dla chłopców o oryginalnym brzmieniu jest długa - my proponujemy kilka z nich.

Jonasz - imię to wywodzi się z Biblii, konkretnie od słowa oznaczającego gołębia;

Ziemowit - ziemowit pochodzi od staropolskiego Siemowita. Oznacza ono dosłowie pana domu, rodziny;

Franciszek - to imię pochodzenia włoskiego, oznaczające "Francuza". Imię to nadał swojemu synowi ojciec świętego, Franciszka z Asyżu, kiedy wrócił z Francji;

Walenty -  to imię kojarzy się z patronem zakochanych, świętym Walentym. Pochodzi od słowa valens - czyli potężny, skuteczny;

Męskie imiona zaczerpnięte z innych krajów

Widocznym trendem jest wkraczanie do Polski imion męskich z innych państw. Należą do nich na przykład Alan, Magnus, Liam, czy już bardzo spolszczony Brajan. Coraz więcej pojawia się imion popularnych na Ukrainie. Jest to związane z przebywaniem na terenie Polski wielu osób z tego kraju i można się spodziewać, że chłopięce imiona – Oleksandr, Artem lub Dmytro - będą coraz częściej obecne w rankingach tworzonych na podstawie nadanych numerów PESEL.

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*