Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Najładniejsze imiona dla dziewczynki – lista najpopularniejszych imion żeńskich na 2023

Najładniejsze imiona dla dziewczynki – lista najpopularniejszych imion żeńskich na 2023

0 Komentarzy

Przyjście na świat wyczekiwanej pociechy to jeden z najpiękniejszych dni w życiu każdego rodzica. Przygotowania trwają przez wiele miesięcy i dotyczą zarówno aspektów organizacyjnych, materialnych, jak i psychofizycznych. Zakup ubranek, urządzenie pokoju dziecięcego czy opracowania nowego planu dnia to spore wyzwanie, Oprócz tego wybór idealnego imienia dla dziecka również może okazać się trudny. Powinien być szczególnie przemyślany, gdyż zaważy na całym przyszłym życiu pociechy. Lista propozycji imion dla dziewczynki jest bardzo długa, dlatego warto rozważyć, jakimi czynnikami będziemy się kierować: popularnością, znaczeniem, pochodzeniem imienia, a może występowaniem w rodzinie? Jedno jest pewne – warto poznać etymologię każdego imienia dla dziewczynek, aby sprawdzić, czy wartości, które niesie, odpowiadają naszym oczekiwaniom i cechom, które chcemy wykształcić w dziecku. Jakie były najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2022 roku, a jakie będą w 2023 roku? Oto baza imion najczęściej wybieranych, oryginalnych, tradycyjnych, polskich i zagranicznych. Wybierz najładniejsze dla swojej pociechy!

Spis treści:

 1. Jakie imię dla dziewczynki wybrać?
 2. Zofia, Zuzanna, Julia - ranking najpopularniejszych imion dla dziewczynek w 2022 roku 
 3. Nadawanie damskich imion z prawnego punktu widzenia
 4. Najpiękniejsze imiona dla dziewczynek i ich znaczenie 
 5. Amelia, Kornelia, Blanka - oryginalne, najładniejsze imiona dla dziewczynek
 6. Agnieszka, Alina, Dobromiła - popularne polskie imiona
 7. Ariadna, Balladyna, Jagna - lista imion dla dziewczynek pochodzących z dzieł literackich
 8. Obcobrzmiące propozycje imion żeńskich dla dziewczynek - zagraniczne inspiracje
 9. Słodkie imiona damskie dla dziewczyny - czy sprawdzą się w przyszłości?
 10. Jak wybrać imię dla córki? Decyzja w gestii rodziców

Jakie imię dla dziewczynki wybrać? 

Według wielu osób imię determinuje charakter człowieka i odgrywa istotną rolę dla jego wizerunku. W związku z tym przyszli rodzice przez cały okres ciąży zastanawiają się nad odpowiednim wyborem dla wyczekiwanej córeczki. Jednym z rozwiązań jest nadanie maluchowi imienia po członku rodziny. Niektórzy stawiają na imię żeńskie po babci lub innym krewnym. Najczęściej związana jest z nim pewna historia lub rodzice chcą, aby ich pociecha stała się podobna do danej osoby i posiadała jej dobre cechy. Część osób dobiera imię w nawiązaniu do ludzi, których dobrze z nim kojarzą - z rodziny bądź popkultury, a jeszcze inni poszukują inspiracji lub zwlekają z decyzją. W niektórych regionach wciąż aktualne jest również przekonanie, że noworodek poniekąd "przyniesie imię" wraz z chwilą przyjścia na świat. Można to rozumieć na dwa sposoby: po pierwsze, jako pomysł na imię będzie związany z imieninami przypadającymi na dzień narodzin. Przykładowo, dziewczynka urodzona 1 marca otrzyma imię Aldona. Po drugie, jako natchnienie pojawiające się w momencie ujrzenia dziecka - pierwsze spojrzenie na jego buźkę sprawia, że imię samo przychodzi do głowy.

W praktyce idealny moment na nadanie imienia nie istnieje. Warto zatem kierować się intuicją i indywidualnymi preferencjami. Ponadto uwzględniając specyfikę dzisiejszych czasów oraz nieograniczone możliwości wyjazdów i kontaktów zagranicznych, w kwestii wyboru imienia dla dziewczynki należy wziąć pod uwagę również jego łatwość w wymowie i pisowni. Dzięki temu uniknie się potencjalnych problemów w przyszłości. 

Zofia, Zuzanna, Julia - ranking najpopularniejszych imion dla dziewczynek w 2022 roku 

Tradycyjne czy nowoczesne? Corocznie Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia dane dotyczące najpopularniejszych w danym roku imion. Takie zestawienia mogą stanowić zarówno podpowiedź dla niezdecydowanych, jak i wskazówkę dla tych, których interesują mniej powszechne, oryginalne imiona dla dziewczynek. Ranking najczęściej nie różni się znacząco od tego z roku poprzedniego, można jedynie zaobserwować pojedyncze nowe pozycje lub zamiany miejsc. Jakie więc były najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2022 roku? W pierwszej dziesiątce znalazły się:

 1. Zofia
 2. Zuzanna
 3. Hanna
 4. Laura
 5. Maja
 6. Julia
 7. Oliwia
 8. Alicja 
 9. Pola
 10. Lena

Co charakterystycznego można zauważyć na tej liście? Otóż jak widać, w 2022 roku przeważały krótkie imiona dla dziewczynek. Oprócz tego w porównaniu z rokiem poprzednim Zofia wyprzedziła Zuzannę, natomiast Laura zanotowała wzrost o dwie pozycje. Równie dużym zainteresowaniem, cieszą się – wydawać by się mogło – starodawne imiona damskie. Zaraz za miejscem dziesiątym plasują się takie propozycje, jak Maria, Antonina czy Helena. Z uwagi na niewielkie różnice można wnioskować, że ranking imion dziewczynek w 2023 roku będzie wyglądał bardzo podobnie. 

Nadawanie damskich imion z prawnego punktu widzenia

Procedura nadawania imienia dziecku może różnić się w zależności od kraju i systemu prawnego, natomiast w Polsce wygląda następująco:

 1. Wybór imienia — rodzice mogą wybrać dowolne imię dla swojego dziecka, z wyjątkiem pozycji naruszających dobre obyczaje. Według zasad nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite, nie może być zdrobnieniem oraz nie można nadać więcej niż dwóch imion. 

 2. Zgłoszenie narodzin dziecka — w ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia należy zgłosić narodziny i imię dziecka w urzędzie stanu cywilnego, gdzie zostanie nadany mu numer PESEL. Obecnie można tego dokonać również przez Internet. 

 3. Potwierdzenie imienia — kierownik urzędu cywilnego może zatwierdzić imię lub je odrzucić. W przypadku negatywnej decyzji sam wybierze imię, a rodzic ma 14 dni, aby odwołać się do wojewody.  

Warto dodać, że nie istnieje oficjalna lista imion zakazanych, natomiast Rada Języka Polskiego wskazała warianty niezalecane, których nadania może odmówić kierownik urzędu stanu cywilnego. Zalicza się do nich m.in. Alma, Andrzelika, Ardena, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Herrada, Julka, Karla, Klea, Krystina, Sofia, Veronika. 

Najpiękniejsze imiona dla dziewczynek i ich znaczenie

Obecnie w przedszkolach można spotkać najwięcej dziewczynek o imieniu Julia, Lena czy Maja, które królowały „na podium” listy przez ostatnie 10 lat. Co stoi za ich popularnością i dlaczego są tak lubiane? W poszukiwaniu odpowiedzi warto przyjrzeć się etymologii tych imion żeńskich dla dziewczynek. 

Zofia

Jak wspomniano wyżej, Sofia należy do listy imion niezalecanych. W Polsce dozwolony jest wariant Zofia, który obecnie po latach wrócił do łask wśród damskich imion. Ma pochodzenie greckie i wywodzi się od słowa sophia, czyli mądrość. Ponadczasowość i ogromna popularność świadczy o tym, że wiele osób nadal zalicza je do pięknych imion dla dziewczynki. Jest nadawane kobiecie rozsądnej, uczciwej i charyzmatycznej, która potrafi walczyć o swoje racje. Posiada umiejętności przywódcze i pedagogiczne, co czyni ją urodzoną liderką. Analizuje każdy problem, samodzielnie poszukując najlepszego rozwiązania, dlatego popularne jest powiedzenie „Zosia samosia”. Otoczenie postrzega ją jako osobę energiczną, elokwentną i wesołą. Dobrze sprawdzi się w roli psychologa, przedszkolanki czy handlowca. 

Zuzanna

Imię pochodzenia hebrajskiego wywodzące się od słowa szoszannah oznaczającego lilię. Za sprawą biblijnej Zuzanny symbolizuje czystość. Można określić je jako istotny trend ostatnich lat - królowało na liście imion nadawanych dziewczynkom w latach 2014 - 2020 i ponownie wraca na szczyt. Współczesna przedstawicielka płci pięknej nosząca to imię jest wrażliwa i lojalna. Potrafi cieszyć się z małych rzeczy i często ma artystyczną duszę. Z uwagi na jej zmysł estetyczny dużą uwagę zwraca na wygląd swój i otoczenia. Lubi czuć się atrakcyjna, nie brakuje jej zmysłowości. To romantyczka lubiąca przebywać blisko natury. Oprócz tego niewątpliwie jest dobrą matką, która w stanowczy sposób wychowuje swoje dzieci. 

Hanna

Imię Hanna pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza łaskę, miłosierdzie. W Biblii imię to nosiła matka Samuela, znana z modlitwy, którą składała w Świątyni. Jest popularne w wielu krajach i kulturach, a jego znaczenie odnosi się do wartości takich jak dobroć, miłość, hojność i współczucie. Osoby noszące to imię często charakteryzują się ciepłą, empatyczną osobowością, a także skłonnością do działania na rzecz innych. Dzięki przebojowości i stanowczości osiągną wszystko, co sobie wymarzą.  

Laura

Imię Laura wywodzi się z łaciny i oznacza laurowy wieniec lub zwycięstwo. W starożytnym Rzymie wieniec z liści laurowych był symbolem zwycięstwa i chwały. Było znane już w średniowieczu, a w renesansie stało się jednym z najbardziej popularnych imion dla dziewczyn. Noszące je osoby charakteryzują się zazwyczaj elegancją, niezwykłym urokiem osobistym i delikatnością. Są ambitne i zdeterminowane w dążeniu do swoich celów. Imię to jest popularne w wielu krajach i kulturach, a w niektórych z nich jest kojarzone ze świętą Laurą, patronką poetów i literatów.

Julia

Julia należy do rodziny imion pochodzenia łacińskiego. To odpowiednik męskiego imienia Juliusz. Imię to powstało w starożytnym Rzymie, gdzie nosiły je kobiety należące do rodu Juliusów. W Polsce pojawiło się w XVIII wieku, a obecnie jest popularne w wielu krajach i kulturach. Uważa się, że panie o tym imieniu są czarujące i towarzyskie. To z reguły optymistki lubiane przez ludzi dzięki uczynności i pogodności. Spełniają się w roli żony oraz matki i lubią opiekować się domem, a wrodzona zaradność sprawia, że poradzą sobie z każdym zadaniem. Imię to cechuje również uniwersalność – może z niego powstać wiele zdrobnień, a jego odpowiedniki w innych krajach są niemal identyczne. 

Lena

Lena to imię pochodzące od greckiej Heleny lub Magdaleny. Znajdowało się w pierwszej piątce popularnych imion dla dziewczynek już w latach 2014-2019. Sprawdzi się dla kobiet o ekstrawertycznej naturze – śmiałych, ambitnych, samodzielnych i zdyscyplinowanych. Osoba o tym imieniu jest też z reguły gadatliwa i kokieteryjna, lubi przebywać w towarzystwie. Cechuje się również dużą empatią i troskliwością. W działaniu skupia się na zadaniu, ale mniej na szczegółach. Jako przyszły zawód dla niej poleca się stanowisko pedagoga, kierownika czy managera. 

Maja 

Imię Maja obecne było w mitologii rzymskiej i greckiej. Pochodzi z języka słowiańskiego i oznacza największa lub bardzo ważna. Nosiła je matka Hermesa i bogini przyrody, wobec czego najpiękniejszy wiosenny miesiąc nazwano właśnie na jej cześć. Osoby noszące to imię często charakteryzują się kreatywnością, wrażliwością i entuzjazmem. Są otwarte na świat, towarzyskie i cenią sobie kontakty międzyludzkie. Mają także nieprzeciętną intuicję, która pozwala im szybko poznać prawdziwe oblicze człowieka. Charakteryzuje je również dobroć oraz uczuciowość, z łatwością mówią o swoich uczuciach. 

Amelia, Kornelia, Blanka - oryginalne, najładniejsze imiona dla dziewczynek

Jak nazwać swoją córkę? Przed tym dylematem każdego dnia stoją tysiące świeżo upieczonych rodziców. W dzisiejszych czasach można sprawdzić ładne imiona dziewczynek w Internecie, jednak najczęściej trafia się na propozycje pozostające od kilku lat na tych samych pozycjach. Najpiękniejsze imiona to jednak nie zawsze te najpopularniejsze. To zatem niezadowalające rozwiązanie dla tych, którym zależy, aby znaleźć wyjątkową propozycję. Podpowiedzią może być lista imion dla dziewczynek, które są ciekawe, mniej pospolite i rzadziej występujące w społeczeństwie. To najładniejsze i oryginalne imiona, z którymi warto się zapoznać w poszukiwaniu inspiracji. 

Amelia

Imię Amelia wywodzi się z języka germańskiego i oznacza pracowitą, energiczną lub zrównoważoną. Jest to ładne imię dla dziewczynki z uwagi na jego subtelny i taktowny wydźwięk. Ma wiele wariantów w różnych językach, takich jak Amalia, Amélie, Emily, Emilia i Aemilia. Kobieta nosząca je jest twórcza, odpowiedzialna i wnikliwa. Dużą rolę odgrywają dla niej kariera oraz podróże. Potrafi szybko podejmować decyzje, nie lubi nudy i monotonii. Lubi życie pełne wrażeń, a pogoń za marzeniami będzie musiał powstrzymać wyjątkowy mężczyzna. 

Klarysa

W języku łacińskim clara oznacza jasna, czysta. Klarysa to alternatywa dla imienia Klara. Kobiety noszące to imię cechuje pragmatyzm. Mogą być nieco tajemnicze i wyniosłe, ale wynika to z ich nieśmiałości. Klarysy to domatorki, które otwierają się wśród najbliższych. 

Kornelia

Kornelia jest żeńskim odpowiednikiem imienia Kornel i powstało od nazwy rzymskiego rodu Korneliuszów. Kobieta o tym imieniu jest inteligentna i zaradna. Cechuje ją zarówno waleczność i pewność siebie, jak i przyjazne, wesołe usposobienie. Jej ciekawość świata sprawia, że łatwo uczy się nowych języków i dużo czyta. Chętnie wyznacza cele i konsekwentnie dąży do ich realizacji. Wysoko ceni też wartości rodzinne, uchodzi za świetną gospodynię, dekoratorkę domu oraz duszę towarzystwa w gronie najbliższych. 

Blanka

Blanka to imię żeńskie pochodzenia germańskiego, powstałe z przymiotnika blankus jasny, biały. To kobieta zdyscyplinowana, która wykazuje tendencję do introwertyzmu i skrytości. Jest jednak pewna siebie i ambitna – wytrwale i po cichu pracuje na najlepsze wyniki. Uchodzi za lojalną przyjaciółkę i pomocną znajomą. To pomysłowa indywidualistka, która kieruje się swoim planem. Dobrze odnajduje się w twórczych pracach, takich jak malarka, projektantka, a także w psychologii. 

Agnieszka, Alina, Dobromiła - popularne polskie imiona

Nadawanie rzadkich imion stało się popularne dopiero w XXI wieku. Dawniej w Polsce imię dla córki dobierało się na kilka sposobów. Pierwszym z nich było czerpanie wartości i inspiracji z religii - często wybierano imiona apostołów lub osób świętych. Oprócz tego brano też pod uwagę datę narodzin i nadawano imię patrona danego dnia, wierząc w związane z tym szczególne łaski. Nie bez znaczenia pozostawał dla innych również rodowód oraz podkreślenie pamięci zmarłych bliskich. Wówczas dziewczynki otrzymywały imiona po babciach i prababciach. Część społeczeństwa uważała, że tradycyjne warianty to najpiękniejsze imiona żeńskie, dlatego w naszym kraju bardzo często spotyka się imię Anna, Katarzyna czy Helena. Do innych powszechnych imion zalicza się:

 • Agnieszka
 • Alina
 • Anna
 • Aniela
 • Apolonia
 • Beatrycze
 • Dalia
 • Dobromiła
 • Elwira
 • Gracja
 • Grażyna
 • Jadwiga 
 • Jagna
 • Natalia
 • Magdalena
 • Marzanna
 • Karolina
 • Kinga
 • Teresa
 • Patrycja
 • Walentyna
 • Weronika

Ariadna, Balladyna, Jagna - lista imion dla dziewczynek pochodzących z dzieł literackich

Inspiracji do wyboru imion jest mnóstwo. Każdy może wybrać bliskie jego sercu źrodła. Jedni sięgną do Biblii, drudzy do ulubionych książek z dzieciństwa, a jeszcze inni wybiorą imiona ulubionych bohaterów z gier czy seriali. Jeśli chodzi o tradycyjne imiona, wiele z nich zyskało popularność dzięki dziełom literackim. Przykładowo, bohaterką dramatu Juliusza Słowackiego jest Balladyna - imię to wywodzi się od wyrazu "ballada". Znane są również Nel z "W pustyni i w puszczy", Izabela z "Lalki", Justyna z "Nad Niemnem" czy Jagna z "Chłopów". W poszukiwaniu oryginalnych propozycji można również odwołać się do mitologii i języka greckiego, gdzie znajdziemy m.in Ariadnę, córkę króla Krety. To bardzo nietypowe imię, które może spodobać się niektórym rodzicom. Nie warto jednak za wszelką cenę gonić za oryginalnością, bo zbyt wymyślne imię może utrudnić życie dziecka w przyszłości. 

Obcobrzmiące propozycje imion żeńskich dla dziewczynek - zagraniczne inspiracje

Emma

Imię Emma pochodzi z języka germańskiego, ale odnosi się również do staroangielskiego słowa ermen oznaczającego wielki, potężny lub sławny. Osoby noszące to imię często są opisywane jako ciepłe, życzliwe, przyjazne i pomocne, ale też zdecydowane i niezależne. To kobieta obdarzona intelektualnymi zdolnościami, często utalentowana i ambitna. Jest ciekawą świata obserwatorką uwielbiającą spędzać czas w gronie najbliższych. Ma duże pokłady empatii, jest radosna i szczera. 

Rebeka

Rebeka to imię pochodzenia hebrajskiego występujące w Biblii. Noszące je kobiety uchodzą za odważne i pragmatyczne. Dzięki racjonalnemu podejściu do życia i ambicji dążą do swoich celów i często osiągają sukcesy. Silny charakter sprawia, że doskonale radzą sobie nawet w trudnych, stresujących sytuacjach. Lubią wieść prym i stawiać na swoim. Oprócz tego bardzo cenią sobie przyjaźń i szybko zżywają się z ludźmi, a wobec najbliższych są lojalne i troskliwe. 

Anastazja

Imię Anastazja wywodzi się z języka greckiego, a dokładnej od wyrazu anastasis, czyli zmartwychwstała, wskrzeszona. To kobieta wyróżniająca się pięknem zewnętrznym i wewnętrznym, obdarzona niebanalnym charakterem i wieloma talentami. Wyróżnia ją towarzyskość, energiczność i gorący temperament. Potrzebuje ciągłych wyzwań, duże znaczenie ma dla niej samorozwój. Otwarcie okazuje swoje emocje, jest urocza i przebojowa. Najważniejsi są dla niej ludzie i aktywne spędzanie czasu. 

Słodkie imiona damskie dla dziewczyny - czy sprawdzą się w przyszłości?

Wybierając imię dla córki, warto mieć na uwadze, że jedynie w okresie dzieciństwa będziemy używać jego formy zdrobniałej, np. Madzia, Julcia, Zuzia, Ala, Gabrysia czy Marcysia. W późniejszych latach najczęściej posługujemy się pełnym imieniem, zatem należy zastanowić się, czy będzie ono odpowiednie. Wpływa przecież na wizerunek i to, jak postrzega nas otoczenie. Przykładowo, zwracanie się zdrobniale do osoby na wysokim stanowisku byłoby nie na miejscu. Warto też rozważyć, czy wszystkie formy imienia odpowiadają naszym preferencjom: Zuzanna, Zuzia, Zuzka, Zula itd. Ponadto poleca się zapoznanie ze stereotypami i skojarzeniami związanymi z danym imieniem, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Jak wybrać imię dla córki? Decyzja w gestii rodziców

Wybór imienia dla dziecka może z pozoru wydawać się łatwym zadaniem. Jednak związana z nim odpowiedzialność sprawia, że podjęcie tej decyzji staje się dylematem. Istnieje wiele wskazówek, kryteriów i sposobów, którymi kierują się rodzice: nadanie imienia po przodkach, w oparciu o aktualne trendy, na podstawie skojarzeń z poznanymi w życiu osobami, biorąc pod uwagę jego etymologię czy po prostu sugerując się oryginalnością i własnymi preferencjami. Ważne jest jednak, aby pamiętać przede wszystkim o komforcie życia dziecka - warto zadbać o to, aby to imię było praktyczne zarówno pod kątem zawodowym, jak i prywatnym. Powinno być nie tylko ładne, ale i uniwersalne oraz ponadczasowe. Jeśli chodzi o najpopularniejsze imiona żeńskie na 2023 rok, z pewnością będą zbliżone do tendencji z 2022 roku - nadal chętnie wybiera się imię Zuzanna, Zofia czy Hanna. 

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*