Aby karmienie było łatwe i przyjemne – pierwsza butelka dla dziecka
Jedną z najbardziej problematycznych sytuacji, z jakimi mierzą się młodzi rodzice, jest konieczność nauczenia maluszka jedzenia z butelki. Prędzej czy później dochodzi do momentu, w którym należy przestać karmić piersią i zastosować alternatywę. Temu procesowi najczęściej towarzyszy sprzeciw ze strony dziecka, które wcale nie chce takich zmian i głośno daje znać, że woli wrócić do poprzedniej metody. Czy istnieją sposoby przeprowadzenia małej rewolucji w karmieniu bez problemów i dziecięcego płaczu?
Przekonanie dziecka do butelki nie jest proste, a nasze powodzenie zależy od rodzaju, na jaki się zdecydowaliśmy – dlatego warto przemyśleć ten zakup. Sklepy z produktami dla dzieci oferują pokaźny asortyment, w którym znajdziemy propozycje dostosowane do indywidualnych upodobań maluchów. Jeśli jednak jeszcze nie wiemy, co nasze dziecko lubi, warto popróbować różnych rozwiązań, aby zobaczyć, jaki rodzaj butelek spotyka się z największym entuzjazmem pociechy. Mamy w czym wybierać – podczas zakupów możemy kierować się m.in. materiałem wykonania, kształtem (są np. butelki przypominające kobiecą pierś, ułatwiają one najmłodszym przekonanie się do nowego sposobu karmienia), wysokością czy typem (tutaj warto wskazać m.in. butelki antykolkowe). Aby jednak nie pogubić się w mnogości produktów, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie butelki dla niemowląt są najodpowiedniejsze?
Plastik, czyli siła klasyki
Materiał ten wydaje się oczywistym wyborem, jest lekki, tani i nie tłucze się, Czy są jednak jakieś przeciwwskazania? Odpowiedzią jest niebezpieczny związek chemiczny – bisfenol. Dodaje się go w procesie produkcyjnym tworzyw sztucznych, aby je utwardzić i wzmocnić. Problem jednak w tym, że może on przedostawać się po pożywienia. Szukajmy takich butelek, które mają albo śladową ilość bisfenolu w składzie, albo – i to byłoby najbardziej rekomendowane – nie mają go wcale. Mimo wszystko zawsze dla bezpieczeństwa zmieniajmy plastikową butelkę co 2-3 miesiące, żeby upewnić się co do jej higieniczności. Zaletą tego materiału jest dostępność produktów w różnych kolorach i atrakcyjnych designach. Problemem jednak może być ścieralność powierzchni – butelki dla noworodka i nawet starszego dziecka często lądują na ziemi, musimy się więc liczyć z pojawiającymi się na nich rysami i otarciami.
Szkło – i upadki nam niestraszne
Osobom, którym zależy na trwałości butelki, braku rys i zadrapań poleca się naczynia wykonane ze specjalnego, grubego szkła, które wytrzyma liczne upadki ze stołu czy upuszczenia przez maluszka. Wbrew temu, co można myśleć na temat szkła, wykorzystanie go w produkcji butelek jest sposobem na zwiększenie trwałości naczynia, które trudno stłuc w domowych warunkach. Młodzi rodzice chętnie sięgają właśnie po ten rodzaj, ponieważ to gwarancja solidnego i wytrzymałego produktu, który nie niesie ze sobą konieczności cyklicznych wymian, aby dbać o zdrowie swojego dziecka. Pewnym minusem, z jakim wiąże się korzystanie z tego rozwiązania, jest tendencja szkła do szybkiego absorbowania wysokiej temperatury, co może stanowić kłopot podczas podgrzewania pokarmu. Rozwiązanie jest jednak proste – gumowe uchwyty po bokach butelki skutecznie rozwiązują problem, lecz mimo wszystko powinniśmy o tym pamiętać. Inna rzecz, którą dobrze mieć na uwadze, to ciężar samej butelki – jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do lekkości plastiku, to możemy się nieźle zdziwić podczas pierwszego karmienia.
Sylikon – nowość i innowacja w karmieniu
Ciekawą alternatywą dla poprzednich, znanych i popularnych, rozwiązań są butelki dla dzieci z sylikonu. Funkcjonują one na innej zasadzie niż wcześniejsze propozycje – ilość wypływającego płynu jest ściśle związana z siłą nacisku na butelce, zatem nie powinniśmy umieszczać w niej bardzo rzadkich płynów, takich jak mleko czy woda, ponieważ istnieje ryzyko zadławienia się. Z tego samego powodu nie możemy dawać najmłodszym butelki do samodzielnego jedzenia. Korzystając z niej, ważne jest, aby odpowiednio i z wyczuciem ją ściskać. Wtedy będziemy mieli pewność, że dziecku nic nie będzie. Jest to bardzo oryginalna i ciekawa opcja, lecz wielu świeżo upieczonych rodziców ma przed nią obawy. Wystarczy jednak odrobina wyczucia, aby docenić jej zalety. Warto zawsze mieć w zanadrzu taką butelkę, w razie, gdyby akurat nasza standardowo używana była chwilowo niedostępna. To także dobre rozwiązanie na podróże i wycieczki. Mamy więc trzy opcje do wyboru, z którymi warto poeksperymentować i zobaczyć, jaką butelką karmi nam się najwygodniej. Oczywiście ostatecznym recenzentem będzie nasz maluszek, to on musi być zadowolony, więc kiedy zauważymy, że konkretny wariant spotkał się z jego zadowoleniem – powinniśmy się go trzymać.
Nie tylko materiał – czym jeszcze się kierować?
Poza tworzywem, z jakiego wykonana jest butelka, możemy też zwrócić uwagę na jej typ. Uwzględniając to kryterium, warto wskazać następujące propozycje: - butelka z szeroką szyjką – wybawienie dla rodziców, którzy są już zmęczeni ciągłym podnoszeniem przewróconych butelek z podłogi. Ten wariant jest dużo niższy (więc siłą rzeczy – trudniej się przewraca), łatwiejszy w myciu oraz w przygotowaniu posiłku; - antykolkowa butelka – dla dzieci borykających się z problemami z przewodem pokarmowym doskonałym wyborem będzie antykolkowa butelka, która zapobiega połykaniu pęcherzyków powietrza; - uczące butelki – wspomogą rodziców w trudnej sztuce nauki maluszka korzystania z nowego sposobu karmienia. Dzięki specjalnym uchwytom po bokach dużo lepiej dostosują się do dziecięcych rączek; - butelki jednorazowe – sprawdzą się np. w podróży – takie jednorazówki są sterylnie zapakowane, nie trzeba więc ich wyparzać przed karmieniem. Czy istnieje jednak idealna, uniwersalna butelka, która przekona nasze maleństwo do nowego sposobu podawania pokarmu? Przecząca odpowiedź nie zdziwi chyba nikogo. Szukajmy zatem swojego sposobu, próbujmy różnych rozwiązań, patrzmy na reakcje malucha i wyciągajmy z tego wnioski. Jednego możemy być pewni – producenci nowoczesnych butelek dla dzieci dwoją się i troją, aby proponować młodym rodzicom produkty ułatwiające przekonanie dziecka do butelki.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź