By sen był spokojny, a sny – kolorowe. Wybieramy lampkę dla dziecka
Położenie dziecka spać wymaga dużej cierpliwości, ponieważ maluchy rzadko kiedy chcą zakończyć swoją wieczorną zabawę. Co więcej, często towarzyszy temu strach związany z nieobecnością rodziców w pokoju oraz ciemnością. Aby zapewnić pociechom spokój i poczucie bezpieczeństwa, warto zastanowić się nad lampką nocną. W internecie znajdziemy ogromny wybór propozycji, które swoim kształtem i designem nawiązują do postaci ze znanych bajek, posiadają dodatkowe funkcje (np. odtwarzanie cichej melodyjki ułatwiające zaśnięcie) czy czujnik ciemności, dzięki któremu włączają się samoczynnie, kiedy brakuje innych źródeł światła. Jest zatem w czym wybierać, czym jednak kierować się podczas podejmowania decyzji zakupowej?
Wbrew pozorom lampka nocna dla dzieci jest produktem pierwszej potrzeby – większość maluszków nie zaśnie bez delikatnego poblasku w swoim pokoiku, dlatego nie ma sensu przekonywać swojego dziecka do spania w mroku, nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu, wręcz przeciwnie. Poza standardowymi lampkami możemy zdecydować się również na modne ostatnio projektory. Rzucają one na sufit stonowaną projekcję przypominającą nocne, rozgwieżdżone niebo, roztaczając dookoła przyjemną, błękitną poświatę. Taki nocny pokaz skupi uwagę maluszka w jednym punkcie, uspokoi go i pozwoli się wyciszyć, a od tego do spokojnego snu już tylko jeden krok.
Spokojny sen przy świetle, ale jakim?
Znalezienie lampki nocnej nie będzie dziś żadnym problemem, ponieważ ich dostępność w sklepach z asortymentem dziecięcym jest duża, kłopotliwe może jednak być wybranie takiej, która będzie odpowiadała zarówno naszym, jak i dziecięcym potrzebom. Spośród jakich kategorii możemy wybierać?
- lampa zmierzchowa – włącza się, gdy w pokoju robi się ciemno i automatycznie wyłącza, gdy wschodzi słonce – dzięki temu w pokoju nigdy nie będzie mroku i maluszek nie będzie musiał się o nic bać. Rodzice, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie, chwalą je za oszczędność prądu i wygodę. Nie trzeba wchodzić rano do pokoju maluszka, żeby wyłączyć lampkę, zrobi to za nas wbudowany czujnik;
- lampka z czujnikiem płaczu – uruchamia się, jak sama nazwa wskazuje, na dźwięk płaczu dziecka. To kolejne z rozwiązań ułatwiających życie i rodziców, i dzieci. Podczas niespodziewanej nocnej wizyty w pokoju płaczącego malucha przyda się delikatne światło, do którego wzrok nawet dopiero co wybudzonej osoby szybko się przyzwyczai – dzięki temu od razu będzie można nakarmić maluszka lub go przewinąć. Dziecko budzące się w jasnym pomieszczeniu na pewno będzie też spokojniejsze, ciemność potęguje tylko stres związany z głodem lub mokrą pieluszką, a tak poczucie bezpieczeństwa będzie zapewnione, zanim jeszcze mama i tata wejdą do pokoju;
- projektor dla dzieci – rozwiązanie zalecane opiekunom dzieci, które mają problem z uspokojeniem się przed zaśnięciem. Projekcja rzucona na sufit w połączeniu z cichą melodyjką skupia dziecięcy wzrok w jednym punkcie i ułatwia zasypianie. Najpopularniejszym motywem jest rozgwieżdżone niebo, które też jest najchętniej wybierane przez rodziców, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zdecydowali się na symulację morskich fal (co w połączeniu z relaksującym szumem kojarzącym się z pobytem na plaży może poskutkować szybkim zaśnięciem dziecka) lub stonowane wizualizacje przypominające zmieniające się wzory w kalejdoskopie.
- lampka-pluszak – opcja stworzona dla dzieci, które boją się spać same w ciemnościach. Włącza się, kiedy maluch ją tuli. Pod wpływem uścisku generuje ona niewielki, kojący poblask, który oświetla przedmioty znajdujące się w odległości ok. metra od dziecka. Model ten jest szczególnie zalecany w przypadku dzieci, które, poza strachem przed ciemnością, nie mogą odzwyczaić się od spania z rodzicem. Połączenie światełka z pluszakiem szybko przyniesie pożądane rezultaty, a po kilku tygodniach maluszek zapomni, że jeszcze niedawno do zaśnięcia potrzebował rodzica.
Dla dziewczynki i chłopczyka
Rodzaj lampki to jeden z czynników decyzyjnych, który powinniśmy wziąć pod uwagę, drugim natomiast będzie jej kształt, kolor oraz design. Pamiętajmy, że chcąc postawić takie akcesorium w dziecięcym pokoiku, powinniśmy wziąć pod uwagę jego dotychczasowy wystrój i kolorystykę ścian, aby nie zaburzyć spójności aranżacji. Warto też zastanowić się nad wyborem opcji nawiązującej do ulubionych bajek naszych podopiecznych. Dla małej księżniczki idealnym wyborem będzie lampa w kształcie bohaterki Disneyowskich hitów. Natomiast młody pasjonat kreskówek z superbohaterami z pewnością doceni opcję przypominającą jego ulubionych herosów. Lampka dla dzieci już samą kolorystyką sugeruje płeć dziecka, dla którego została zaprojektowana – róż i delikatne odcienie czerwieni idealnie wpiszą się w estetykę pokoju małej królewny. Chłopcy z kolei wolą stonowane kolory, klasycznie utożsamiany z płcią męską błękit będzie strzałem w dziesiątkę. Przy wyborze lampki pamiętajmy też, że nie musi ona stać na komodzie czy biurku. W sklepach znajdziemy także ciekawie wyglądające modele naścienne, często sygnowane nazwą znanej marki. Taki element wyposażenia będzie interesującym dodatkiem do kolekcji posiadanych zabawek tej samej linii.
Na końcu warto wspomnieć o rozwiązaniach uniwersalnych, dostosowanych do obojga płci oraz świetnie wpasowujących się w każdą aranżację. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju kreskówkowo wyglądających uśmiechniętych chmurkach czy nowocześnie stylizowanych neonach dających lekkie, kojące światło. To rozwiązania, na które warto postawić w przypadku niemowląt, dla których design lampki nie ma różnicy, a liczy się jedynie światło.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź