Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Ciepło i miło po kąpieli – dlaczego warto kupować szlafroczki dla dzieci?

Ciepło i miło po kąpieli – dlaczego warto kupować szlafroczki dla dzieci?

0 Komentarzy

Coraz więcej rodziców decyduje się na zakup szlafroczków dla swoich pociech, w przekonaniu, że są one dużo skuteczniejszym rozwiązaniem niż tradycyjne ręczniki. Lepiej przylegają do dziecięcej skóry, szybciej ją osuszają i gwarantują większy komfort termiczny – również głowy, ponieważ akcesoria te najczęściej mają kaptury, które chronią mokre włoski przed różnicą temperatur czy przeciągiem. Ich dodatkową zaletą jest miękki i przyjemny w dotyku materiał (bez względu na wykorzystaną w produkcji tkaninę), który przyjemnie otula maluszka, dając poczucie bezpieczeństwa. Łatwo jednak pogubić się w liczbie dostępnych krojów, modeli i materiałów, podczas poszukiwań najlepszej możliwej opcji uwzględniającej potrzeby i preferencje pociechy.

Najlepszy materiał na szlafroczki dla dziecka – bawełna, mikrofibra czy frotte?

Pierwsza wątpliwość, którą chce rozwiać każdy rodzic zainteresowany zakupem tego rodzaju akcesorium, brzmi: z jakiego materiału powinien być szlafroczek dla dziecka? Skoro ma on łączyć w sobie takie właściwości jak szybkie pochłanianie wilgoci i zapewnienie ciepła, to najlepiej postawić na takie tkaniny:

  • bawełna – materiał, z którego wykonuje się ogromną liczbę artykułów odzieżowych dla najmłodszych. Tkanina ta cechuje się doskonałym pochłanianiem wilgoci, dzięki czemu nawet w kilka chwil po wyjściu z wanienki, malec będzie suchy. Materiał jest też gruby, dziecko więc będzie czuło przyjemne ciepło, bez względu na różnice temperatur pomiędzy wodą a pomieszczeniem;
  • mikrofibra odznacza się podobnymi właściwościami co bawełna, stąd też akcesoria wykonane z niej cieszą się popularnością wśród rodziców. To interesująca alternatywa zapewniająca wysoki komfort użytkowania bez utraty jakości materiału. Wiele osób zastanawia się, czy mikrofibra o nieorganicznym składzie nie będzie niebezpieczna dla delikatnej dziecięcej skóry. Nie ma się jednak czego obawiać, producenci dbają o pociechy swoich klientów — materiał jest delikatny i nie podrażnia skóry nawet najmłodszych dzieci;
  • frotte charakteryzuje się dużo większą miękkością niż poprzednie tkaniny, przy jednoczesnym zachowaniu pochłanialności wilgoci. Materiał ten jest także wygodniejszy i lepiej przylega do ciała. Co więcej, najmłodszym może kojarzyć się z ulubionymi pluszakami, zatem mają dodatkowy powód, dla którego chcą taki szlafroczek założyć;
  • włókna bambusowe to nowość, która została przedstawiona polskim klientom niedawno, lecz szybko zaskarbiła sobie serca młodych rodziców. Całkowicie naturalne szlafroczki dla niemowlaków i starszych dzieci wykonane z tego materiału to zbawienie dla mamy i taty alergika niemogącego używać tradycyjnych tkanin. Włókno bambusowe pochłania wilgoć z taką samą skutecznością, co bawełna, mikrofibra czy frotte i równie skutecznie ogrzewa maluszka.

Największą popularnością nadal cieszy się tradycyjna bawełna, jest też najbardziej dostępna. Pozostałe materiały spotyka się rzadziej, choć nie znaczy to, że nie są warte uwagi. Zdaniem niektórych, mikrofibra i frotte to dużo wygodniejsze tkaniny, lepiej przylegają do cała i szybciej je osuszają. Warto popróbować różnych rozwiązań i zobaczyć, w czym dziecko będzie czuło się najlepiej. Pamiętajmy także o tym, że różnice w materiałach przekładają się również na komfort pranie. Bawełniane szlafroczki dziecięce trzeba traktować z dużą ostrożnością, ponieważ pralka może je po prostu zniszczyć. Mikrofibra wymaga stosowania dedykowanych detergentów, które bez problemu znajdziemy na sklepowych półkach, natomiast frotte potrzebuje dużo płynu zmiękczającego i najlepszy efekt uzyskujemy dzięki praniu w pralce wyposażonej w suszarkę. Włókien bambusowych natomiast nie należy prać na intensywnych programach – delikatny cykl z użyciem łagodnego płynu bez problemu sobie poradzi. Unikajmy natomiast wybielaczy i silnych środków chemicznych, ponieważ spowodują one, że szlafrok dziecięcy straci swoją chłonność.

Musi być wygodnie - dobierz właściwe zapięcie szlafroka dziecięcego

szlafrok dziecięcy elodie details

  • szlafrok z klasycznym paskiem to opcja, która zda egzamin zarówno w przypadku starszych, jak i najmłodszych dzieci. Jest to uniwersalne rozwiązanie, po które można sięgnąć niezależnie od wieku naszego dziecka;
  • zamek błyskawiczny to zapięcie rekomendowane przede wszystkim w przypadku niemowlaków – przemawiają za tym względy czysto funkcjonalne, zaraz po kąpieli możemy szybko ubrać maluszka w szlafroczek i zapiąć go pod szyją, aby nie wystawiać go na chłód. Zamki wykonywane są ze specjalnych materiałów odpornych na wilgoć, jednocześnie stosują się wyłącznie naturalne materiały, które są całkowicie bezpieczne dla dziecka i nie podrażniają jego skóry;
  • rzepy są wygodne zarówno dla rodziców, jak i najmłodszych. Po wyjęciu maluszka z wanienki otulamy go mięciutkim szlafrokiem dziecięcym, a następnie nakładamy na siebie dwie jego części, które łączą się rzepami. Praktyczne rozwiązanie bez względu na wiek malucha.

Design i kolor szlafroka dla dzieci – kwestia drugorzędna?

Wbrew pozorom kolor i design wybieranego szlafroczka dla niemowlaka nie jest bez znaczenia. Intensywne barwy pobudzają percepcję maluszka i bardzo szybko uczą go rozpoznawać barwy. Podobnie jest w przypadku modeli stylizowanych na kostium zwierząt. Dziecko, które poznaje świat m.in. poprzez dotyk, z pewnością będzie zainteresowane niestandardowymi kształtami. W przypadku starszych pociech warto wybierać takie modele, które nawiązują do postaci z kreskówek czy filmów animowanych – z pewnością będzie to dodatkowy atut, który zachęci dzieci do sięgania po szlafroki.

Materiał, zapięcie i design — to wszystko ma znaczenie przy wyborze odpowiedniego szlafroczka dla dziecka. Warto oczywiście próbować różnych opcji, aby znaleźć taki model, który najlepiej pasuje maluszkowi. Jednego natomiast możemy być pewni – o ile tradycyjne ręczniki nieraz przydadzą nam się podczas opieki nad dzieckiem, o tyle po kąpieli zdecydowanie lepszym wyborem będą szlafroczki – nie tylko są wygodniejsze w użytkowaniu, ale także pozwalają zapewnić więcej ciepła dziecku.

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*