Dla małego czyściocha – Jak wybrać wanienkę dla dziecka?
Przygotowywanie wyprawki dla dziecka to zajęcie, które potrafi zestresować niejednego młodego rodzica. Zwykle pamięta się o oczywistych elementach, jak łóżeczko, ubranka czy wózek, lecz te mniej standardowe potrafią wypaść nam z głowy. Jednym z takich akcesoriów jest wanienka dla niemowlaka, która rzadko kiedy pojawia się na szczycie listy zakupów. Stanowi ona jednak bardzo istotny element — i tu pojawia się pytanie, na jaki model należy się zdecydować, który z nich będzie najlepszym wyborem dla naszej pociechy?
Jaką wybrać — wanienka na stojaku, dmuchana, a może w kształcie wiaderka?
Producenci gwarantują młodym rodzicom ogromny wybór, przeglądając oferty produktowe sklepów internetowych, można z łatwością się pogubić. Jaki rodzaj będzie najlepszy, czym one się różnią — to pytanie, na które musimy znaleźć odpowiedź. A więc:
- wanienka na stojaku – to zdecydowanie najczęściej wybierany model. Jej podstawową zaletą jest wygoda użytkowania — nie tylko w przypadku maluszka, ale również rodzica. Łatwo sobie wyobrazić, że codzienne klęczenie przy wanience umieszczonej w wannie, brodziku czy na łazienkowej podłodze nie należy do najbardziej komfortowych. Dzięki stojakowi możemy kapać dziecko w wygodnej pozycji stojącej. Pewnym minusem może być jednak fakt, że ten model nie nadaje się do transportu – nie sprawdzi się więc w przypadku rodziców, którzy poszukują bardziej mobilnego rozwiązania. Na standardy codziennej pielęgnacji jednak wystarczy w zupełności;
- małe wanienki bez stojaka – opcja bardzo kompaktowa, i szczególnie zalecana w przypadku nowo narodzonych dzieci. Niewielkie wymiary pozwalają na bezpieczną kąpiel malucha, jednak jest mniej wygodna niż wariant ze stojakiem — często więc wybierana jest jako rozwiązanie tymczasowe.
- wanienka składana – wariant głównie podróżny, choć z powodzeniem może znaleźć zastosowanie w codziennym użytkowaniu. Jeśli nie mamy dużo miejsca w mieszkaniu, to taka opcja będzie dobrym wyborem. Po złożeniu zawsze znajdzie się na nią kawałek przestrzeni. Jednak nie będzie ona tak wygodna w użytkowaniu jak modele standardowe — dla rodziców, którzy jednak mają nie wiele miejsca może się okazać najlepszym wyborem - na pewno warto, choć wziąć taką opcję pod uwagę.
- wanienka nadmuchiwana – wariant uznawany głównie za podróżny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z niego na co dzień. Tym bardziej że dzieci za nim przepadają. Warto więc poeksperymentować z takim modelem i zobaczyć, jak maluszek zareaguje na miękką, nadmuchiwaną wanienkę, która może uprzyjemnić cowieczorne kąpiele;
- wanienki w różnych kształtach – produkuje się je, żeby zachęcić najmłodszych do mycia, co często bywa dość problematyczne, zwłaszcza kiedy chcemy oderwać dziecko od zabawy. Kształty zwierząt czy pojazdów mogą zaintrygować maluszka, który zacznie traktować kąpiele jako część zabawy, a nie jej koniec. Problemem jest to, że nie zawsze są wygodne dla rodziców, niestandardowy kształt wanienki często utrudnia kąpiel i jest miej wyodny - zwłaszcza dla opiekunów;
- wanienka-wiaderko – propozycja ta jest nowością na rynku i od niedawna zdobywa serca wielu rodziców. Wanienki w kształcie wiaderka są dość ciasne i pozwalają kapać dziecko w pozycji embrionalnej — takie ułożenie jest dla niego naturalne, a samo mycie o wiele mniej stresujące. I choć wanienki są dość ciasne to jednak są tak projektowane, aby rodzic nie miał problemów z myciem pociechy – wygodne i poręczne stanowią ciekawą alternatywę.
Sam modele nie jest jednak najważniejszy, kiedy wybieramy wanienkę, zawsze musimy mieć na uwadze też kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim, szukajmy rozwiązania, które będzie dostosowane do wzrostu naszej pociechy. W wanience musi być trochę miejsca, aby maluch mógł się w niej wyciągnąć, lecz nie powinna być zbyt głęboka. Ma to znaczenie zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia, kiedy goi się pępek i nie powinniśmy wystawiać go na kontakt z ciepłą wodą.
Dodatkowe udogodnienia – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Zwróćmy uwagę nie tylko na sam rozmiar i model wanienki, ale także na dodatkowe funkcje, dzięki którym codzienne korzystanie będzie wygodniejsze. Przyda się haczyk na suchy ręcznik, oraz półka na kosmetyki do pielęgnacji. Nie każda wanienka dla dziecka jest jednak wyposażona w takie udogodnienia - modele kompaktowe i przenośne rzadko kiedy oferują tego typu rozwiązania, rezygnuje się z nich na rzecz mobilności.
Mówiąc o dodatkowych atutach, warto wspomnieć o modelach z wysokimi ściankami zapobiegających nadmiernemu rozchlapywaniu wody. Nie jest tajemnica, że najmłodsi lubią się bawić podczas kąpieli – takie zabawy mogą spowodować konieczność wycierania całej łazienki. Wysokie ścianki będą więc słusznym wyborem, kiedy kąpiemy żywiołowe dziecko, które nie lubi siedzieć w miejscu.
Nie zapomnij o wygodzie… swojej
Dziecko jest najważniejsze i to jemu musi być wygodnie w kąpieli, ale nie można zapominać o własnym komforcie. Dobrze dobrana wanienka powinna umożliwiać nam bezproblemowe trzymanie dziecka i mycie go. Nie powinna być ciężka, aby przenoszenie jej nie było zbytnio uciążliwe. Szczególnie wygodne będą modele wyposażone w prosty system odprowadzania wody, dzięki czemu opróżnienie wanienki będzie szybkie i proste. Wielu rodziców decyduje się też na połączenie wanienki z przewijaniem, aby od razu po kąpieli móc przygotować maluszka do snu.
Wybór mamy więc naprawdę duży, a czynników, które warto wziąć pod uwagę sporo — nie ma jednak jednego dobrego rozwiązania, dlatego warto się rozeznać w temacie, poszukać opcji, które nie tylko będą najkorzystniejsze dla malucha, ale także sprawdzą się w naszym domu — bierzmy pod uwagę wielkość mieszkania, częstość podróży — to wszytko powinno mieć wpływ na wybór. Kąpiel nie musi być nieprzyjemną koniecznością, może być niezwykłą chwilą w trakcie dnia, budującą więź między dzieckiem i rodzicami — wystarczy, że odpowiednio się przygotujemy.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź