Aby herbatka była zawsze ciepła, czyli dlaczego warto mieć termos?
Chcąc wybrać się z naszym podopiecznym na dłuższy spacer czy na wycieczkę, musimy wyposażyć się we wszystkie niezbędne przybory, bez których pielęgnacja i karmienie dziecka staną się niemożliwe. W naszej podróżnej torbie podręcznej nie może zabraknąć ciepłych napojów, które bez trudu przewieziemy w termosie. Takie akcesorium okazuje się niezwykle przydatne podczas opieki nad dzieckiem – dzięki niemu nie musimy nieustannie martwić się o to, że ciepła herbatka czy zupka ostygnie, a nie ma nic gorszego niż podawanie maleństwu wystygłych posiłków.
Producenci dbają o to, aby design termosów był możliwie jak najbardziej funkcjonalny, dzięki czemu wiele modeli przypomina tradycyjnie bidony z wysuwaną słomką czy silikonową rurką do picia. Nie będziemy musieli przelewać ciepłego napoju do kubeczka – ma to ogromne znaczenie np. w podróży samochodem, gdzie nalewanie płynów bywa szczególnie utrudnione. Wystarczy zdjąć pokrywkę, aby słomka sama wyskoczyła z nakrętki i podać ją dziecku. Warto zwrócić także uwagę na to, że wiele dostosowanych jest do przechowania nie tylko cieczy, lecz również posiłków o półpłynnej konsystencji (chodzi tu o wszelkiego rodzaju kaszki czy gęste zupki). Wtedy można odkręcić górną część termosu i podawać jedzenie łyżeczką.
Funkcjonalność nowoczesnych termosów widać też w dodatkowych karabińczykach czy smyczach doczepionych do pojemnika. Umożliwiają one zawieszenie akcesorium przy poręczy spacerówki lub torbie – dzięki temu zawsze będziemy mieli pod ręką ciepły posiłek dla maluszka.
Termos, kubek termiczny, pojemnik termiczny… Co wybrać?
Powszechnie stosowana nazwa „termos” może oznaczać nie tylko pojemniki na napoje, ale również na niepłynne posiłki. Niektóre modele łączą te funkcjonalności w jednym produkcie, inne są dostosowane wyłącznie do jednego rodzaju pożywienia. Na rynku możemy więc znaleźć wiele rozwiązań dopasowanych do naszych indywidualnych potrzeb np. w zakresie łączenia możliwości przechowywania ciepłych napojów oraz posiłków o stałej konsystencji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby kupić dwa osobne termosy dla dzieci – jeden na płyny, drugi na niepłynne posiłki. Na jakie propozycje możemy się zdecydować?
- klasyczny termos dla dziecka na napoje – charakteryzuje się niską ceną oraz zróżnicowaną pojemnością. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na pojemność ok. 200, 300 lub 500 ml. Zachowuje temperaturę nawet do kilku godzin. Niektóre modele wyposażone są w specjalne korki zabezpieczające, dzięki czemu dziecko się nie poparzy podczas picia;
- kubki termiczne – zalecane dla dzieci powyżej 1 roku życia. Wysuwana z nakrętki słomka zabezpiecza płyn przed rozlaniem się. Sama nakrętka, chociaż szczelna, odkręca się prosto i bez użycia siły, dzięki czemu maluszek może korzystać z takiego kubka samemu. Taki termos dziecięcy ze słomką to więc świetna opcja do nauki samodzielnego picia z kubeczka, zatem kiedy odzwyczajamy maluszka od butelki, warto pomóc sobie kubkiem termicznym;
- pojemnik termiczny – służy nie tylko do przenoszenia napojów, lecz również posiłków o stałej konsystencji. Łatwy w czyszczeniu (można myć go w zmywarce) i dostępny w wielu pojemnościach, dzięki czemu będziemy mogli zabrać go ze sobą na spacer, do samochodu czy na spotkanie z bliskimi. Producenci dbają o to, aby propozycje te nie zajmowały dużo miejsca w torbie, dlatego doskonale sprawdzają się podczas wyjazdów. Można trzymać je również w elastycznej siatce znajdującej się nad kółkami spacerówki, ponieważ nie są ciężkie nawet z pełną zawartością;
- zestawy termiczne do jedzenia – w tej kategorii możemy znaleźć miseczki, kubki i pojemniki termiczne w jednym zestawie. Wygodnie i funkcjonalnie zapakowane naczynia, do których producenci niekiedy dodają poręczną torebkę, tak, aby każdy element zestawu miał swoje miejsce. Znacznie upraszcza to transportowanie kilku posiłków naraz;
Na zimowy chłód i letni upał
Wbrew powszechnym opiniom, termos przyda nam się nie tylko zimą. Szeroko rozumiane pojemniki termiczne okażą się niezbędnym wyposażeniem naszej torby podręcznej w każdej porze roku – musimy pamiętać, że dziecko potrzebuje codziennej porcji ciepłych posiłków, zwłaszcza jeśli akurat idziemy z nim na spacer około pory karmienia. Napoje o wysokiej temperaturze nie tylko rozgrzewają organizm maluszka, ale również pozwalają mu popić jedzenie o stałej konsystencji, zwłaszcza w przypadku suchych przekąsek jak np. chrupki kukurydziane. Najmłodsi je uwielbiają, dorośli więc często widzą w nich doskonały podwieczorek czy małe co nieco między normalnymi posiłkami. Często jednak wywołują uczucie suchości w gardle. W takiej sytuacji kilka łyków ciepłej herbaty okazuje się wręcz zbawienne i zdrowsze niż popijanie zimnym piciem, do którego dostęp na spacerze jest dużo łatwiejszy. Nie wzbraniajmy się więc przed codziennym pakowaniem termosów do naszych podręcznych toreb, ponieważ prawdopodobieństwo, że będzie on przydatny podczas spaceru, jest niemalże stuprocentowe.
Postaw na jakość
O ile pojemniki termiczne nie są kategorią produktów dla dzieci z wyższej półki cenowej, to jednak podczas zakupów powinniśmy unikać tańszych alternatyw. Kilka złotych różnicy może już wpłynąć na czas utrzymania ciepłej temperatury czy szczelność, a przecież decydując się na konkretny model, to właśnie te właściwości są naszym priorytetem. Zwróćmy też uwagę na to, że producenci tańszych rozwiązań niekiedy rezygnują z dodatkowej izolacji cieplnej, co obniża stopień bezpieczeństwa użytkowania takiego termosu. Ścianki nagrzewają się do wysokich temperatur, więc przez brak np. gumowych uchwytów dziecko może się łatwo poparzyć. Decydując się na nieco droższe rozwiązania, wybieramy też modele o atrakcyjniejszym wyglądzie. Niektóre z nich to produkty licencjonowane przez światowe marki odpowiedzialne za tworzenie popularnych kreskówek czy filmów animowanych dla dzieci. Łączą one w sobie wysoką jakość, trwałość i niebanalny design, który z pewnością spotka się z entuzjazmem maluszka.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź