Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: Polityka prywatności.

Aby mały majsterkowicz mógł się rozwijać – 10 atutów zabawkowych warsztatów

Aby mały majsterkowicz mógł się rozwijać – 10 atutów zabawkowych warsztatów

0 Komentarzy

Producenci asortymentu dziecięcego dbają dzisiaj o to, aby produkowane przez nich zabawki były uniwersalne i sprawiające radość zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Zdarzają się pewne kategorie akcesoriów do zabawy, które mimo wszystko projektowane są z myślą o konkretnej płci. Przykładem takiego rozwiązania jest zabawkowy warsztat. Doskonała propozycja dla dziecka rodzica, którego maluszek często widzi z młotkiem czy śrubokrętem i obserwuje go przy licznych pracach domowych. Prędzej czy później syn również będzie chciał spróbować swoich sił w takim majsterkowaniu, problem jednak leży w tym, że jest to jednak zbyt niebezpieczne zajęcie, dlatego, aby wyjść naprzeciw pasji małej złotej rączki, powinniśmy znaleźć alternatywny sposób rozwijania jego nowych zainteresowań. Zabawkowy warsztat sprawdzi się w tej roli doskonale – rozwiązanie to ma opinię akcesorium o wielu naprawdę zróżnicowanych zaletach, które wpasowują się w potrzeby maluszka i oczekiwania jego opiekunów. 



1. Różnorodność propozycji – jest w czym wybierać

Warto zacząć od tego, że z wyborem odpowiedniej propozycji nie powinno być żadnego problemu. Na półkach sklepowych działów z zabawkami znajdziemy naprawdę szeroki wachlarz różnych modeli. Są one dostosowane zarówno do możliwości motorycznych dwu- i trzylatków, jak i starszych dzieci. Wiek naszego podopiecznego to jedno z najważniejszych kryteriów, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze zabawek. Producenci akcesoriów do zabawy dopasowują produkty do potrzeb maluchów i starają się konstruować swoje propozycje w taki sposób, aby móc wspierać naturalny rozwój dzieci. Kiedy zatem widzimy, że nasza pociecha wyciąga rączki po narzędzia do majsterkowania, nie będziemy mieli żadnych problemów ze znalezieniem zabawkowego warsztatu idealnie dostosowanego do jej potrzeb. 



2. Szeroka rozpiętość cenowa – zabawki na każdą kieszeń

Nie da się ukryć, że zabawki potrafią być naprawdę drogie. Zwłaszcza te najwyższej jakości albo licencjonowane przez renomowane marki. Kiedy maluszek zażyczy sobie więc takiego warsztatu, wielu rodziców może się zaniepokoić, że czeka ich niemały wydatek. Na szczęście możemy być spokojni – rozpiętość cenowa warsztatów-zabawek jest na tyle szeroka, że bezproblemowo znajdziemy opcję na każdą kieszeń. Oczywiście te tańsze rozwiązania nie będą tak wszechstronne i wzbogacone o liczne akcesoria dodatkowe, lecz zwróćmy uwagę na to, że dziecko może tego wcale nie potrzebować. Każdy zestaw zawiera podobne zabawkowe narzędzia, więc jeżeli malec chciałby po prostu powbijać plastikowe gwoździki w zabawkową ściankę, to nawet najtańszy model okaże się naprawdę wartościową zabawką.



3. Zabawki wspierające zainteresowanie dziecka



Nie da się ukryć, że dzieci bardzo entuzjastycznie podchodzą do swoich zainteresowań. A potrafią mieć ich naprawdę wiele. Jako rodzice powinniśmy jednak wykazać się wsparciem i zrozumieniem dla pasji pociechy. Kiedy więc widzimy, że maluch z zainteresowaniem zerka w stronę majsterkującego taty, to warto podpytać, czy rzeczywiście go to interesuje, czy to jedynie chwilowa fascynacja. Jeśli maluszek rzeczywiście nalega na posiadanie własnego zestawu do majsterkowania, to bez dwóch zdań powinniśmy wyjść naprzeciw jego zainteresowaniom. Poczuje się on doceniony i potraktowany poważnie, co zauważalnie wpłynie na jego komfort. Paradoksalnie dzieci bardzo nie lubią, kiedy traktuje się je zbyt protekcjonalnie, szybko to zauważają, co rodzi ich frustrację. Jeśli potraktujemy serio ich potrzeby, to z pewnością podniesiemy jakość swoich relacji z dzieckiem.



4. Aby być jak tata

Rodzice są w życiu dziecka największymi autorytetami, nic więc dziwnego, że maluchy chcą robić dokładnie to samo, co oni. Widok taty, który co jakiś czas sięga po narzędzia, aby chwilę pomajsterkować w domu, na pewno zaintryguje malca. Z początku będzie pewnie obserwował rodzica z pewnego dystansu, aby w końcu chcieć mu pomóc. Łatwo sobie więc wyobrazić radość na twarzy dziecka, które w ramach urodzinowego czy gwiazdkowego prezentu otrzymuje swój własny zestaw z narzędziami (chociaż zabawkowymi), dzięki któremu będzie mogło wykonywać te same czynności, co swój największy autorytet. Takie zabawy powodują, że pociecha zacznie dość szybko zauważać korzyści wynikające z podejmowania się prac domowych, których przecież nigdy nie brakuje. 



5. Solidność i trwałość

Warsztat zabawka dla dzieci w większości przypadków wykonywany jest z drewna. Materiał ten w ogóle jest coraz częściej stosowany przy produkcji akcesoriów dla najmłodszych, ponieważ projektanci zabawek cenią go za to, że produkty na jego bazie są bardzo trwałe i solidne. Dzieci mają natomiast tendencję do niszczenia swoich przyborów do zabawy, co później kończy się płaczem i rodzicielską koniecznością kupowania dokładnie takiej samej zabawki kolejnego dnia. Elementy zestawu warsztatowego wykonane z drewna gwarantują, że nawet wielogodzinna i intensywna zabawa nie będzie w stanie ich uszkodzić.  



6. Zabawki działające na kreatywność

Najlepsze zabawki to takie, które przy okazji zabawy rozwijają dziecięcą kreatywność, a trudno o lepszy stymulant niż zestaw zabawkowych narzędzi, śrubek i specjalnej płytki, w którą można je wkręcać. Dziecko z łatwością sobie wyobrazi, że pomaga swojemu tacie podczas napraw domowego wyposażenia. Niespożytkowane pokłady dziecięcej wyobraźni czekają tylko na katalizator w postaci interesującej zabawki, a dziecięcy warsztat to z pewnością jeden z najlepszych przykładów. 



7. Zabawki dla dziecka w każdym wieku

Producenci zabawek rozumieją, że maluchy w różnym wieku mają całkowicie inne potrzeby, jednak wciąż chcą sięgać po te same zabawki. Dlatego rozwiązaniem tego problemu wcale nie jest projektowanie zabawek pod konkretne grupy wiekowe, a dostosowywanie do nich już istniejących rozwiązań. Właśnie dlatego, kiedy interesuje nas warsztat dla dzieci, to powinniśmy zwrócić uwagę na sugerowany wiek dziecka, dla którego przeznaczony jest dany model. Opcje dla dwu- czy trzylatków są znacznie prostsze w swojej konstrukcji, wyposażone są również w mniejszą liczbę elementów – te z kolei są na tyle duże, aby maluszek nie był w stanie połknąć żadnego z nich. Warianty dla starszych dzieci są już wzbogacone o większą liczbę ruchomych komponentów, tak, aby maluszek czuł poziom trudności zadania dostosowany do swoich umiejętności.





8. Zabawka wspierająca naturalny rozwój dziecka (motoryka)

Dziecko potrzebuje dużo wsparcia w swoim naturalnym rozwoju – zwłaszcza w przypadku motoryki, która wcale nie kończy się na nauce chodzenia. Dla maluszków manipulowanie przedmiotami trzymanymi w dłoniach jest niezwykle trudne, więc zabawa z takimi akcesoriami jak zabawkowy młotek czy śrubokręt i próba naśladowania swojego rodzica na pewno wpłynęłaby na pewniejszy chwyt malca i zwiększenie możliwości motorycznych. A warto rozwijać takie umiejętności możliwie jak najwcześniej, aby malec nie miał wielu problemów podczas uczenia się np. pisania ręcznego, które zawsze wiąże się z problemami z utrzymaniem długopisu czy ołówka w odpowiedni sposób.



9. Zabawa w dorosłość

Spośród wszystkich dziecięcych zabaw, udawanie, że jest się dorosłym to zdecydowanie jedna z najbardziej preferowanych form rozrywki przez maluchów. Dziewczynki uwielbiają przecież malować się kosmetykami swoich mam, a chłopcy – bawić się w bycie głową rodziny. Zestawy zabawkowych warsztatów pozwalają na zwiększenie autentyczności tego rodzaju zabawy, co z pewnością wywoła duży uśmiech na dziecięcej twarzy. 



10. Bezpieczeństwo to podstawa

Rodzice dokładają wszelkich starań, aby ich pociechy bawiły się w całkowicie bezpieczny sposób. Na tym samym zależy też producentom zabawek. Właśnie dlatego, kiedy kupujemy zabawkowy warsztat dla naszego maleństwa, możemy być spokojni o jego bezpieczeństwo. Zabawkowe narzędzia projektowane są w taki sposób, żeby nawet nieuważny malec nie mógł sobie zrobić nimi krzywdy. Niezależnie od tego, dla której grupy wiekowej przeznaczony jest kupowany przez nas wariant. Oczywiście zawsze warto mieć na oku naszego bawiącego się szkraba, ale nawet jeśli przez chwilę poświęcimy uwagę innym obowiązkom, to nie będziemy musieli się stresować. 



Warsztaty dla dzieci to doskonały sposób na wprowadzenie maluszka w świat dorosłych przy zachowaniu wszystkich konwencji zabawy dla dzieci. To wytrzymałe, pobudzające kreatywność rozwiązanie, które od pokoleń wprawia małych chłopców w ogromną radość, bo przecież nic nie cieszy ich równie mocno, co możliwość bycia takimi, jak ich ojcowie.

Zostaw komentarz

*
**Wymagane
*